Ekstrawagancko czy klasycznie – czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Ekstrawagancko czy klasycznie – czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?


Kolory elewacji domów nierzadko decydują o ich charakterze i ostatecznym wyglądzie. Źle dobrana kolorystyka tynków i farb elewacyjnych może zaważyć na ostatecznej estetyce Twojego projektu. Jaki kolor elewacji sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego domu i jakimi zasadami powinieneś się kierować, aby uzyskać jak najlepszy efekt? Podpowiadamy.

Z tekstu dowiesz się:

Kolor elewacji zewnętrznej nie może być przypadkowy. Mimo że ogromna paleta barw pozwala na realizację nawet najbardziej ekstrawaganckich projektów, fantazję dobrze jest zrównoważyć zdrowym rozsądkiem. Podczas wybierania koloru domów warto kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Najważniejsze zasady wyboru koloru elewacji domu

Kolor elewacji powinien współgrać ze stolarką okienną i drzwiami. Najlepiej, aby dobrze komponował się także z kolorem ścian garażu, bramy, rynien, podestów, schodów i parapetów. Wybierając kolorystykę elewacji, zwróć także uwagę na gabaryty budynku. Twój dom jest wielką rezydencją? Nie bój się mocniejszych dodatków – zdecydowanym ciemnym kolorem wyróżnij np. garaż. Elewacje małych domów powinny być natomiast jasne – w ten sposób powiększysz budynek optycznie, a także wyróżnisz go z otoczenia.

Kolor Twojego domu nie musi być jednolity. Elewacje domów piętrowych dobrze wyglądają z pionowymi akcentami w innym, ciemniejszym niż całość budynku kolorze. Dzięki temu bryła wydaje się jeszcze wyższa i smuklejsza. Jeśli natomiast zależy Ci na wizualnym poszerzeniu domu, pomyśl o poziomych akcentach, jednak uważaj, bo możesz go optycznie obniżyć.

Pomysł na elewację domu a jego styl

Mnogość dostępnych na rynku projektów pozwala na wybudowanie dokładnie takiego domu, jaki sobie wymarzysz. Niezależnie jednak od tego, czy interesują Cię bardziej klasyczne budynki, czy może gustujesz w nowoczesnych bryłach, pamiętaj, żeby przy wykończeniu poświęcić nieco czasu na znalezienie dobrego pomysłu na elewację domu. Poniżej kilka rad, którymi możesz się kierować przy doborze kolorów:

Elewacje domów, kolory dachów – udane kompozycje kolorystyczne

Pamiętaj, że elewacja garażu oraz domu powinna kolorystycznie współgrać z dachem. Dobrze, aby wszystkie elementy kolorystyczne budynku były do siebie jak najbardziej dopasowane.

Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dachówkę.

W przypadku każdego produktu używanego do krycia (dachówki ceramicznej, bitumicznej czy blachodachówki) należy dobrać zupełnie inny kolor elewacji domu ze względu na odmienne procesy starzenia się dachówek – a co za tym idzie, zmieniający się kolor. Wiele rodzajów dachów w wilgotnym otoczeniu z biegiem lat pokrywa się biało-zielonym nalotem. Takie powierzchnie będą niekorzystnie wyglądały z jaskrawymi odcieniami, więc kiedy wybierasz elewację domu, kolory intensywne raczej się nie sprawdzą. Równie ważne w odbiorze barwy dachu jest światło różnie odbijające się i układające na poszczególnych materiałach o odmiennej fakturze. Jaskrawa elewacja będzie niekorzystnie wyglądać z błyszczącą w słońcu blachodachówką. Zastanawiasz się, jakie kolory elewacji wybrać do najpopularniejszych kolorów dachówek? Oto nasze propozycje:

 

Dobór koloru elewacji jest uzależniony od wielu czynników. Największym wyzwaniem jest jednak zmierzenie się z bardzo bogatą paletą barw i odcieni. Stosując się do naszych podpowiedzi i ogólnych reguł, pomalujesz dom gustownie, a także w zgodzie z jego stylem i otoczeniem, w którym się znajduje.

Dowiedz się więcej o elewacjach budynku i ich wykonaniu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).