Zachowaj bezpieczną odległość, czyli jak nie nadepnąć na odcisk sąsiadowi

Zachowaj bezpieczną odległość, czyli jak nie nadepnąć na odcisk sąsiadowi


Jak dobrze mieć sąsiada, on wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada – śpiewały niegdyś Alibabki. Dobre kontakty z sąsiadami zza „miedzy” to podstawa komfortowego mieszkania we własnym domu. A o konflikty bardzo łatwo. Przykładowo jeśli dociekliwy sąsiad z naprzeciwka sprawdzi, że nasz dom wychodzi poza granicę działki.

Budowa domu zaczyna się od znalezienia odpowiedniej działki. To jednak nie wszystko. Należy sprawdzić, w jakiej odległości od granic działki przyszłej inwestycji znajdują się inne budynki. Dlaczego? Odległość pomiędzy domem a granicą działki i domu sąsiada może mieć znaczenie na sposób usytuowania Twojej inwestcji.

W najlepszej sytuacji znajdują się właściciele dużych działek, którzy nie muszą liczyć centymetrów, by zmieścić się w wymaganych granicach od sąsiedniej działki.

Odległość zgodnie z przepisami

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 8 lipca 2009 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa minimalne odległości budynków od granic działki i między budynkami.

Zgodnie z §12 ust. 1 ww. dokumentu budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

1) 4 m — w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub    drzwiowymi w stronę tej granicy,

2) 3 m — w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych.

Natomiast odległość od granicy z sąsiednią działką do:

– okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem oraz do takich części budynku jak: taras, schody zewnętrzne, galeria, pochylnie lub lampa – nie może być mniejsza niż 1,5 m.

– w przypadku zwróconego w stronę granicy działki otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej – nie mniejsza niż 4 m.

Przepisy dopuszczają sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, pod warunkiem jednak, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej.

W praktyce przepis ten obejmie tylko sytuację, w której przy granicy działki stoi już dom sąsiada. Natomiast niezabudowane sąsiednie działki uniemożliwiają budowę przy granicy.

Graż i budynek gospodarczy

Rozporządzenie dopuszcza postawienie budynku gospodarczego lub garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z działką sąsiada lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien lub drzwi. W przypadku garażu znajdującego się pod ziemią, a więc poniżej poziomu otaczającego terenu, nie są określone odległości od granicy z sąsiadującą działką do podziemnej części budynku. Oznacza to, że piwnice i garaże podziemne mogą być zlokalizowane przy granicy z działką sąiada.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).