Budowa domu zgodnie z wymogami energetycznymi w 2017 roku

Budowa domu zgodnie z wymogami energetycznymi w 2017 roku


W nowym roku weszło w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wynika to z konieczności dostosowania polskich przepisów do unijnych wytycznych. Co w praktyce oznacza to dla inwestorów? Jak wpłynie to na założenia projektów domów jednorodzinnych?

Oprócz zmian w prawie budowlanym, które m.in. uprościły formalności związane z budową i rozpoczęciem użytkowania domów, 2017 rok przynosi nowe regulacje dotyczące energooszczędności. Od 1 stycznia br. każdy, kto zamierza złożyć zgłoszenie z projektem lub pozwolenie na budowę domu – energooszczędnego czy też zbudowanego z zastosowaniem tradycyjnych rozwiązań, będzie musiał dostosować parametry energetyczne do nowych wymogów.

Energochłonność budynków – co się zmieniło w 2017 roku?

Nowelizacja przepisów jest efektem przyjętej przez państwa członkowskie UE, czyli także i Polskę, Dyrektywy 2002/91/WE z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z jej założeniami domy powinny charakteryzować się jak najmniejszym zapotrzebowaniem na energię, a do 2020 roku – niemal zerowym jej zużyciem. Czy będzie to możliwe do osiągnięcia? Trudno powiedzieć, jednak inwestorzy są zobligowani do przestrzegania nowych wytycznych, które określają:

Zmianie nie uległa natomiast wartość współczynnika U dla podłóg na gruncie.

  Maksymalna wartość
wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną

 

95 kWh/(m2*rok)
współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych 0,23 W/(m2*K)
współczynnik przenikania ciepła dla dachu 0,18 W/(m2*K)
współczynnik przenikania ciepła dla okien (z wyjątkiem okien połaciowych) i drzwi balkonowych 1,1 W/(m2*K)
współczynnik przenikania ciepła dla okien połaciowych 1,3 W/(m2*K)

Projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko dlatego, że są przyjazne dla środowiska, lecz także z powodu realnych oszczędności, jakie przynoszą inwestorom. Być może już niedługo ze względu na nowe przepisy staną się standardem. Kiedy można mówić o energooszczędnym domu? Oprócz zastosowanych materiałów izolacyjnych wysokiej jakości, poprawnego zaizolowania przegród zewnętrznych oraz stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikania ciepła w końcowym określeniu zużycia energii przez budynek mają znaczenie także inne elementy. Jakimi najważniejszymi cechami powinien wyróżniać się projekt domu energooszczędnego?

Niższe zużycie energii w domu – większe wydatki dla inwestorów?

Nowe wymagania warunków technicznych określone w rozporządzeniu z 12 kwietnia 2002 roku spowodują z pewnością większe zainteresowanie ze strony budujących, i to nie tylko zakupem kosztowniejszych w porównaniu do tradycyjnych (np. kotłów węglowych) ekologicznych urządzeń grzewczych takich jak pompy ciepła, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Ponadto inwestorzy mogą stanąć w obliczu konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatora. Pozwoli ona sprostać zaostrzonym przepisom, których nowelizacja nie skończy się w bieżącym roku.

Za 7 lat ciąg dalszy zmian

W 2021 roku wymagania dotyczące energooszędności ulegną ponownemu zaostrzeniu. Współczynnik EP zostanie obniżony z 95 (2017 r.) do 70, a także współczynniki przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, ciepła dla podłóg na gruncie oraz dla dachu. Póki co nowobudowane domy jednorodzinne muszą spełnić warunek zapotrzebowania na energię nie wyższego niż 95 kWh/(m2 x rok).

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).