Jak dobrze wybrać kierownika budowy?

Jak dobrze wybrać kierownika budowy?


Kupujesz działkę i projekt, wybierasz materiały i chcesz zacząć budowę. Nie zrobisz tego bez dobrej, sprawdzonej ekipy budowlanej oraz godnego zaufania kierownika. Taki jest wymóg prawny. Tu pojawia się pytanie – dobry kierownik budowy, czyli jaki? Na pewno taki, który zdejmie z Ciebie część obowiązków. I co jeszcze?

W świetle prawa kierownik budowy jest konieczny, dlatego warto zdawać sobie sprawę z zadań, jakie powinien wykonać, żeby wszystko poszło zgodnie z planem. Jego doświadczenie to jednak nie wszystko. Istotne jest także, jak w każdej relacji międzyludzkiej, podejście do pracy, ekipy i oczywiście do Ciebie – klienta. Zwróć na to uwagę jeszcze przed zatrudnieniem konkretnej osoby i zadbaj o jakość waszej współpracy już na samym początku.

Kim jest kierownik budowy?

W kodeksie budowlanym określono go jako niezbędną osobę podczas prac budowlanych (niezależnie od ich charakteru). Ona ponosi odpowiedzialność za przebieg i jakość prac. Oznacza to, że wybrany przez Ciebie kierownik odpowiada przed nadzorem budowlanym za wszelkie potknięcia i błędy w sztuce budowlanej. Do jego obowiązków należy także pilnowanie zgodności realizacji projektu z wszystkimi zawartymi w dokumentacji parametrami i ustaleniami. Wszystkie wymienione wyżej obowiązki kierownika wynikają z Ustawy Prawo Budowlane, art. 42 PB z 7 lipca 1994 r., DzU z 2000 r., nr 106, poz. 126.

Podsumowując, prawidłowy przebieg prac i terminowe ich zakończenie leży nie tylko w Twoim, lecz także jego interesie. Nikt bowiem nie lubi komplikacji.

Sprawdź też, czym charakteryzuje się dobra ekipa budowlana i jak ją znaleźć.

Za co odpowiada kierownik budowy?

Samodzielne pełnienie funkcji technicznych na budowie, ocena i rozwiązywanie problemów powstających w trakcie prac, minimum 2 lata doświadczenia (w przypadku absolwentów szkół technicznych), członkostwo w izbie zawodowej oraz odpowiednie ubezpieczenie – to jedynie kilka cech i umiejętności, które musi posiadać kierownik budowy. Nic dziwnego, ponieważ na placu budowy odpowiada on za wiele spraw.

Obowiązki kierownika budowy:

Dowiedz się, jak prawidłowo prowadzić dziennik budowy.

Dodatkowe obowiązki kierownika budowy

Wszystko, co zostało wymienione wyżej, to określane prawem zadania, które ma do wykonania kierownik budowy, choć na tym się nie kończy. Pilnowanie wymogów formalnych oraz podpisywanie dokumentów są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Taka osoba powinna bowiem pełnić również funkcje doradcze, ponieważ jest specjalistą. Możliwość zadania pytania i uzyskania rzetelnej odpowiedzi jest niezwykle ważna zwłaszcza podczas pierwszej budowy, kiedy wszystko jawi się jako nowość trudna do zrozumienia.

Zatrudnienie doświadczonego kierownika z wyrobioną marką może łączyć się także z wyższymi rabatami w składach budowlanych i podpowiedziami przy wyborze materiałów oraz ekip realizujących poszczególne prace.

Dobry kierownik budowy – jak go znaleźć?

Istnieje wiele dróg, którymi można dotrzeć do odpowiedniej osoby – firma budowlana, gazety, internet. Bardzo często w temacie zorientowany jest projektant, u którego zamówiłeś projekt. Szukając sprawdzonego kierownika, warto zwrócić się z pytaniem do osób mających budowę już za sobą. Na pewno znajdą się tacy wśród Twoich znajomych.

Przy wyborze zwróć również uwagę na jego doświadczenie. Tu ważna jest liczba nadzorowanych przez niego budynków oraz referencje od poprzednich pracodawców. Jeżeli to możliwe, skontaktuj się z nimi osobiście. To zazwyczaj najbezpieczniejsza droga uzyskiwania informacji.

Kierownik budowy to Twoja prawa ręka

Z tego powodu podejdź do tematu systemowo, zdobądź jak najwięcej informacji i wybierz najlepszą opcję. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu i zmartwień. W końcu do kierownika budowy należy dopilnowanie, by dom został wykonany bez błędów! Dla pewności spisz z wybranym kandydatem dokładną umowę zawierającą opis jego obowiązków.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje