Właściciele domów i mieszkań powinni bacznie śledzić bieżące informacje dotyczące prawa podatkowego. Z dokumentu „Założeń krajowej polityki miejskiej do 2020” wynika, że zostanie wprowadzony nowy podatek kastralny, który całkowicie zmieni system naliczania opłat za dom lub mieszkanie. Czy podatek faktycznie ma szanse wejść w życie w Polsce i czy jest się czego obawiać?
- Podatki od nieruchomości w Polsce
Obecnie w Polsce odprowadza się podatki od nieruchomości w zależności od powierzchni gruntu. Opłata miesięczna za dom lub mieszkanie wynosi od ok. 50 (za małe mieszkania) do 500 zł rocznie.
Wysokość podatków od nieruchomości ustalają władze samorządowe i jest ona ograniczona kwotą maksymalną określaną przez ministra finansów. Natomiast informacji dotyczących lokalnych stawek należy szukać u władz gminy.
- Podatek kastralny nowym podatkiem od nieruchomości
Podatek kastralny miałby zastąpić obowiązujący dotychczas podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny. Wysokość opłaty miałaby być ustalana nie tak jak do tej pory na podstawie wielkości nieruchomości, lecz na podstawie jej wartości.
Podstawą podatku ad valorem jest wartość katastralna nieruchomości. Wyceny masowe nieruchomości (a nie indywidualne wyceny domów i gruntów) mają polegać na szacowaniu wartości tylko domów i gruntów reprezentatywnych w danej gminie. W efekcie uzyska się wartość urzędową, która będzie ujawniona w katastarze nieruchomości, czyli publicznym rejestrze danych o gruntach i budynkach.
Podatek kastralny został wprowadzony w niektórych krajach Unii Europejskiej. W Niemczech wynosi on 1% wartości nieruchomości. Inne kraje, w których obowiązuje ta opłata, to: Wielka Brytania, Hiszpania, Irlandia, Szwecja.
- Wady i zalety podatku kastralnego
Podatek kastralny, choć tak negatywnie odbierany przez społeczeństwo, może przynieść kilka ważnych korzyści:
- wprowadzenie sprawiedliwości podatkowej – podatek będzie ustalany proporcjonalnie do wartości nieruchomości;
- zwiększenie znaczenia mechanizmów rynkowych w obrocie nieruchomościami – to znaczy, że nieruchomości wykupione przez właścicieli jedynie w celu lokaty kapitału staną się nieopłacalne. Sprzedanie tych nieruchomości miastu może przyczynić się do rozwoju przestrzeni miejskiej – na tych terenach mogą powstać parki lub ośrodki kultury;
- zwiększenie budżetu gmin – dzięki którym miasta mogłyby się prężniej rozwijać; przestałyby być także uzależnione od rządowego finansowania.
Do najważniejszych wad podatku kastralnego należą natomiast:
- zmniejszenie budżetów domowych – podatek kastralny może być nawet kilkudziesięciokrotnie wyższy niż dotychczasowe podatki od nieruchomości;
- utrata własności nieruchomości na skutek niewypłacalności – konieczność przeniesienia się ludzi na obrzeża miast;
- wzrost kosztu wynajmu nieruchomości;
- bardzo duże koszty wprowadzenia podatku kastralnego (ok. 2 mld. zł) i stworzenia zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach.
Wysokie koszty zastąpienia podatków od nieruchomości podatkiem kastralnym oraz zwiększenie opłat rocznych za nieruchomości to główne przyczyny społecznej i rządowej niechęci do zmian. Obecnie Ministerstwo Finansów uspokaja, że nie prowadzi żadnych działań, które miałyby na celu wprowadzenie podatku kastralnego, trzeba jednak liczyć się z tym, że to kiedyś nastąpi. Może zatem teraz jest doskonały czas na zbudowanie swojego wymarzonego domu na obrzeżach miasta?
Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i znajdź najlepszy projekt nowego domu.