Zadaszenie tarasu i balkonu – najpopularniejsze materiały i sposoby montażu

Zadaszenie tarasu i balkonu – najpopularniejsze materiały i sposoby montażu


Taras i balkon to dla większości mieszkańców domów jednorodzinnych doskonałe połączenie altany ogrodowej i patio. Do zadaszenia tarasu można dołączyć kratkę, posadzić przy niej pnące wino, bluszcz i inne kwiaty i stworzyć zaciszny zakątek z widokiem na ogród. Można go też nie zabudowywać – powstanie wówczas otwarta, zadaszona przestrzeń, idealna na obiad na świeżym powietrzu.

Aby taras czy balkon pełnił funkcje rekreacyjne, warto zadbać o parę szczegółów, by go odpowiednio do tej roli przygotować. A zadaszenie to podstawa – chroni odpoczywających przed słońcem, deszczem i osłania podłogę tarasu przed czynnikami atmosferycznymi.

Zadaszenie tarasu – najtrwalszy sposób

Najczęściej spotyka się zadaszenie tarasu w formie przedłużenia dachu budynku. Już na etapie projektowania domu włącza się do planu taką zabudowę. Czasem dotyczy to też zadaszenia balkonów, które nie są loggią. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet:

Dobry przykład takich zabudowanych tarasów można znaleźć w projekcie Fabia II, gdzie taras jest niemal integralną częścią salonu, albo projekt Judyta, w którym taras wydzielono od strony ogrodu i stworzono nowe, otwarte miejsce.

Tarasy pod szkłem

Szklane zadaszenie na drewnianej ramie lub pergoli także cieszy się popularnością. Jego zaletą jest na pewno łatwość w budowie – nie trzeba planować tego typu zadaszenia na etapie budowy domu, ponieważ drewnianą konstrukcję można postawić obok domu w każdej chwili. Może zostać przymontowana do elewacji lub wolnostojąca. Jednocześnie trzeba pamiętać, że szkło należy regularnie i częściej niż w przypadku konstrukcji dachowej czyścić, a zimą odśnieżać. Zaniedbanie tego może doprowadzić do pęknięcia szkła i zawalenia się zadaszenia. Szklane zadaszenie balkonu nie chroni jednak pomieszczeń w domu przed nasłonecznieniem.

Taras pod namiotem

Niedrogim rozwiązaniem są markizy i namioty. Markiza – czyli składany, materiałowy daszek – to dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz, by Twój taras lub balkon był zadaszony przez cały czas. Markizę montuje się do elewacji lub dachu i można ją dowolnie zwijać i rozwijać – jak poziomą roletę. Duże markizy często wymagają jednak bocznych podpórek, by utrzymać stabilność.

Namioty są stosowane niemal wyłącznie jako zadaszenia tarasu. To konstrukcje przypominające namioty ogrodowe – mogą stać na stabilnym stelażu, rozkładane wedle uznania na posadzce tarasu, ale są też modele łączące namiot z markizą – mają tylko dwie boczne ściany. Na jesień i zimę markizy i namioty należy jednak złożyć.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zadaszenia wybierzesz na swój taras czy balkon, powinieneś wziąć pod uwagę trwałość tego rozwiązania, a także zastanowić się, czy chcesz z tej przestrzeni korzystać całorocznie.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).