Budowa domu to bardzo ważne przedsięwzięcie, w którym należy zadbać nie tylko o postawienie ścian, elewacji czy dachu, ale także o dokładne rozplanowanie wszystkich przewodów i kanałów wentylacyjnych. Jeżeli chcesz, aby Twoja rodzina czuła się w budynku komfortowo, dopilnuj, aby zamontować w nim sprawną, dobrej jakości wentylację.
- Po czym poznać, że wentylacja jest niesprawna?
Prawidłowy obieg powietrza jest niezbędny w każdym domu, bo wpływa on na dobre samopoczucie Twoje i Twojej rodziny. Źle działająca wentylacja może przyczyniać się do powstania syndromu chorego budynku. Objawia się on:
- zaparowanymi szybami,
- dużą wilgocią w domu,
- skraplaniem się wody na oknach.
Brak reakcji z Twojej strony może doprowadzić do powstania grzybów i pleśni oraz tzw. ciągu wstecznego, czyli napływu powietrza z kratek wentylacyjnych do pomieszczenia.
U człowieka występują wtedy następujące objawy:
- złe samopoczucie,
- senność,
- bóle głowy,
- napady kaszlu.
Syndrom chorego domu łatwo rozpoznać, gdyż wymienione wyżej objawy znikają zaraz po tym, jak przejawiająca je osoba opuści budynek.
Najpoważniejszym błędem popełnianym podczas prób zwalczania ciągu wstecznego jest zakrywanie kratek wentylacyjnych. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza zimą W domu zaczyna się wtedy gromadzić nadmiar tlenku węgla, czyli niebezpiecznego dla zdrowia i życia czadu.
Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami wadliwej wentylacji zobacz na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru i montażu.
- Wentylacja grawitacyjna
W wentylacji grawitacyjnej, inaczej – naturalnej, obieg powietrza jest możliwy dzięki różnicy temperatur panujących w budynku i na zewnątrz. Zimne powietrze, wpływające z zewnątrz dzięki wytwarzanemu w wentylacji podciśnieniu, wypiera ciepłe powietrze z pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki temu, że ma ono mniejszą gęstość niż jego zimne masy, dlatego unosi się do góry i wydostaje przez otwory wentylacyjne. Jednak aby zaszedł ten proces niezbędny jest montaż specjalnych nawiewników – okiennych lub ściennych.
Pamiętaj, że wentylacja grawitacyjna działa jedynie w miejscach, gdzie panuje duża różnica temperatur. W bardzo upalne dni jedynym rozwiązaniem jest otwarcie okien i wpuszczenie powietrza z zewnątrz do domu.
Aby wentylacja grawitacyjna dobrze spełniała swoją rolę, musisz zadbać o poprawne wykonanie kanałów, którymi będzie przepływać powietrze. Wydajność wentylacji może obniżyć:
- niewłaściwa długość przewodów,
- słaba izolacja termiczna.
Jeżeli zdecydujesz się na wentylację grawitacyjną, musisz zadbać o zamontowanie odpowiednich kominków. Najlepsze są kominki izolowane o średnicach fi125mm i fi100mm i wysokości minimum 50-70 cm z bardzo szczelnymi przejściami dachowymi.
- Wentylacja mechaniczna
W wentylacji mechanicznej obieg powietrza uzyskuje się dzięki wykorzystaniu elektrycznych wentylatorów wywiewnych lub rekuperatorów. Jest ona efektywniejsza od wentylacji grawitacyjnej i niezależna od pogody. Dodatkowo możesz ukierunkować strumień powietrza w domu tak, aby z pokojów sypialnych przesuwało się ono do pomieszczeń z zanieczyszczonym i zawilgoconym powietrzem, a stamtąd było wyprowadzane na zewnątrz. Pozwoli Ci to zapobiec wnikaniu zanieczyszczeń do sypialni czy salonu.
Wentylacja mechaniczna działa, gdy jest dostępny prąd. W przypadku cięższych awarii energetycznych, które mogą wystąpić zarówno latem, jak i zimą, cyrkulacja powietrza w Twoim domu zostanie zatrzymana.
Rekuperator służy do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Pozwala zatem dłużej utrzymać ciepło w pomieszczeniu, dzięki czemu znacznie obniżą się Twoje rachunki za ogrzewanie. Niektóre rekuperatory są w stanie odzyskać nawet do 90 proc. energii z powietrza. Na zakup tego urządzenia trzeba jednak wydać sporo pieniędzy. Tańszą alternatywą są wentylatory dachowe, które można połączyć z okapem kuchennym.
Jeżeli już zdecydowałeś, jaki rodzaj wentylacji chcesz zamontować w swoim domu, zgłoś się TUTAJ. Nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć projekt domu, który można wyposażyć w wybrany przez Ciebie rodzaj wentylacji.