Kontrola nadzoru budowlanego – jak przejść ją bez problemu?

Kontrola nadzoru budowlanego – jak przejść ją bez problemu?


Przygotowanie lub zakup projektu domu masz już za sobą i startujesz z budową? Choć urząd wydał już pozwolenie na postawienie budynku, czeka Cię jeszcze kontrola nadzoru budowlanego. Jak się do niej przygotować? Na co warto zwrócić uwagę, aby inspektor nie dopatrzył się żadnych działań niezgodnych z prawem? Poznaj najważniejsze wskazówki.

Budując nowy dom, możesz być pewien, że w pewnym momencie odwiedzi Cię inspektor nadzoru budowlanego i skontroluje wszystkie dotychczasowe prace. Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest wpuszczenie na posesję pracownika urzędu, który wcześniej pokazał odpowiednie pozwolenie i legitymację służbową. W przypadku utrudniania wykonywania rutynowej kontroli mogą zostać na Ciebie nałożone wysokie kary finansowe.

Kiedy możesz się spodziewać kontroli nadzoru budowlanego?

Inspektor może się pojawić na Twojej posesji w każdej chwili. Najczęściej jednak jego przybycie jest poprzedzone listem wysłanym z urzędu. Głownie ze względu na bardzo duże obłożenie pracy w placówkach samorządowych inspektor pojawia się sam. Dwie osoby zostają wysłane na działkę budowlaną tylko w bardzo trudnych przypadkach lub gdy został złożony donos przez sąsiada.

W niektórych sytuacjach możesz być stuprocentowo pewien kontroli budowlanej. Wizyta nadzoru nastąpi, gdy:

Co sprawdza inspektor nadzoru budowlanego?

Głównym zadaniem inspektora wyznaczonego przez urząd jest sprawdzenie, czy wszystkie prace budowlane odbywają się zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Nadzór sprawdza również, czy dom, który powstaje, jest zgodny ze sporządzonym projektem.

Każdy inspektor musi wykonać pomiary zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Czasem na pierwszy rzut oka jest w stanie dopatrzeć się pewnych złych działań. Są to najczęściej:

Inspektora budowlanego nie interesują zmiany w układzie pomieszczeń domu i przenoszenie ścian działowych. Zwraca natomiast bardzo dużą uwagę na układ wentylacyjny. Pamiętaj, aby doprowadzić odpowiednie kanały przepuszczające powietrze także w garażu. Jest to najczęstsze niedopatrzenie, o którym zapominają inwestorzy.

Nadzór na pewno sprawdzi też wszystkie wykorzystywane przez Ciebie materiały. Dlatego pamiętaj, aby w trakcie zakupu produktów wziąć od sprzedawców zaświadczenie pozwalające na wykorzystanie danego towaru do budowy domu. Zachowaj także wszystkie opakowania. Jeśli inspektor nie będzie mógł zidentyfikować materiału, zleci wykonanie ekspertyzy, co jest dosyć kosztowne.

Więcej porad dotyczących budowy domu znajdziesz w poradniku ekspertów Dobredomy.pl.

 

perruque

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).