Skończona budowa? Pora zrobić trawnik!

Skończona budowa? Pora zrobić trawnik!


Po zamknięciu prac budowlanych i wykończeniowych przychodzi czas na zadbanie o teren wokół domu. Jednym z najważniejszych prac ogrodowych, zapewniających estetyczny wygląd działki nawet z pewnej odległości, jest posianie trawnika. Tę wizytówkę Twojego podwórka możesz uzyskać metodą tradycyjną lub przy użyciu trawy z rolki. Podpowiadamy, jak się efektywnie posiać trawnik.

Kiedy zacząć? Odpowiednia pora na posianie trawnika to czas od kwietnia do września. Najlepiej zabrać się do tego w ciepły, bezwietrzny dzień. Zanim jednak chwycisz za narzędzia ogrodowe, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi zakładania trawnika.

Przed założeniem trawnika

1. Estetyczna czy także rekreacyjna – określ funkcje trawnika

Na początek zastanów się, jaką rolę na Twoim podwórzu będzie odgrywał trawnik. Czy ma on pełnić funkcje jedynie dekoracyjne, czy też może będą się bawić na nim dzieci. W zależności od przeznaczenia i intensywności użytkowania powinieneś wybrać inną mieszankę traw.

2. Warunki świetlne – pod drzewami czy na pełnym słońcu?

Trawniki lubią duże nasłonecznienie. Zwykle nie zaleca się zakładania trawników pod koronami drzew. W takich wypadkach trzeba wybrać specjalną odmianę trawy, dostosowaną do terenów zaciemnianych.

3. Rodzaj gleby, czyli dobierz trawnik do podłoża

Zanim zdecydujesz się na określoną mieszankę, dowiedz się, jaki typ gleby znajduje się w miejscu przeznaczonym na trawnik. Najlepsza warstwa pod trawnik to dobrze przepuszczalna gleba piaszczysto-gliniasta. W innych wypadkach będziesz musiał nad nią trochę popracować. Jeśli dysponujesz terenem o glebie:

Jeśli poznałeś już dobrze warunki panujące na Twojej działce, możesz przystąpić do siewu.

Jak dobrze założyć trawnik?

Krok 1 – oczyszczanie podłoża

Na początek należy oczyścić teren z większych kamieni, zeszłorocznych liści, starej roślinności i ewentualnych śmieci.

Krok 2 – przekopanie terenu

Następnie należy przekopać teren za pomocą glebogryzarki lub ręcznie za pomocą szpadla w celu pozbycia się chwastów. Jeśli gleba jest mocno zachwaszczona, warto użyć specjalnego środka chwastobójczego i zostawić na ok. trzy tygodnie.

Krok 3 – odpowiednie nawożenie

Kilka dni przed wysiewem lub rozłożeniem trawy z rolki należy położyć nawóz wieloskładnikowy zawierający azot, fosfor i potas. Warto zapytać również eksperta, jakich składników potrzebuje określony typ gleby.

Krok 4 – wysiew

Bezpośrednio przed sianiem należy wzruszyć podłoże grabiami i wyrównać teren. Po rozsypaniu nasion na ziemię trzeba przykryć je warstwą piasku lub torfu o grubości ok. 1 cm. Następnie powinieneś ubić podłoże – początkowo nogami, później natomiast za pomocą wałka. Warto pamiętać, że wałkowanie trawy nie jest konieczne, jeśli będziesz regularnie podlewać swój trawnik.

Krok 5 – nawadnianie

Podlewanie roślin to najważniejszy etap pielęgnacji trawnika. Początkowo powinieneś nawadniać trawę małą ilością wody, ale kilka razy na dobę. Przez pierwszy miesiąc wierzchnia warstwa podłoża musi być stale wilgotna, zwłaszcza jeśli używasz mieszanki traw – różne gatunki mają bowiem odmienny czas kiełkowania.

Wskazówki, jak pielęgnować trawnik, znajdziesz tutaj.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).