Zrównoważone budownictwo, czyli jak budować mądrze i odpowiedzialnie?

Zrównoważone budownictwo, czyli jak budować mądrze i odpowiedzialnie?


W przyrodzie bez wątpienia panuje równowaga. Jednak działalność człowieka znacząco w nią ingeruje. Dlatego coraz częściej mówi się o zrównoważonym rozwoju, nie tylko w aspekcie ekonomii, ale też życia i… budownictwa.

Czy budownictwo może być w jakiś sposób zrównoważone i co to w ogóle znaczy? Ot, postanawiamy zrealizować marzenia o własnym domu, wybieramy działkę i projekt, gromadzimy fundusze, szukamy ekipy budowlanej i przystępujemy do pracy. Nie zastanawiamy się nad wpływem naszych decyzji dotyczących materiałów użytych do budowy i wykończenia inwestycji na środowisko naturalne. Zależy nam, żeby jak najszybciej się wprowadzić.

Zrównoważone budownictwo w praktyce

Niektórzy pewnie zastanawiają się, jak budowa domu wpływa na środowisko naturalne? Odpowiedź brzmi: bardziej niż przypuszczamy. Dlatego właśnie powstała koncepcja zrównoważonego budownictwa, która przynosi efekty nie tylko w postaci zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko, jak również większego komfortu użytkowania przyszłego domu i ograniczenia kosztów eksploatacyjnych. Już od początku inwestycji można zacząć realizować ideę zrównoważonego budownictwa. I nie jest to wcale takie trudne.

Zrównoważone czyli jakie?

Zrównoważone budownictwo opiera się na idei budowania z myślą o przyszłych pokoleniach. Zgodnie z tą koncepcją już na etapie wyboru projektu, a potem podczas budowania i użytkowania należy korzystać z nowych technologii, które nie będą zanieczyszczać środowiska odpadami, a w efekcie pozwolą na stworzenie trwałego i ekologicznego domu. No co zatem zwrócić uwagę? Podstawą są naturalne materiały wysokiej jakości i rozwiązania, pozwalające na ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zasobów naturalnych.

Zrównoważone budownictwo to budownictwo nowoczesne, wygodne i ekonomiczne.

W domu zbudowanym według zrównoważonych zasad mieszka się komfortowo, produkuje mało odpadów i zużywa mniej energii oraz wody. A mniejsza eksploatacja środowiska naturalnego to korzyść dla domowników i następnych generacji.

Równowaga w trzech wymiarach – ekologia, ekonomia i ergonomia

Zrównoważone budownictwo zakłada ochronę zasobów naturalnych, analizę kosztów budowy i eksploatacji oraz estetykę i użyteczność.

Ekologia – budowa domu wiąże się z naruszeniem środowiska. Posadowienie fundamentów, hałas związany z używaniem maszyn i urządzeń, powstający gruz i inne odpady – wszystko to ingeruje w otaczające środowisko tym dotkliwiej wówczas, gdy inwestycja znajduje się w zielonych podmiejskich terenach. Jak budować ekologicznie? Zadbać o regularny wywóz śmieci, które należy uprzednio posegregować (nie wolno ich spalać). Ograniczyć hałas do minimum, wykorzystywać naturalne materiały budowlane (cegłę, kamień, drewno, szkło), ale też trwałe, jak stal czy żelbet.

Ekonomia – koszt budowy domu jest porównywalny do zakupu mieszkania, dlatego coraz więcej osób decyduje się na kupno działki i realizację inwestycji. Działka to jednak niejedyny koszt. W czasie stawiania domu inwestorzy stają w obliczu rożnych wydatków, przy czym koszty użytkowania są znacznie wyższe niż budowy. Już na początku należy więc dążyć do optymalizacji kosztów. Dobrym sposobem jest wstępne oszacowaniu zarówno wydatków na budowę, jak i wykończenie. Warto mieć na uwadze, że zakup nowoczesnych, trwałych i wysokiej jakości materiałów budowlanych zwiększy koszt budowy, ale pozwoli w przyszłości zaoszczędzić na naprawach czy zużyciu energii.

Ergonomia – dom powinien służyć mieszkańcom przez długie lata i stanowić nie tylko schronienie, ale i spełniać wymogi estetyczne oraz użytkowe projektu. Co to oznacza w praktyce? Ma być wygodny, ciepły zimą, zaś latem chronić przed upałem i dodatkowo przez cały rok izolować domowników od hałasu zewnętrznego. Realizowanie koncepcji zrównoważonego budownictwa to także zakup materiałów budowlanych bezpiecznych dla środowiska i ludzi, przyjazna przestrzeń bez barier dla dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Dom z wieloma korzyściami

Myślisz o ekologicznym i energooszczędnym domu, który będzie wpisywał się w ideę zrównoważonego budownictwa? Wybierz dom w standardzie Multi-Comfort, który wyróżnia się podwyższonymi parametrami cieplnymi, akustycznymi i energetycznymi. Kolekcja projektów Multi-Comfort to budynki nowoczesne i funkcjonalne, pełne światła oraz eleganckie, które zadowolą wymagających, a przede wszystkim świadomych inwestorów dążących do życia w zgodzie z naturą. Poznaj dobre, ekologiczne domy już dziś!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje