Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Ekstrawagancko czy klasycznie – jaki kolor elewacji wybrać i od czego to zależy?

Ekstrawagancko czy klasycznie – jaki kolor elewacji wybrać i od czego to zależy?


Kolor elewacji decyduje o charakterze i ostatecznym wyglądzie domu. Nieodpowiednia kolorystyka tynków i farb elewacyjnych może zniszczyć nawet najciekawszy projekt. Jaki kolor elewacji sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego domu i jakimi zasadami powinieneś się kierować, aby uniknąć złego efektu?

Kolor zewnętrznych ścian budynku nie może być przypadkowy. Fantazję warto czasem równoważyć zdrowym rozsądkiem, co pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań.

Dopasuj kolor do stylu domu

Po pierwsze, kieruj się stylem, w jakim został zbudowany dom. Inny kolor ścian będzie pasował do klasycznego dworku na obrzeżach miasta, inny do nowoczesnego domu w centrum metropolii.

Przy architekturze budynku uwzględniającej detale: ryzality, wykusze, nisze, wnęki czy lukarny, zbyt odważne kolory elewacji będą wyglądały niekorzystnie, a wręcz zabawnie. W takich przypadkach kolorystyka ścian powinna być spokojniejsza i stonowana.

Większe pole manewru dają domy o prostej bryle, gdzie detal nie stwarza konkurencji dla koloru. W tym przypadku możesz wybrać odważniejszą elewację i nieco pobawić się kolorem. Jednak przy kolorystycznych eksperymentach warto uwzględnić usytuowanie budynku.

Jak dopasować kolor domu do otoczenia budynku?

Po drugie, zwracaj uwagę na otoczenie. Jeśli Twój dom stoi obok innych budynków, musisz szukać harmonii, dopasowując barwę elewacji do kolorów ścian sąsiadujących domów. Otwarta przestrzeń daje większe pole manewru – tutaj dobór kolorów może być mniej rygorystyczny. Ważnym elementem towarzyszący budynkowi jest roślinność. Elewacja domów w naturalny sposób wpisanych w naturę powinna współgrać z sąsiedztwem pól, lasów i innych terenów zielonych.

Kolor dach a barwa ścian. Od czego powinien zależeć wybór?

Po trzecie, pamiętaj, że dach też ma kolor, który powinien współgrać z barwą ścian. To szczególnie istotne w przypadku domów ze skośnymi połaciami dachu, ponieważ ich widoczna powierzchnia ma znaczący wpływ na kolorystykę budynku.

Pamiętaj o tym, że:

Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dachówkę.

Odcień dachu zależy od materiału, jego faktury i plastycznego kształtu. Chociaż wśród barw materiałów dachowych dominują szarości i ceglana czerwień, w przypadku każdego produktu (dachówki ceramicznej, bitumicznej czy blachodachówki) kolor będzie zupełnie inny. Co więcej, czas również wpłynie na jego zmianę. Dachy w wilgotnym otoczeniu z biegiem lat pokrywają się biało-zielonym nalotem. Takie powierzchnie, narażone na szybsze „starzenie się”, będą niekorzystnie wyglądały z intensywnymi lub jaskrawymi odcieniami, o których już na wstępie powinieneś zapomnieć.

Równie ważne w odbiorze barwy dachu jest światło różnie odbijające się i układające na poszczególnych materiałach o odmiennej fakturze. Jaskrawa elewacja będzie niekorzystnie wyglądać z błyszczącą w słońcu blachodachówką.

Kolor domu w zestawieniu z oknami i dodatkami

Po czwarte, kolor ścian zewnętrznych musi współgrać ze stolarką okienną i drzwiami. Osoby przywiązujące szczególną wagę do harmonii kolorów powinny również zwrócić uwagę na to, czy elewacja komponuje się z elewacją, bramą garażową, rynnami, podestami, schodami czy parapetami.

Jaki kolor domu wybrać?

Poniżej prezentujemy zestawienie, które pomoże Ci uniknąć złego wyboru i idealnie zestawić kolor dachu z otoczeniem i innymi detalami.

Siła koloru – 6 złotych rad

 

O rodzajach elewacji i o tym, jak odpowiednio ją wykonać oraz ustrzec się błędów, przeczytasz tutaj. Sprawdź, czy wiesz wszystko, co powinieneś!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie