Co trzeba wiedzieć, żeby dobrze sprzedać dom?

Co trzeba wiedzieć, żeby dobrze sprzedać dom?


Mówi się często, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie. Na szczęście, żeby mieć wymarzone cztery kąty nie musisz sztywno trzymać się zasady „do trzech razy sztuka”. Mimo że domy najlepiej sprzedawać wiosną i latem to zimą warto zacząć przygotowania do wystawienia oferty.

Co zrobić, jeżeli po latach Twój pierwszy dom okazał się za mały dla całej rodziny? Może się też zdarzyć, że po prostu zmienił Ci się gust i zamiast klasycznego projektu tym razem wolałbyś nowoczesny dom z płaskim dachem. W tej sytuacji wybierz nowy projekt domu i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy sprzedaży dotychczasowego.

Kiedy najlepiej sprzedać dom?

Wiesz już, jaki projekt domu wybierzesz, i nie możesz doczekać się, żeby przystąpić do budowy? Pamiętaj jednak, że pośpiech nie zawsze jest wskazany. Tak jak przyroda rozkwita w całej swojej okazałości, tak samo odpowiednio przygotowany do zimy dom z ogrodem będzie prezentował się wyjątkowo na wiosnę i zachęci w ten sposób do zakupu. Zielone drzewa i krzewy, przystrzyżony trawnik, słońce, które odbija się w oknach… Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a w domu można przy sprzyjających warunkach zakochać się od pierwszego wejrzenia. Niemniej jednak oprócz wyglądu zewnętrznego, liczy się wyposażenie i stan instalacji.

Sprzedaj dom w takim stanie, w jakim sam chciałbyś go kupić

Zadbany trawnik, uprzątnięty podjazd, czyste okna to oczywiście rzeczy ważne na pierwszy rzut oka. Po tym jak potencjalni nabywcy przekroczą próg domu, następuje jednak prawdziwa weryfikacja. Czy wiesz, że wnętrza, w których nie tylko panuje porządek, ale również nie ma zbyt dużo osobistych przedmiotów – zdjęć czy innych pamiątek – są atrakcyjniejsze dla przyszłych właścicieli? Wynika to z tego, że w ten sposób mogą oni zobaczyć siebie i wybrane przedmioty w nowym wnętrzu. Oprócz czystości zadbaj też o stan instalacji, napraw wszelkie usterki takie jak niedziałający dzwonek przy drzwiach wejściowych, zepsuta roleta na tyłach domu, cieknący kran etc. Takie rzeczy zniechęcają kupujących i obniżają wartość nieruchomości.

W najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach jak np. w salonie przydadzą się również świeże kwiaty oraz aromatyzery, które pozwolą nadać wnętrzom przyjemny zapach. Pamiętaj też, żeby z pokoi usunąć rzeczy, jakie zaburzają pierwotny charakter wnętrz jak np. deska do prasowania w sypialni lub dziecięce zabawki z kuchni.

Tak przygotowane pomieszczenia nadają się do wykonania atrakcyjnych zdjęć, które zamieścisz na portalach ogłoszeniowych.

Dom na sprzedaż – bezpośrednio czy przez agencję nieruchomości?

Wiele osób narzeka, że nawiązując współpracę z agencją, traci się nie tylko pieniądze związane z prowizją, ale też czas. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy trafi się na rzetelną firmę, która dołoży starań, żeby jak najszybciej sprzedać Twój dom.

Można powierzyć sprzedaż kilku agencjom i zyskać w ten sposób dostęp do większych możliwości, jednak niekiedy nie przynosi to pożądanego efektu. Dlaczego? Wiele osób tak robi, a to z kolei powoduje, że agencje mają dużo ofert i nie zawsze przywiązują taką samą wagę do każdej z nich. Dlatego możesz spróbować sprzedać dom samodzielnie i zamieścić ogłoszenia w internecie oraz gazetach.

Należy jednak uzbroić się w cierpliwość oraz określić, jak dużo jesteś w stanie obniżyć cenę wyjściową domu, jeśli niespodziewanie pojawi się kupiec. Zamiast wierzyć zapewnieniom pamiętaj, żeby podpisywać umowę przedwstępną i pobrać zaliczkę.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje