Mycie elewacji – jak to zrobić szybko i skutecznie?

Mycie elewacji – jak to zrobić szybko i skutecznie?


Mówi się, że elewacja to wizytówka budynku. To jeden z elementów domu, który najbardziej rzuca się w oczy przechodniom. Warto więc zadbać o wygląd tynku czy innego wykończenia zewnętrznych ścian, tak by całość prezentowała się estetycznie. Częstotliwość czyszczenia elewacji zależy od rodzaju zabrudzenia i materiału, z którego zrobiona jest elewacja. Sprawdź, jak wyczyścić ściany budynku z glonów, kurzu i przebarwień.

Nie ma potrzeby mycia elewacji co rok. Wystarczy, że powtórzysz tę czynność co kilka sezonów. Rodzaj i poziom zabrudzenia zależą m.in. od otoczenia, w którym znajduje się budynek.

Sprawdź także: 7 sposobów na urozmaicenie wyglądu budynku.

Materiały na elewacje – jak wybrać rodzaj tynku, by zaoszczędzić sobie pracy

Poziom zabrudzenia elewacji domu wiąże się także z typem wykończenia. Pamiętaj, że im gładsze tynki, tym mniej są podatne na zabrudzenia. Duże znaczenie ma także nasiąkliwość materiałów. Jeśli jest wysoka (tak jak w wypadku tynków mineralnych), wówczas mało prawdopodobne, że deszcz wypłucze zabrudzenia. Dużo mniejszą chłonność wody mają tynki:

Najczęściej na elewacje wybierany jest tynk cienkowarstwowy. W zależności od jego struktury usunięcie kurzu może być mniej lub bardziej pracochłonne. Jeśli jesteś na etapie budowy domu lub wyboru projektu domu i zastanawiasz się, jaki tynk wybrać, tynk o strukturze kornika może nie być najlepszą propozycją. Charakteryzuje się on wyżłobieniami na powierzchni, w które może wnikać brud. W tej sytuacji tynk baranek lub kamyczkowy może się lepiej sprawdzić, zwłaszcza jeśli Twój dom stoi w pobliżu ruchliwej ulicy.

Zobacz również: rodzaje balustrad balkonowych.

Jak czyścić elewacje ze względu na rodzaj zabrudzenia?

W zależności od tego, jaki rodzaj zabrudzenia pojawił się na elewacji domu, możesz skorzystać z różnych technik jej czyszczenia. Zobacz, jak myć elewację domu.

Szare zabrudzenia na elewacji – jak się ich pozbyć

Ściany budynku zabrudzone kurzem i pyłem myje się zwykle strumieniem wody za pomocą myjki ciśnieniowej. Do wody można dodać niedużą ilość detergentu lub specjalnego płynu do mycia fasad. Jeśli zabrudzenia są mocne, można użyć gorącej wody, która będzie bardziej skuteczna. Warto jednak wypróbować tę metodę wcześniej na małym fragmencie tynku, ponieważ gorąca woda może odkształcić strukturę.

Zielony nalot na elewacji domu – co robić

Jeśli na ścianach domu widoczne są zielone, czasem czarne zabrudzenia, to znak, że na elewacji zadomowiły się glony, porosty, mchy lub inne organizmy. Taka sytuacja wymaga kilkuetapowych działań.

Krok 1. Czyszczenie elewacji wodą (myjką ciśnieniową).

Krok 2. Usuwanie większych zabrudzeń szczotką.

Krok 3. Aplikacja środka glonobójczego.

Krok 4. Konserwacja ściany środkiem z dodatkiem biocydów.

Dzięki takiej kilkustopniowej pielęgnacji ściany budynku będą czyste i wolne od zielonych nalotów na dłużej.

Białe wykwity na elewacji z klinkieru – jak się ich pozbyć

Jasny nalot na elewacji klinkierowej pojawia się rok po budowie domu. Ma to związek z rozpuszczaniem się soli zawartej w klinkierze lub w zaprawie. Pod wpływem działania wody sole są wymywane na powierzchnię muru i tworzą białe zacieki. Do ich powstawania może się przyczyniać także nieskuteczna wentylacja.

Jak z nimi walczyć? Na początek należy spróbować usunąć je suchą gąbką. Na mokro usuwa się tylko pozostałości po czyszczeniu na sucho. Jeśli plamy będą odporne, można zastosować specjalne środki do czyszczenia klinkieru na bazie kwasów. Te związki chemiczne należy nanieść na elewację pędzlem na suchą powierzchnię. Po tym zabiegu należy całość zrosić wodą, a następnie zaimpregnować preparatem przeznaczonym tylko do tego materiału.

Chcesz wiedzieć więcej o wykończeniu domu? Przeczytaj inne artykuły na poradniku DobreDomy.pl.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).