Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Co zrobić, jeśli w gminie, w której chcesz kupić działkę, nie ma MPZP?

Co zrobić, jeśli w gminie, w której chcesz kupić działkę, nie ma MPZP?


Marzysz o zbudowaniu własnego domu, jednak w gminie, w której chcesz kupić działkę, nie ma MPZP? Nie wiesz, co w tej sytuacji zrobić i do kogo się udać? Nie orientujesz się w obecnym prawie budowlanym? Sprawdź, co musisz zrobić, aby zacząć budować swój wyśniony dom.

MPZP czyli Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawny, określający przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenu. W MPZP można znaleźć informacje dotyczące zarówno obecnych, jak i planowanych inwestycji publicznych. Muszą być w nim zawarte informacje dotyczące przeznaczenia:

Uchwalany przez Radę Miasta miejscowy plan określa także zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane.

Bardzo dużo gmin w Polsce nadal nie ma własnego MPZP, przez co budowa domu w gminie może być utrudniona, jednak nie niemożliwa.

Sprawdź, co zrobić, jeśli w gminie, w której chcesz kupić działkę, nie ma MPZP.

  1. Krok pierwszy – urząd gminy

Na początku powinieneś się udać do urzędu gminy, w której planujesz kupić działkę. Tam musisz wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dokument ten jest dostępny w gminach, w których nie ma MPZP. Reguluje on m.in. wysokość, kształt, kolor elewacji budynku. Pamiętaj jednak, że wydanie takiej decyzji nie jest równoważne z prawem do terenu. Decyzję WZ (o warunkach zabudowy) może zatem otrzymać każdy.

Aby decyzja WZ była pozytywna, trzeba spełnić 5 podstawowych warunków:

Jeżeli zapadnie decyzja negatywna, na danym terenie nie będzie można wybudować domu do czasu podjęcia prac nad MPZP.

Jeżeli natomiast wszystkie warunki zostały spełnione, możesz zakupić działkę.

  1. Zmiany w prawie budowlanym

Przed nowelizacją z 20 lutego 2015 r., która weszła w życie 28 czerwca 2015 r., obowiązkiem każdego, kto chciał zbudował dom, było otrzymanie pozwolenia na budowę. W tym celu trzeba było udać się do starosty, który takie pozwolenie wydawał lub odrzucał. Od negatywnego rozpatrzenia sprawy można się było odwołać do wojewody. Cały proces trwał jednak miesiącami, co zniechęcało potencjalnych właścicieli domów do ich budowy.

Więcej o zmianach w prawie budowalnym w 2015 roku przeczytasz tutaj.

Po zmianach w prawie budowlanym starosta nie musi już wydawać decyzji o pozwoleniu na budowę.

Dotyczy to: budowy lub przebudowy domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której zostały zaplanowane, czyli nie stwarza problemów sąsiadom lub uczestnikom okolicznych ulic i chodników.  Starosta może także w trakcie 30 dni wnieść sprzeciw, jeżeli nie zgadza się na budowę, i uargumentować go niezgodnością z decyzją o warunkach zabudowy.

  1. Budowa domu

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane znacznie skraca czas oczekiwania na decyzję. Po jej otrzymaniu można zacząć budować dom.

Wszelkie szczegóły dotyczące prawnej strony budowy domu można znaleźć na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych.

Jeżeli masz już za sobą proces administracyjny i chcesz zacząć budowę domu, zajrzyj do poradnika Dobrych Domów.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie