Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Dachówka ceramiczna i cementowa – podobieństwa i różnice

Dachówka ceramiczna i cementowa – podobieństwa i różnice


Obecnie na rynku występuje wiele pokryć dachowych – od nowoczesnych bitumicznych po tradycyjne dachówki. To ostatnie, klasyczne wykończenie występuje najczęściej pod postacią dachówek ceramicznych lub cementowych. Inwestorzy wybierają dachówki przede wszystkim ze względu na naturalny materiał oraz możliwość produkcji niewielkich elementów pokrywających nawet bardzo skomplikowaną strukturę dachu. Czym natomiast różnią się dachówki betonowe od ceramicznych? Sprawdzamy.

Dachówki betonowe i ceramiczne to wybór przede wszystkim dla właścicieli domów o solidnej więźbie. Takie pokrycie dachowe jest bowiem dość ciężkie, dlatego wymaga wytrzymałej konstrukcji stropu. Sprawdź, jakie jeszcze podobieństwa można zauważyć między tymi typami pokrycia dachowego.

Dachówki cementowe i ceramiczne – co je łączy?

Poza dość dużą wagą materiału, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze surowca, dachówki mają też inne wspólne cechy. Zarówno dachówki cementowe, jak i ceramiczne charakteryzują się także niskim współczynnikiem nasiąkania wody. Dzięki temu są niezwykle odporne na trudne warunki pogodowe, w tym mróz.

Dachówki cementowe i ceramiczne wyróżnia także ciekawe wzornictwo, np. klasyczna karpiówka (przypominająca łuskę karpia) lub mnich i mniszka.

Przeczytaj również: Zmiana kąta nachylenia dachu.

Dachówki betonowe – z czego powstają i czym się cechują?

Dachówki cementowe wytwarza się z piasku, wody, cementu portlandzkiego i pigmentów. Beton do produkcji dachówek jest zagęszczany (aby było w nim jak najmniej pęcherzyków powietrza, które wpływają na porowatość materiału) i formowany, a następnie sezonowany w specjalnych suszarniach. Surowiec pokrywa się dwukrotnie powłoką akrylową, a następnie barwi na wybrany z dostępnej gamy kolor. Najczęściej są to odcienie czerwonego i czarnego.

Jak widać, dachówki cementowe wytwarzane są z naturalnych składników, a więc bezpiecznych dla zdrowia. Takie wykończenie spodoba się zatem fanom ekologicznego stylu życia. Warto także dodać, że te same elementy wykorzystywane są do tworzenia pustaków cechujących się trwałością. Także tę cechę mają dachówki betonowe.

Dachówka ceramiczna – proces powstawania i właściwości

Dachówka ceramiczna to jedno z najstarszych i najbardziej wytrzymałych pokryć dachowych. Podstawowym tworzywem dachówek ceramicznych jest glina z niewielką ilością margla i składników uszlachetniających. Z takiej masy formułuje się dachówki, następnie suszy metodą przemysłową i wypala w wysokiej temperaturze.

W procesie produkcyjnym możliwe jest również dodanie barwnika, dzięki któremu uzyska się określony kolor. Dachówkę glazurowaną dodatkowo można pokryć szkliwem, także w wybranym odcieniu. Na większość wykończeń dachowych nakłada się dodatkową akrylową powłokę, dzięki czemu wyrównuje się odcień i zwiększa wytrzymałość pokrycia.

Dachówka cementowa a ceramiczna – różnice

Dachówki betonowe są zwykle większe od dachówek ceramicznych. Okazują się także nieco lżejszym wykończeniem – wciąż jednak nie nadają się na delikatne konstrukcje.

Różnice widać także w strukturze powierzchni dachówek. Wykończenie ceramiczne ma gładszą powierzchnię, natomiast dachówki betonowe – bardziej porowatą. Specjaliści zaznaczają, że dachówki betonowe mają także lepszą izolację akustyczną w porównaniu do pokrycia ceramicznego.

Dodatkowo kolorystyka obu typów dachówek może być odmienna. Dachówki ceramiczne da się wykonać właściwie w każdym odcieniu, natomiast pokrycie betonowe najczęściej występuje w naturalnych kolorach: czerni, graficie i barwach ceglastych.

Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów budowy oraz na wykończeniu w stylu eko, wybierz dachówkę betonową. Jest ona tańsza od ceramicznej, co wynika z procesu produkcji, nie z niższej jakości wykończenia. W wypadku gdy masz ochotę na nietypowy kolor dachówki, wybierz produkt wykonany z ceramiki. Zwróć tylko uwagę na to, by odcień był zgodny z rozporządzeniami zawartymi w „Miejscowym planie zagospodarowania terenu”.

Zobacz także:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie