10 koszmarów każdego inwestora – jak ich uniknąć?

10 koszmarów każdego inwestora – jak ich uniknąć?


Wydaje Ci się, ze budowa domu Cię przerośnie? Spokojnie. Zarówno stres, jak i pośpiech są złymi doradcami. Dlatego zawczasu sprawdź, co może przysporzyć problemów oraz jak ich uniknąć.

Chcesz, żeby proces budowy domu przebiegał bez zakłóceń? Najważniejsze, abyś jako inwestor znał swoje prawa i wiedział, czego możesz wymagać i za co odpowiadają wszystkie osoby zaangażowane w budowę.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 problemów, z jakimi możesz się zetknąć w trakcie budowy.

  1. Opóźnienia na budowie

Zdarzają się na każdym placu budowy. Czasem z powodu trudnych do przewidzenia warunków pogodowych, częściej jednak z winy ludzkiej niedbałości. Jeśli na samym początku określiłeś harmonogram prac, który zaakceptowała ekipa budowlana, przysługuje Ci prawo (jeżeli podpisałeś umowę z firmą i zawarłeś w niej punkt o konsekwencjach opóźnień), by domagać się pokrycia kosztów przestojów w robotach. Poza tym masz jeszcze kierownika budowy, którego zadanie polega na dopilnowaniu, aby na budowie nie wydarzyło się niezgodnego z przepisami.

Przeczytaj tutaj, jak dobrze wybrać kierownika budowy.

  1. Niedopasowanie projektu domu i jego wielkości do rodzaju działki

Dwupiętrowy dom dla dwuosobowej rodziny? Będzie reprezentacyjny i przestronny czy jednak nie za duży? Decydując się na konkretny projekt domu, dokładnie przemyśl swoje potrzeby i weź pod uwagę finanse. Dom o dużej powierzchni to większe obciążenie dla budżetu, a przecież wśród oferty projektów znajdziesz domy tanie w budowie, bez podpiwniczenia i funkcjonalne – z poddaszem użytkowym. Masz wąską działkę? To żaden problem! Wystarczy, że wybierzesz projekt domu przeznaczony na niewielkie działki, na przykład jeden z dostępnych tutaj.

  1. Nieuczciwa ekipa

Zanim zdecydujesz się na zatrudnienie konkretnej ekipy, która zajmie się budową domu pod klucz, popytaj wśród znajomych, czy mogą polecić sprawdzonych fachowców, lub poproś o bezpłatną pomoc brokera budowy domu. O jego zadaniach przeczytasz w poradniku Dobrych Domów. Pamiętaj też, żeby podpisać umowę z firmą budowlaną. Unikniesz wtedy nieporozumień, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów wszystko będzie potwierdzone formalnie.

  1. Niedoszacowany budżet

Wziąłeś kredyt pod budowę domu i w połowie robót okazuje się, że zabrakło środków? Budowa stanęła w martwym punkcie, a wykonawcy domagają się zapłaty? Problemów związanych z niewłaściwym obliczeniem kosztów budowy jednorodzinnego unikniesz dzięki kosztorysom. Pozwolą one wstępnie poznać koszty stanu surowego i wykończeniowego, a dzięki temu zaplanować wydatki.

Kosztorysy domów są dostępne na stronie pracowni Flak&Abramowicz.

  1. Samowolne zmiany w projekcie domu

Zdecydowałeś, że wolałbyś przesunąć jedną ze ścian o 20 cm w prawo? Najchętniej zmieniłbyś też pokrycie dachu, wymiary schodów i… wiele innych elementów. Stop! Zmiany na własną rękę bez konsultacji z projektantem lub architektem to najgorsze, co możesz zrobić. Zaufaj fachowcom – przecież z jakiegoś powodu określili dopuszczalne zmiany w projekcie i możliwości jego adaptacji. Pytaj, konsultuj – im wcześniej, tym lepiej.

  1. Nieznajomość prawa

Szkodzi zawsze, gdy zdarzy się coś złego. Nie chodzi jednak o to, żeby razem z budową rozpoczynać studia prawnicze. Najważniejsze to wiedzieć, jak zmieniło się prawo budowlane 2015, z którego wynikają obowiązki wszystkich uczestników procesu budowy, kiedy można skorzystać ze zgłoszenia z projektem zamiast pozwolenia na budowę etc.

Tutaj poznasz 5 najważniejszych formalności w nowym prawie budowlanym.

  1. Szukanie oszczędności w złym miejscu

Nie chcesz, żeby budowa domu pochłonęła wszystkie Twoje oszczędności? Buduj drogo! Brzmi absurdalnie? Być może, ale droższe materiały budowlane od sprawdzonych producentów wpływają na jakość, komfort i – co najważniejsze – bezpieczeństwo mieszkania w nowym domu. Nie chodzi o to, żeby nie szukać promocji, lecz podchodzić do nich z rozsądkiem, porównywać ceny i wybierać najlepsze, co nie zawsze oznacza najtańsze okazje.

  1. Chaotycznie prowadzony dziennik budowy

Brak systematyczności, nieprowadzenie dziennika aż do ostatniej chwili przed wizytą inspektora nadzoru budowlanego to duży błąd. Pamiętaj, że dziennik budowy to dokument urzędowy i jego prowadzenie jest wymagane przez prawo. Jeśli Twój kierownik budowy będzie dokonywał w nim zbyt swobodnych wpisów, może stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. A dopisywanie w dzienniku różnych wydarzeń po czasie to bezprawne działanie, które przynosi szkodę także inwestorowi.

  1. Błędy w sztuce budowlanej

Niewłaściwie izolowany dach, stosowanie zimą materiałów nieprzeznaczonych do ujemnych temperatur, niezachowanie pionów i odpowiednich kątów – to tylko część błędów wynikających z braku umiejętności i niedbalstwa pracowników firm budowlanych. Dlatego niektórzy inwestorzy sami wykonują pewne prace. Inni natomiast kontrolują na każdym etapie robót ekipę i wybierają tylko doświadczone firmy. Na budowie zawsze sprawdza się powiedzenie pańskie oko konia tuczy.

  1. Pośpiech

Rzadko kiedy jest dobrym doradcą, a na budowie powoduje błędy, które ujawniają się często dopiero po przeprowadzce do nowego domu. Pomimo opóźnień nie warto na siłę przyspieszać pewnych prac budowlanych, takich jak wylewanie betonu, stawianie fundamentów czy przygotowanie gruntu. Czasem lepiej poczekać niż narażać się na dodatkowe koszty związane z naprawą usterek.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje