Gniazdka elektryczne – trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w domu bez nich. Najczęściej nie zastanawiamy się nad nimi i po prostu z nich korzystamy, jednak w trakcie realizacji projektu domu rozmieszczenie gniazdek elektrycznych to ważne zagadnienie. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak rozplanować układ gniazdek w domu.
Na gniazdka elektryczne najczęściej zwraca się uwagę wówczas, gdy w danym pomieszczeniu jest ich za mało lub gdy zostały rozmieszczone w sposób utrudniający z nich korzystanie. Do najczęstszych błędów popełnianych przy planowaniu gniazdek elektrycznych należą:
- umieszczanie gniazdek tylko na dwóch ścianach (częsty błąd w salonie/jadalni);
- umieszczanie gniazdek za wysoko;
- zbyt duża liczba gniazdek na jednym obwodzie, co wiąże się z nierównomiernym obciążeniem instalacji elektrycznej i częstymi awariami prądu.
Tych błędów nie powinna popełnić ekipa budowlana zakładająca instalację elektryczną, ale jak Ty sam możesz wpłynąć na funkcjonalność rozmieszczenia gniazdek? Pracownia projektowa Dobre Domy wskazuje, na co zwrócić uwagę, by w przyszłości gniazdka elektryczne nie przysparzały Ci problemów.
Gniazdka elektryczne – o czym pamiętać przy planowaniu rozmieszczenia?
Gniazdka elektryczne należy umieścić w absolutnie wszystkich pomieszczeniach w domu, także w przedpokoju lub na tarasie (w tym drugim przypadku często korzysta się z gniazdek bryzgoszczelnych montowanych w podłodze).
>> Dowiedz się więcej na temat aranżacji tarasu w nowoczesnym domu.
Oczywiście na początkowym etapie budowy domu, gdy zakłada się instalację elektryczną, bardzo trudno wyobrazić sobie rozmieszczenie urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia. Jest to jednak bardzo ważne, aby gniazdka elektryczne były funkcjonalne – w przeciwnym wypadku będziesz zmuszony korzystać z nieestetycznych i w niektórych przypadkach nawet niebezpiecznych przedłużaczy. Liczba gniazdek powinna się różnić w zależności od pomieszczenia.
- Przedpokój – 1 lub 2 gniazdka elektryczne.
- Łazienka – min. 3 gniazdka elektryczne z uziemieniem, w tym jedno jako odrębny obwód dla pralki. Gniazdka powinny znajdować się nad szafkami, w jak największej odległości od wanny, prysznica i umywalki.
- Kuchnia – min. 5 gniazdek elektrycznych, odrębne obwody dla lodówki, zmywarki i ewentualnie – czajnika elektrycznego.
- Salon – w domu z dużym salonem, takim jaki znajdziesz w projekcie domu Ina, warto zainwestować w kilka potrójnych gniazdek elektrycznych zamontowanych na wszystkich ścianach.
Przy rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych w domu warto także pamiętać o tym, że na jednej ścianie powinny one znajdować się w odległości 2 lub 2,5 m od siebie.
Szukasz więcej informacji dotyczących instalacji elektrycznej? Znajdziesz je w tym artykule.