Dach zrobiony na szaro. Jak stworzyć modne pokrycie dachowe?

Dach zrobiony na szaro. Jak stworzyć modne pokrycie dachowe?


Budując dom, często zastanawiamy się jaki kolor dachu ostatecznie wybrać. Ten dylemat nie może dziwić, gdyż dach jest konstrukcją w dużej mierze determinującą wygląd całego budynku. Jego stylistyczna spójność z pozostałymi elementami domu decyduje o ostatecznej estetyce. I choć myśląc „dach”, na pierwszym miejscu widzimy ceglastoczerwone lub czarne połacie, to inwestorzy coraz częściej stawiają na szarą kolorystykę. Odpowiedzmy więc na pytanie, dlaczego jest to całkiem sensowne rozwiązanie?

Modne i uniwersalne pokrycie

O ile przy projektowaniu wielkoformatowych obiektów, architekci od dawna chętne wykorzystywali szare tonacje materiałów budowlanych do tworzenia interesujących dzieł, to w budownictwie jednorodzinnym, szarość jako barwa nie była popularna. Jednak od pewnego czasu barwa ta dumie i zupełnie zasłużenie dzierży palmę pierwszeństwa, cały czas będąc gorącym trendem w dekoracji naszej przestrzeni.

Nie tylko architekci, ale też dekoratorzy wnętrz, a nawet kreatorzy mody doceniają ją przede wszystkim za uniwersalność, wielorakość odcieni i neutralność, dzięki czemu kompozycje z szarością zachwycają harmonią i elegancją. Tak więc klasyczny szary znów jest modny, a że doskonale wpisuje się w każde otoczenie, coraz chętniej wybierany jest jako podstawowy kolor na dach.

Zalety szarego dachu

Szary dach ma naprawdę wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest wspomniana już uniwersalność tego koloru. Generalnie wszystkie, w dość obfitej palecie, odcienie szarości idealnie komponują się z każdym innym kolorem. Dzięki tej właściwości zbudujemy dom, w którym widoczne elementy będzie można bezproblemowo do siebie dopasować.

Ciemne, tytanowe dachy będą świetnie korespondować ze stolarką w podobnej barwie oraz jasną (w ciepłych lub zimnych tonacjach) elewacją. Ale np. dach o jasnoszarym, gołębim odcieniu korzystnie zaprezentuje się też w połączeniu z elewacją brązową, niebieską czy w innym, nieco żywszym kolorze. Szarość wprowadzi nieco ładu w tę kontrastową kompozycję.

Klasyczny charakter szarości dobrze komponuje się też z awangardowymi rozwiązaniami. Dlatego elewacje bogate w dekoracje szklane, kamienne czy imitujące różne materiały – płyty laminowane, w towarzystwie szarego dachu będą wyglądały wyjątkowo i innowacyjnie. Niewątpliwie hitem ostatnich lat jest też pomysł „przedłużania” dachu na pionowe ściany i pokrywanie ich częściowo materiałem dachowym. To rozwiązanie jest niezwykle efektowne i najczęściej właśnie wykorzystywane przy budowie dachu w odcieniach szarości.

Ponadto szary dach, poprzez swój neutralny wizerunek, koreluje z różnorodną sylwetką budynku. I nie ma znaczenia, czy bryła naszego domu jest bogato zdobiona i mocno zakorzeniona w tradycji, czy też reprezentuje nowoczesny i oszczędny w formie styl.

Tropem aktualnych trendów

Skoro już idziemy tropem aktualnych trendów, to warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku wyboru materiałów do pokrycia dachu, od lat niezmiennie królują ceramiczne i cementowe dachówki. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy je w dość dużej gamie szarych kolorów. Najczęściej spotykamy dachówki w kolorze łupka, klasycznej szarości, manganu, antracytowe czy grafitowe. Do tego dostępne są one w wersjach: naturalnej, matowej i półmatowej – angobowane lub błyszczące – glazurowane (ceramiczne), a także pokryte specjalną powłoką (cementowe). Dla przykładu, w gamie kolorystycznej marki CREATON znajdziemy ponad 10 wersji szarych barw dla dachówek ceramicznych w wersji glazurowanej oraz angobowanej. Dostępne są między innymi modele w kolorze łupka, antracytowym, szarym i staroszarym.

Te specjalnie nanoszone powierzchnie nie tylko chronią pokrycie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale także zabezpieczają kolor dachówki przez wyblaknięciem i nadają mu odpowiedniej głębi.  Dachówki wypalane z naturalnych materiałów, o ciekawym – falistym lub płaskim kształcie, klasyczne, jak i nowoczesne, o różnej wielkości, dają nam możliwość położenia solidnego, trwałego, ale także eleganckiego i ponadczasowego, a przede wszystkim modnego dachu w bardzo zróżnicowanych odcieniach szarości.

Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje