Wszystko, co powinieneś wiedzieć o suficie podwieszanym

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o suficie podwieszanym


Marzy Ci się nietypowe oświetlenie? Chciałbyś ukryć nieestetycznie wyglądające instalacje i przewody wentylacyjne? Sufit podwieszany to rozwiązanie dla Ciebie. Dowiedz się, dlaczego coraz więcej osób wybiera tę metodę wykończenia sufitu i poznaj polecane materiały oraz wskazówki, jak go najłatwiej zamontować.

Czym jest sufit zawieszany? To dodatkowa instalacja o lekkiej konstrukcji, którą mocuje się poniżej stropu. Zwykle składa się ona z płyt przytwierdzanych do stropu i górnych części ścian za pomocą specjalnych zawieszeń.

Obecnie sufity podwieszane są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. W grę wchodzą nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność tego rodzaju wykończenia.

Zalety sufitów podwieszanych:

1. Dobrze zakamuflowany, czyli ukryj mankamenty sufitu stałego

Zauważyłeś, że ściany w Twoim mieszkaniu posiadają nierówności? Chcesz schować rury, instalacje czy przewody wentylacyjne, biegnące u Twojego sufitu? Najlepszą metodą na ukrycie nieładnych, ale koniecznych w domu elementów znajdujących się na ścianach jest zainstalowanie sufitu podwieszanego.

2. Wiele możliwości oświetleniowych – wykorzystaj lampy punktowe

Jeśli marzy Ci się nietypowe rozmieszczenie lamp, zdecyduj się na sufit podwieszany. Tylko w ten sposób możesz zyskać odpowiednią liczbę oświetlenia punktowego lub liniowego bez konieczności kucia ściany. Takie rozwiązanie przyda się również, w wypadku gdy zamierzasz doświetlić tylko jedną część pomieszczenia, np. przedpokoju.

3. Estetyka dla wymagających

Zwykły bielony sufit jest nudny? Z sufitem podwieszanym masz (prawie) nieograniczony wachlarz możliwości. Dzięki niemu zyskasz idealnie wyrównaną powierzchnię lub dowolnie ją wymodelujesz. Minimalistyczne proste formy, gustowne koła czy wykorzystanie nietypowych kolorów – z sufitem podwieszanym będziesz mógł podkreślić styl, w którym zaaranżowałeś wnętrze.

4. Inny wymiar, czyli obniż sufit

Masz bardzo wysoko zainstalowany strop? Chcesz zmniejszyć powierzchnię pokoju w pionie? Sufit podwieszany sprawi, że wnętrze stanie się przytulniejsze. Mniejszy pokój to także niższe rachunki za ogrzewanie – sufit podwieszany to więc rozwiązanie energooszczędne.

5. Zmniejsz głośność, czyli amortyzacja dźwiękowa

Jeśli masz wątpliwą przyjemność mieszkać pod sąsiadem, który zachowuje się głośno, zredukuj hałas dzięki sufitowi podwieszanemu. Możesz wykorzystać specjalne płyty dźwiękochłonne, które wyciszą mieszkanie.

6. Sufit podwieszany – jakie materiały?

Do zainstalowania sufitu podwieszanego potrzebne Ci będą przede wszystkim płyty – zwykle gipsowo-kartonowe – które stanowią okładzinę sufitu. Niezbędne są także profile stalowe, z których zbudujesz stelaż do zawieszenia. Profile dzielą się sufitowe CD i przyścienne UD.

Jak zamontować sufit podwieszany?

1. Zmierz powierzchnię

Najpierw należy dokładnie sprawdzić, ile mierzy Twoje pomieszczenie, i dobrać do wielkości sufitu odpowiednią liczbę profili.

2. Zaznacz linie

Kolejnym krokiem jest tak zwane trasowanie, czyli wyznaczanie poziomu sufitu; na ścianach w miejscu, w którym ma powstać sufit podwieszany, wprowadź oznaczenia tak, by zamontowane profile były ułożone równo.

3. Ułóż profile przyścienne

Wzdłuż linii umieść profile UD. Ich dystans od końca ściany powinien sięgać ok. 20 cm.

4. Wyznacz rozmieszczenie profili głównych

Profile CD powinny być ułożone równolegle do siebie. Rozstaw zależy od powierzchni. W standardowych pomieszczeniach jest to ok. 40-50 cm, natomiast w rusztach krzyżowych profile główne są ustawiane najczęściej w odstępach co ok. 100 cm.

5. Zamontuj wieszaki

Na profilach głównych wyznacz punkty, w których przymocujesz wieszaki. Rozmieść je co ok. 70-90 cm. Wieszaki instaluje się na kołkach dobranych do stropu. Jeśli dysonujesz niewysokim pomieszczeniem, wybierz wieszaki ES, które łączą profile ze stropem w sposób sztywny. W wypadku gdy chcesz zamontować sufit niżej – potrzebne będą wieszaki obrotowe.

Jaki materiał wieszaków wybrać? Najlepiej zdecydować się na te wykonane z metalu – są bardziej wytrzymałe od plastikowych i nie będą też zagrożeniem w czasie pożaru.

6. Zainstaluj profile

Końce elementów CD umieść w profilach UD i połącz obie części wieszaków. Między ściennymi umieść profile poprzeczne za pomocą łączników. Całość należy wypoziomować.

7. Czas na płyty

Przykręć wybrane płyty do profili głównych za pomocą specjalnych wkrętów. Rozmieść je w 15-centymetrowych odstępach.

8. Wykończenie

Ostatnim etapem szpachlowanie spoin między płytkami g-k. Teraz można już malować zamontowany sufit podwieszany.

Poznaj także sposoby na wykończenie ścian.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje