4 błędy, przez które przepłacasz za ogrzewanie domu

4 błędy, przez które przepłacasz za ogrzewanie domu


Twoje koszty ogrzewania domu są cały czas wysokie, niezależnie od stawek narzucanych przez dostawców energii? Być może popełniasz kilka częstych błędów, które negatywnie wpływają na ogrzewanie domu. Jak wietrzyć dom, by nie stracić zbyt dużo ciepła? Dlaczego przebywanie zimą w jednym pomieszczeniu wpływa korzystnie na Twoje rachunki? Sprawdź nasz artykuł i poznaj sposoby na najtańsze ogrzewanie domu.

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu pozwalają skutecznie zmniejszyć rachunki za ciepło, jednak nie każdy inwestor może i chce je zastosować. Jeśli korzystasz w swoim domu z tradycyjnego c.o., sprawdź, czy nie popełniasz 4 błędów, przez które przepłacasz za ogrzewanie.

Dzięki pracowni Dobre Domy uda Ci się zadbać o komfort cieplny swoich bliskich!

Błąd 1: ogrzewanie domu w czasie nieobecności mieszkańców

Przed wyjściem z domu do pracy prawdopodobnie nie myślisz o tym, że przez dużą część dnia grzejniki będą emitowały ciepło w… pustej przestrzeni. Rano zmniejszaj temperaturę grzania kaloryferów, a niebawem zauważysz, że rachunki za ogrzewanie domu są odpowiednio niższe. Z podobnego powodu nocą warto skręcić grzejniki w pomieszczeniach, w których nie śpią domownicy.

Błąd 2: ogrzewanie domu przy zasłoniętych grzejnikach

Wszystkie grzejniki działają na bardzo podobnej zasadzie – ogrzewają zimne powietrze znajdujące się w dolnej części pomieszczenia, dzięki czemu staje się ono lżejsze i tym samym „ucieka” w górę i rozchodzi się po całym mieszkaniu. A zatem na efektywność Twojego ogrzewania domu negatywnie wpływa:

Jeśli zrezygnujesz z używania grzejników w innych celach niż ogrzewanie domu, to ich działanie będzie znacznie skuteczniejsze. Poznaj także rodzaje grzejników domowych!

Błąd 3: ignorowanie zaworu termostatycznego a koszty ogrzewania domu

Większość współcześnie stosowanych grzejników jest wyposażona w zawory termostatyczne, które dostosowują przepływ gorącej wody w kaloryferach do mierzonej na bieżąco temperatury w pomieszczeniu. Zawory termostatyczne są przydatnymi urządzeniami, ale w niektórych sytuacjach niepotrzebnie generują wysokie koszty, np. gdy podczas wietrzenia wyczują zimne powietrze. Wówczas automatycznie podwyższają temperaturę kaloryferów, aby grzały z całą mocą.

Przed wietrzeniem pomieszczenia warto zatem skręcić grzejniki na zero, tak aby nie działały one niepotrzebnie w momencie, w którym do domu napływa dużo zimna.

Uwaga: pamiętaj, że krótkie wietrzenie wspomaga ruch powietrza, a zatem czyni ogrzewanie domu bardziej efektywnym.

Błąd 4: niezamykanie drzwi między chłodniejszymi i cieplejszymi pomieszczeniami

Część osób uważa, że ogrzewanie domu jest bardziej skuteczne wówczas, gdy umożliwi się swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami. Wówczas jednak wyrównuje się temperatura we wszystkich pokojach, a przecież nie każde pomieszczenie w domu musi być ogrzewane w tym samym stopniu. Lepiej więc zamykać drzwi, aby zachować podział domu na strefy chłodniejsze i cieplejsze.

Jeśli dodatkowo zachęcisz domowników do wspólnego spędzania czasu w pokoju dziennym, zauważysz, że do ogrzania dużego pomieszczenia… nie potrzeba maksymalnej mocy grzejników. Dlaczego? Im więcej osób znajduje się w jednym pomieszczeniu, tym bardziej nagrzewa się ono przez samą obecność ludzi. Jak widać, rodzinna atmosfera to jeden ze sposobów na najtańsze ogrzewanie domu!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).