Jak prawidłowo dbać o wentylację – przygotuj swój dom na każdą porę roku

Jak prawidłowo dbać o wentylację – przygotuj swój dom na każdą porę roku


Budowa domu to bardzo ważne przedsięwzięcie, w którym należy zadbać nie tylko o postawienie ścian, elewacji czy dachu, ale także o dokładne rozplanowanie wszystkich przewodów i kanałów wentylacyjnych. Jeżeli chcesz, aby Twoja rodzina czuła się w budynku komfortowo, dopilnuj, aby zamontować w nim sprawną, dobrej jakości wentylację.

  1. Po czym poznać, że wentylacja jest niesprawna?

Prawidłowy obieg powietrza jest niezbędny w każdym domu, bo wpływa on na dobre samopoczucie Twoje i Twojej rodziny. Źle działająca wentylacja może przyczyniać się do powstania syndromu chorego budynku. Objawia się on:

Brak reakcji z Twojej strony może doprowadzić do powstania grzybów i pleśni oraz tzw. ciągu wstecznego, czyli napływu powietrza z kratek wentylacyjnych do pomieszczenia.

U człowieka występują wtedy następujące objawy:

Syndrom chorego domu łatwo rozpoznać, gdyż wymienione wyżej objawy znikają zaraz po tym, jak przejawiająca je osoba opuści budynek.

Najpoważniejszym błędem popełnianym podczas prób zwalczania ciągu wstecznego jest zakrywanie kratek wentylacyjnych. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza zimą W domu zaczyna się wtedy gromadzić nadmiar tlenku węgla, czyli niebezpiecznego dla zdrowia i życia czadu.

Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami wadliwej wentylacji zobacz na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru i montażu.

  1. Wentylacja grawitacyjna

W wentylacji grawitacyjnej, inaczej – naturalnej, obieg powietrza  jest możliwy dzięki różnicy temperatur panujących w budynku i na zewnątrz. Zimne powietrze, wpływające z zewnątrz dzięki wytwarzanemu w wentylacji podciśnieniu, wypiera ciepłe powietrze z pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki temu, że  ma ono mniejszą gęstość niż jego zimne masy, dlatego unosi się do góry i wydostaje przez otwory wentylacyjne. Jednak aby zaszedł ten proces niezbędny jest montaż specjalnych nawiewnikówokiennych lub ściennych.

Pamiętaj, że wentylacja grawitacyjna działa jedynie w miejscach, gdzie panuje duża różnica temperatur. W bardzo upalne dni jedynym rozwiązaniem jest otwarcie okien i wpuszczenie powietrza z zewnątrz do domu.

Aby wentylacja grawitacyjna dobrze spełniała swoją rolę, musisz zadbać o poprawne wykonanie kanałów, którymi będzie przepływać powietrze. Wydajność wentylacji może obniżyć:

Jeżeli zdecydujesz się na wentylację grawitacyjną, musisz zadbać o zamontowanie odpowiednich kominków. Najlepsze są kominki izolowane o średnicach fi125mm i fi100mm i wysokości minimum 50-70 cm z bardzo szczelnymi przejściami dachowymi.

  1. Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej obieg powietrza uzyskuje się dzięki wykorzystaniu elektrycznych wentylatorów wywiewnych lub rekuperatorów. Jest ona  efektywniejsza od wentylacji grawitacyjnej i niezależna od pogody. Dodatkowo możesz ukierunkować strumień powietrza w domu tak, aby z pokojów sypialnych przesuwało się ono do pomieszczeń z zanieczyszczonym i zawilgoconym powietrzem, a stamtąd było wyprowadzane na zewnątrz. Pozwoli Ci to zapobiec wnikaniu zanieczyszczeń do sypialni czy salonu.

Wentylacja mechaniczna działa, gdy jest dostępny prąd. W przypadku cięższych awarii energetycznych, które mogą wystąpić zarówno latem, jak i zimą, cyrkulacja powietrza w Twoim domu zostanie zatrzymana.

Rekuperator służy do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Pozwala zatem dłużej utrzymać ciepło w pomieszczeniu, dzięki czemu znacznie  obniżą się Twoje rachunki za ogrzewanie. Niektóre rekuperatory są w stanie odzyskać nawet do 90 proc. energii z powietrza. Na zakup tego urządzenia trzeba jednak wydać sporo pieniędzy. Tańszą alternatywą są wentylatory dachowe, które można połączyć z okapem kuchennym.

Jeżeli już zdecydowałeś, jaki rodzaj wentylacji chcesz zamontować w swoim domu, zgłoś się TUTAJ. Nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć projekt domu, który można wyposażyć w  wybrany przez Ciebie rodzaj wentylacji.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).