Czy wiesz, że przez drzwi i okna ulatuje do 40% ciepła? To dużo, zwłaszcza że za to ciepło i tak musisz zapłacić. Ale czy to oznacza, że trzeba zamontować w domu mniej okien, żeby ograniczyć tę straty? Oczywiście, że nie! Wybierz po prostu szczelne okna, które wpisują się w trend domów energooszczędnych. Spokojnie, nasi specjaliści Ci w tym pomogą. Zobacz, jak wybrać bezpieczne okna energooszczędne.
Nawet jeśli chcesz ograniczyć liczbę okien, powinieneś pamiętać, że minimalna powierzchnia przeszklenia w domu to ok. 12,5%. Z punktu widzenia naszej codzienności to naprawdę absolutne minimum, bo światło dzienne ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie (lepsza koncentracja, lepszy humor). Poza tym duże przeszklenia to trend, który trwa od ładnych paru lat. Przywędrował do nas razem z minimalistycznym stylem skandynawskim (mieszkańcy krajów Północy jeszcze bardziej potrzebują światła dziennego) i został na dłużej. Teraz duże przeszklenia coraz częściej zdobią nasze salony i sypialnie.
Na szczęście – wbrew pozorom – nie przeszkadza to w jednoczesnym oszczędzaniu energii i zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie. Jeśli więc chcesz cieszyć się designerską aranżacją wnętrza, wybierz okna energooszczędne. To jeden z kroków, który pozwoli Ci zbudować dom energooszczędny.
Dobrze jest również pamiętać o tym, że typ okien warto uwzględnić już w projekcie domu. Podczas wyboru okien pamiętaj, by zwrócić uwagę na kilka istotnych cech.
1. Współczynnik przenikania ciepła
W styczniu 2011 r. powstały ograniczenia prawne, zgodnie z którymi w domach budowanych po tym roku współczynnik przenikania ciepła okien nie może być wyższy niż 0,9 Uw. Obecnie, właśnie ze względu na zaostrzenie tych wymogów i popularność domów energooszczędnych, znajdziesz na rynku okna o współczynniku przenikania ciepła o wartości nawet 0,6 W/(m2*K).
- Współczynnik infiltracji powietrza
Energooszczędne okno to… szczelne okno. W związku z tym podczas ich zakupu koniecznie zwróć uwagę na współczynnik infiltracji powietrza. Określa on przepuszczalność powietrza, jaką charakteryzuje się dane okno – im wyższą klasę określi ten współczynnik, tym będzie ono szczelniejsze.
Pamiętaj jednak, że szczelne okna mogą powodować małe problemy z wentylacją powietrza. Właśnie dlatego na poziomie wyboru projektu domu i jego budowy warto zainteresować się systemem wentylacji w domu. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
3. Budowa okna
O wyjątkowych właściwościach okien energooszczędnych świadczy ich przemyślana konstrukcja. W związku z tym do elementów budowy okna energooszczędnego zaliczamy:
- pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi,
- powłoki niskoemisyjne,
- profile okienne wysokiej jakości,
- kliny izolacyjne,
- uszczelki,
- okucia
I oczywiście szyby – o niskim współczynniku przenikania ciepła, który jest określany osobno dla szyb i całych okien.
Wróćmy jeszcze na chwilę do pakietów szybowych. Okna energooszczędne mają najczęściej ok. 3 tafli szyb. Przestrzeń między nimi wypełnia gaz szlachetny: argon, krypton lub ksenon. Te komory między szybami liczą od 10 do 16 mm szerokości i – jak się okazuje – im szersza komora, tym lepsza izolacyjność. Koniecznie zwróć więc uwagę na tę cechę!
4. Montaż okien energooszczędnych
Najlepiej zamontować okna energooszczędne tak, by wysunąć je z grubości ściany w warstwę ocieplenia. Dlaczego jest to najlepszy sposób? Ograniczasz dzięki temu powstawanie mostka termicznego wzdłuż obwodu ramy.
Jest to dość kosztowne rozwiązanie, ponieważ wymaga wypracowanie dodatkowych struktur podpierających ościeżnicę, ale koszty takiej inwestycji zwracają się wraz z zmniejszającymi się rachunkami za ogrzewanie.
Z tą wiedzą spokojnie możesz iść do sklepu i szukać odpowiednich okien energooszczędnych do Twojego domu. Koniecznie zapytaj sprzedawcy o wszystkie parametry i wybierz okna o najlepszych właściwościach.