Uszczelnianie okien – o czym musisz koniecznie pamiętać?

Uszczelnianie okien – o czym musisz koniecznie pamiętać?


Okna są elementami domu, przez które ucieka najwięcej ciepła. Należy więc zastosować do nich właściwą izolację – sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć podczas ich uszczelniania.

Nieszczelne okna mogą być przyczyną aż 25 proc. wszystkich strat ciepła w domu. Podczas mroźnych polskich zim możesz przez to odczuwać nie tylko fizyczny dyskomfort (gdy mimo rozkręconych kaloryferów drżysz z zimna we własnym domu); ucierpi na tym także Twój budżet, z którego większą część będziesz musiał przeznaczyć na rachunki za energię. Przed nadejściem chłodnych miesięcy zadbaj zatem o właściwe uszczelnienie swoich okien.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Duża różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu grozi tym, że powietrze może skraplać się na połączeniach okien, a tak powstała wilgoć doprowadzi do rozwoju grzyba i pleśni. Żeby temu przeciwdziałać, zewnątrz ramy i ościeżnice musisz izolować od zewnątrz przy pomocy materiałów paroprzepuszczalnych, czyli np. taśm z pianki, a od wewnątrz – paraizolacyjnych, np. silikonów.

Czym wykonać izolację?

Szczelinę pomiędzy ramą (lub ościeżnicą) i ścianą wypełnij pianką poliuretanową ze spienionej żywicy poliestrowej. Wstrzykuje się ją przez plastikową rurkę albo ze specjalnego pistoletu. Uwolniony w ten sposób środek rozpręża się nawet trzykrotnie, szczelnie wypełniając całą przestrzeń. Po tej operacji piankę należy jeszcze osłonić innym materiałem (może być to po prostu tynk), ponieważ nie jest ona odporna na promieniowanie UV.

Szczeliny pomiędzy ramą a ścianą wewnątrz domu wyizoluj za pomocą paroszczelnego silikonu neutralnego. Możesz też zamiennie użyć uszczelniacza akrylowego, jednak pamiętaj, że jest on znacznie mniej elastyczny.

Styki ościeżnic po zewnętrznej stronie zaklej samoprzylepną folią paroprzepuszczalną, która zagwarantuje, że ściana będzie mogła „oddychać”. Z kolei po stronie wewnętrznej zastosuj samoprzylepną folię paroszczelną – pamiętaj, że nie nadaje się ona do malowania, więc musisz ją dodatkowo ukryć pod listwą maskującą.

Nie za szczelnie

Dom nie powinien być w stu procentach szczelny, bo zablokowane wewnątrz mieszkania powietrze może wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie. Pamiętaj więc o tym, by okno było zaopatrzone w nawiewniki lub otwory wentylacyjne w uszczelkach.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).