Podatek kastralny – co to jest i jakie wiążą się z nim zmiany

Podatek kastralny – co to jest i jakie wiążą się z nim zmiany


Właściciele domów i mieszkań powinni bacznie śledzić bieżące informacje dotyczące prawa podatkowego. Z dokumentu „Założeń krajowej polityki miejskiej do 2020” wynika, że zostanie wprowadzony nowy podatek kastralny, który całkowicie zmieni system naliczania opłat za dom lub mieszkanie. Czy podatek faktycznie ma szanse wejść w życie w Polsce i czy jest się czego obawiać?

  1. Podatki od nieruchomości w Polsce

Obecnie w Polsce odprowadza się podatki od nieruchomości w zależności od powierzchni gruntu. Opłata miesięczna za dom lub mieszkanie wynosi od ok. 50 (za małe mieszkania) do 500 zł rocznie.

Wysokość podatków od nieruchomości ustalają władze samorządowe i jest ona ograniczona kwotą maksymalną określaną przez ministra finansów. Natomiast informacji dotyczących lokalnych stawek należy szukać u władz gminy.

  1. Podatek kastralny nowym podatkiem od nieruchomości

Podatek kastralny miałby zastąpić obowiązujący dotychczas podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny. Wysokość opłaty miałaby być ustalana nie tak jak do tej pory na podstawie wielkości nieruchomości, lecz na podstawie jej wartości.

Podstawą podatku ad valorem jest wartość katastralna nieruchomości. Wyceny masowe nieruchomości (a nie indywidualne wyceny domów i gruntów) mają polegać na szacowaniu wartości tylko domów i gruntów reprezentatywnych w danej gminie. W efekcie uzyska się wartość urzędową, która będzie ujawniona w katastarze nieruchomości, czyli publicznym rejestrze danych o gruntach i budynkach.

Podatek kastralny został wprowadzony w niektórych krajach Unii Europejskiej. W Niemczech wynosi on 1% wartości nieruchomości. Inne kraje, w których obowiązuje ta opłata, to: Wielka Brytania, Hiszpania, Irlandia, Szwecja.

  1. Wady i zalety podatku kastralnego

Podatek kastralny, choć tak negatywnie odbierany przez społeczeństwo, może przynieść kilka ważnych korzyści:

Do najważniejszych wad podatku kastralnego należą natomiast:

Wysokie koszty zastąpienia podatków od nieruchomości podatkiem kastralnym oraz zwiększenie opłat rocznych za nieruchomości to główne przyczyny społecznej i rządowej niechęci do zmian. Obecnie Ministerstwo Finansów uspokaja, że nie prowadzi żadnych działań, które miałyby na celu wprowadzenie podatku kastralnego, trzeba jednak liczyć się z tym, że to kiedyś nastąpi. Może zatem teraz jest doskonały czas na zbudowanie swojego wymarzonego domu na obrzeżach miasta?

Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i znajdź najlepszy projekt nowego domu.

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).