Kontrola nadzoru budowlanego – jak przejść ją bez problemu?

Kontrola nadzoru budowlanego – jak przejść ją bez problemu?


Przygotowanie lub zakup projektu domu masz już za sobą i startujesz z budową? Choć urząd wydał już pozwolenie na postawienie budynku, czeka Cię jeszcze kontrola nadzoru budowlanego. Jak się do niej przygotować? Na co warto zwrócić uwagę, aby inspektor nie dopatrzył się żadnych działań niezgodnych z prawem? Poznaj najważniejsze wskazówki.

Budując nowy dom, możesz być pewien, że w pewnym momencie odwiedzi Cię inspektor nadzoru budowlanego i skontroluje wszystkie dotychczasowe prace. Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest wpuszczenie na posesję pracownika urzędu, który wcześniej pokazał odpowiednie pozwolenie i legitymację służbową. W przypadku utrudniania wykonywania rutynowej kontroli mogą zostać na Ciebie nałożone wysokie kary finansowe.

Kiedy możesz się spodziewać kontroli nadzoru budowlanego?

Inspektor może się pojawić na Twojej posesji w każdej chwili. Najczęściej jednak jego przybycie jest poprzedzone listem wysłanym z urzędu. Głownie ze względu na bardzo duże obłożenie pracy w placówkach samorządowych inspektor pojawia się sam. Dwie osoby zostają wysłane na działkę budowlaną tylko w bardzo trudnych przypadkach lub gdy został złożony donos przez sąsiada.

W niektórych sytuacjach możesz być stuprocentowo pewien kontroli budowlanej. Wizyta nadzoru nastąpi, gdy:

Co sprawdza inspektor nadzoru budowlanego?

Głównym zadaniem inspektora wyznaczonego przez urząd jest sprawdzenie, czy wszystkie prace budowlane odbywają się zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Nadzór sprawdza również, czy dom, który powstaje, jest zgodny ze sporządzonym projektem.

Każdy inspektor musi wykonać pomiary zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Czasem na pierwszy rzut oka jest w stanie dopatrzeć się pewnych złych działań. Są to najczęściej:

Inspektora budowlanego nie interesują zmiany w układzie pomieszczeń domu i przenoszenie ścian działowych. Zwraca natomiast bardzo dużą uwagę na układ wentylacyjny. Pamiętaj, aby doprowadzić odpowiednie kanały przepuszczające powietrze także w garażu. Jest to najczęstsze niedopatrzenie, o którym zapominają inwestorzy.

Nadzór na pewno sprawdzi też wszystkie wykorzystywane przez Ciebie materiały. Dlatego pamiętaj, aby w trakcie zakupu produktów wziąć od sprzedawców zaświadczenie pozwalające na wykorzystanie danego towaru do budowy domu. Zachowaj także wszystkie opakowania. Jeśli inspektor nie będzie mógł zidentyfikować materiału, zleci wykonanie ekspertyzy, co jest dosyć kosztowne.

Więcej porad dotyczących budowy domu znajdziesz w poradniku ekspertów Dobredomy.pl.

 

perruque

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje