CZY GARAŻ WOLNOSTOJĄCY TO DOBRY WYBÓR?

CZY GARAŻ WOLNOSTOJĄCY TO DOBRY WYBÓR?


Budujesz dom i chcesz rozsądnie wygospodarować miejsce dla swojego samochodu? Świetnie! Wybierasz spośród kilku opcji, więc zapoznaj się z nimi jak najdokładniej. Wbrew pozorom wybór garażu może mieć znaczący wpływ na funkcjonalność całego domu.

Ogromna liczba inwestorów nie wyobraża sobie wybudowania domu bez garażu. Dojeżdżając do pracy i szkoły, rodziny coraz częściej wybierają samochody, to szczególne ułatwienie dla tych, których działki znajdują się daleko od centrum miasta i środków komunikacji miejskiej. Czujesz, że sytuacja dotyczy też Ciebie? Nic dziwnego, że chcesz, aby Twój samochód posiadał swoje bezpieczne miejsce. Garaż to jednak nie tylko pomieszczenie, w którym trzymasz pojazd, często pełni równolegle wiele innych funkcji. Jaki garaż wybierzesz? To jedno z podstawowych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed wyborem projektu domu. Może on zostać połączony z domem lub być całkowicie niezależnym, wolnostojącym budynkiem. Każde rozwiązanie ma plusy i znajdzie swoich zwolenników.

Garaż wolnostojący

Podstawową korzyścią, która zachęca budujących do wyboru garażu wolnostojącego jest możliwość dobudowania go w późniejszym terminie. Pozwala to na przynajmniej częściowe rozłożenie budżetu przeznaczonego na budowę. Taka koncepcja wymaga jednak większego gruntu – osobny budynek zajmie więcej miejsca niż garaż uwzględniony w projekcie domu. Inwestor, poza miejscem do trzymania samochodu (lub samochodów, garaż może być przecież dwustanowiskowy), zyskuje dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na magazyn do przechowywania narzędzi, sprzętów sportowych lub ogrodowych (rowery, kosiarka). Warto dodać, że to bardzo dobre rozwiązanie dla posiadaczy wąskich działek. Opcję docenią też wszyscy Ci, którzy nie chcą narażać domu na nieprzyjemny zapach spalin samochodowych i przesadny hałas. To także oszczędności – garaże wolnostojące zazwyczaj nie są ogrzewane, więc rachunki zmniejszają się. Istotną kwestią jest także możliwość uniknięcia skomplikowanej procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę. Budynki o powierzchni mniejszej niż 30m2 wymagają jedynie zgłoszenia do urzędu, co zdecydowanie ułatwia sprawy formalne. Jakie są wady? Przeciwnicy narzekają na brak bezpośredniego przejścia pomiędzy domem a garażem, co często bywa znaczącym ułatwieniem życia. Wybierając tę opcję, musisz też przygotować się na większy (niż w przypadku garażu uwzględnionego w projekcie domu) podatek. Porównanie kosztów budowy obu typów garaży nie jest możliwe bez znajomości szczegółów. Wszystko jest uzależnione od projektów i wykorzystanych materiałów. Warto myśleć o tym uwzględniając koszty całego domu. Informacje na temat tego, jak go przygotować znaleźć można tutajhttps://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/poradnik,jak_wykonac_kosztorys_budowy_domu.html. Ważne jest, aby garaż został zaprojektowany w takim samym stylu co dom, który jest przecież centralnym budynkiem na działce. Wszelkie zgrzyty będą łatwo zauważalne i negatywnie wpłyną na estetykę całości.

A może jednak w domu?

Połączenie garażu z domem to rozwiązanie architektoniczne, które bardzo często bywa uwzględnione w projekcie. W odpowiedzi na potrzeby klientów nierzadko tworzy się kilka wersji tego samego domu: bez garażu, z garażem jednostanowiskowym oraz z garażem podwójnym. Opcja jest szczególnie polecana posiadaczom niewielkich działek – garaż wbudowany w dom zajmuje mniejszą powierzchnię. W tym projekcie atrakcyjne jest bezpośrednie przejście z garażu do domu. To rozwiązuje problem ciężkich zakupów, które należy wnieść do kuchni np. w trakcie ulewy. Ułatwia również komunikacje między mieszkańcami domu, kiedy jeden z nich zajmuje się w danej chwili pracami przy samochodzie. Pamiętaj, że jeżeli garaż nie jest ogrzewany, ściany które dzieli z budynkiem domu powinny być ocieplone. Wadą tego rozwiązania są spaliny, które mogą dostawać się do części mieszkalnej budynku. Z tego względu należy zadbać, aby wspomniane wcześniej przejście z domu do garażu prowadziło przez wiatrołap (lub korytarzyk gospodarczy). To również dobra ochrona przed hałasem.

Odkryj potencjał w piwnicy

Poza dwiema wspomnianymi wcześniej możliwościami, coraz większe zainteresowanie skupia się wokół garażów usytuowanych w piwnicy. W takim przypadku konieczna dla zjazdu będzie pochylnia o szorstkiej powierzchni (jej nachylenie nie może być większe niż 25%). To ciekawa alternatywa dla osób decydujących się na domy z podpiwniczeniem, którzy chcą znacząco zaoszczędzić powierzchnię na działce.

Zaplanuj swój garaż z głową – porozmawiaj z rodziną, zastanów się nad budżetem i zdecyduj, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Im wcześniej się za to zabierzesz, tym mniej problemów czeka Cię na etapie budowy, nie zapominaj o tym.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje