Ekstrawagancko czy klasycznie – czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Ekstrawagancko czy klasycznie – czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?


Kolory elewacji domów nierzadko decydują o ich charakterze i ostatecznym wyglądzie. Źle dobrana kolorystyka tynków i farb elewacyjnych może zaważyć na ostatecznej estetyce Twojego projektu. Jaki kolor elewacji sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego domu i jakimi zasadami powinieneś się kierować, aby uzyskać jak najlepszy efekt? Podpowiadamy.

Z tekstu dowiesz się:

Kolor elewacji zewnętrznej nie może być przypadkowy. Mimo że ogromna paleta barw pozwala na realizację nawet najbardziej ekstrawaganckich projektów, fantazję dobrze jest zrównoważyć zdrowym rozsądkiem. Podczas wybierania koloru domów warto kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Najważniejsze zasady wyboru koloru elewacji domu

Kolor elewacji powinien współgrać ze stolarką okienną i drzwiami. Najlepiej, aby dobrze komponował się także z kolorem ścian garażu, bramy, rynien, podestów, schodów i parapetów. Wybierając kolorystykę elewacji, zwróć także uwagę na gabaryty budynku. Twój dom jest wielką rezydencją? Nie bój się mocniejszych dodatków – zdecydowanym ciemnym kolorem wyróżnij np. garaż. Elewacje małych domów powinny być natomiast jasne – w ten sposób powiększysz budynek optycznie, a także wyróżnisz go z otoczenia.

Kolor Twojego domu nie musi być jednolity. Elewacje domów piętrowych dobrze wyglądają z pionowymi akcentami w innym, ciemniejszym niż całość budynku kolorze. Dzięki temu bryła wydaje się jeszcze wyższa i smuklejsza. Jeśli natomiast zależy Ci na wizualnym poszerzeniu domu, pomyśl o poziomych akcentach, jednak uważaj, bo możesz go optycznie obniżyć.

Pomysł na elewację domu a jego styl

Mnogość dostępnych na rynku projektów pozwala na wybudowanie dokładnie takiego domu, jaki sobie wymarzysz. Niezależnie jednak od tego, czy interesują Cię bardziej klasyczne budynki, czy może gustujesz w nowoczesnych bryłach, pamiętaj, żeby przy wykończeniu poświęcić nieco czasu na znalezienie dobrego pomysłu na elewację domu. Poniżej kilka rad, którymi możesz się kierować przy doborze kolorów:

Elewacje domów, kolory dachów – udane kompozycje kolorystyczne

Pamiętaj, że elewacja garażu oraz domu powinna kolorystycznie współgrać z dachem. Dobrze, aby wszystkie elementy kolorystyczne budynku były do siebie jak najbardziej dopasowane.

Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dachówkę.

W przypadku każdego produktu używanego do krycia (dachówki ceramicznej, bitumicznej czy blachodachówki) należy dobrać zupełnie inny kolor elewacji domu ze względu na odmienne procesy starzenia się dachówek – a co za tym idzie, zmieniający się kolor. Wiele rodzajów dachów w wilgotnym otoczeniu z biegiem lat pokrywa się biało-zielonym nalotem. Takie powierzchnie będą niekorzystnie wyglądały z jaskrawymi odcieniami, więc kiedy wybierasz elewację domu, kolory intensywne raczej się nie sprawdzą. Równie ważne w odbiorze barwy dachu jest światło różnie odbijające się i układające na poszczególnych materiałach o odmiennej fakturze. Jaskrawa elewacja będzie niekorzystnie wyglądać z błyszczącą w słońcu blachodachówką. Zastanawiasz się, jakie kolory elewacji wybrać do najpopularniejszych kolorów dachówek? Oto nasze propozycje:

 

Dobór koloru elewacji jest uzależniony od wielu czynników. Największym wyzwaniem jest jednak zmierzenie się z bardzo bogatą paletą barw i odcieni. Stosując się do naszych podpowiedzi i ogólnych reguł, pomalujesz dom gustownie, a także w zgodzie z jego stylem i otoczeniem, w którym się znajduje.

Dowiedz się więcej o elewacjach budynku i ich wykonaniu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje