Montaż okien dachowych – co warto wiedzieć?

Montaż okien dachowych – co warto wiedzieć?


Okna dachowe to podstawowy element wykończenia poddasza jako dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Mogą być montowane na każdej konstrukcji dachu, a ich prawidłowe umiejscowienie wprowadza do wnętrza dużo naturalnego światła. Na co zwrócić uwagę przy montażu okien dachowych?

Aby okna dachowe spełniały nasze oczekiwania, były bezproblemowe w użytkowaniu i szczelne, muszą zostać zamontowane z zachowaniem szczególnej staranności. Możemy z powodzeniem zrobić to samodzielnie, a wsparci szczegółową instrukcją montażu z pewnością podołamy zadaniu.

Wyróżniamy 3 sposoby montażu okien dachowych:

Montaż okien krok po kroku

Najprostszym i najszybszym sposobem montażu okien dachowych jest montaż na łatach, chociaż we wszystkich trzech sposobach poszczególne kroki będą wyglądać podobnie.

 

Kolejnym etapem montażu okna dachowego jest jego docieplanie. Polega na wypełnieniu przestrzeni między łatami a ościeżnicą materiałem termoizolacyjnym. W następnej kolejności należy wypełnić przestrzenie między ościeżnicą a krokwiami.

Tutaj dowiesz się, jak zapewnić komfort cieplny poddasza.

Okno dachowe musi być solidnie uszczelnione. Uszczelnienie tworzy się za pomocą tzw. kołnierza uszczelniającego, który gwarantuje dokładne połączenie okna z folią dachową. Kołnierz montujemy od dołu do góry. Na ułożony kołnierz możemy przykręcić profile kryjące boki ościeżnicy.

Przeczytaj więcej o uszczelnianiu okien w poradniku Dobre Domy.

Prace wykończeniowe przy montażu okien dachowych polegają na przykręceniu tzw. kaptura okna i górnego elementu kołnierza oraz ułożeniu zdjętego wcześniej pokrycia dachowego.

Co warto wziąć pod uwagę przy montażu okien dachowych?

Okna dachowe można montować na dowolnym etapie budowy domu, najlepiej jednak jeżeli montaż będzie trwał równolegle z kryciem połaci dachowej. Zaoszczędzimy w ten sposób nieco pracy podczas przygotowywania otworu pod okno.

Na montaż okna warto zarezerwować przynajmniej jeden dzień, chociaż doświadczona ekipa upora się z tym w kilka godzin. Wiele zależy też od rodzaju dachu oraz wymiarów samego okna.

Okna dachowe a zmiany w projekcie

W projekcie domu znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat liczby okien, ich kształtu, rozmieszczenia, rozmiaru i sposobu otwierania. Rodzaj okien musi być dopasowany do całości budynku, a nawet drobna zmiana, choćby w kolorze ram, może mieć wpływ na estetykę całości. W każdym projekcie istnieje możliwość pewnych zmian dotyczących lokalizacji, ilości i kształtu otworów okiennych. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapytać architekta lub projektanta adaptującego gotowy projekt.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje