Dobrze wykonany podjazd do garażu na pewno ułatwi życie zmotoryzowanym mieszkańcom domu. Dobra wiadomość jest taka, że bez wątpienia możemy wykonać go sami… oczywiście z odpowiednią wiedzą i planem. Na co powinno się zwrócić uwagę przed i w trakcie jego budowy?
Dobrze sprawdź wielkość i przygotuj podłoże pod podjazd do garażu
Jeśli wybrałeś już projekt domu z garażem, koniecznie zastanów się nad wielkością podjazdu. Często popełnianym błędem jest przeznaczenie na niego zbyt małej powierzchni, podczas gdy odpowiednia szerokość to minimum 3 metry. To bardzo ważne, ponieważ podjazd, na którym wygodne manewrowanie okazuje się niewykonalne, w dużym stopniu traci na użyteczności.
Kolejną niezwykle istotną kwestią jest przygotowanie podłoża. W jaki sposób? „Obrysowując” teren planowanego podjazdu drutem lub sznurkiem. Następny krok to zrobienie wykopu oraz pozbycie się warstwy ziemi, a następnie wycięcie potencjalnie zagrażających korzeni.
Kolejne elementy procesu to:
- Podział wyznaczonego terenu na mniejsze pola;
- Ułożenie podbudowy na dnie wykopu, używając np. żwiru;
- Zagęszczenie kruszywa (dopuszczalne jest zarówno ręczne, jak i mechaniczne);
- Ułożenie wyrównującej warstwy, tzw. podsypki. Podsypkę układa się ze stabilizowanego cementem piasku (w przeciwieństwie do podbudowy, przy której wykorzystanie tego materiału jest niedopuszczalne);
- Wyrównanie podsypki;
- Ułożenie kostki brukowej;
- Posypanie kostki brukowej suchym piaskiem.
Podjazd, ale jaki? Kostka, granit, ogrzewanie
Podejmując decyzję o wybudowaniu podjazdu, mamy kilka opcji. Możemy wybrać podjazd ogrzewany. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort wygodnego dostawania się do garażu w okresie miesięcy zimowych. Pamiętajmy, że to decyzja, która powinna zostać podjęta na jak najwcześniejszym etapie planowania, ponieważ w trakcie późniejszych prac mogą pojawić się problemy techniczne.
Do wykonania podjazdu posłużą nam różne materiały. Najczęściej będzie to kostka brukowa lub granitowa. Osoby, którym szczególnie zależy na oszczędności, nierzadko układają ją tylko na długości pasów pod kołami samochodu, pomijając resztę powierzchni wjazdu.
Niezależnie od wybranego materiału, koniecznie pomyśl o oświetleniu podjazdu. To ważne nie tylko dla estetyki, lecz także dla bezpieczeństwa Twojego oraz Twoich bliskich. Dowiedz się, o czym pamiętać, planując oświetlenie podjazdu.
Estetyka podjazdu – ważna czy zupełnie nieistotna?
A co z estetyką? Lepie nie lekceważyć tego aspektu, ponieważ podjazd to często jedna z pierwszych rzeczy, która rzuca się oczy wszystkim przechodzącym obok domu. Opcji jest sporo. To, jak będzie wyglądała kostka brukowa przed domem zależy w zasadzie jedynie od naszego gustu, ponieważ wzorów istnieje w tej chwili naprawdę bardzo dużo. Jeśli komuś zależy na wyjątkowej elegancji, może zdecydować się na podjazd wykonany z kamienia, np. skał granitu czy bazaltu. Taki wybór zapewnia wytrwałość oraz wyróżniającą się estetykę, co oczywiście wiąże się z podwyższonymi kosztami. Inne stosowane rozwiązania to płyty betonowe, beton stemplowany i klinkier.
Wygląd podjazdu nie powinien za bardzo różnić się od stylistyki, w której utrzymane jest jego najbliższe otoczenie, czyli dom i ogród. Efekt będzie prezentować się najlepiej, tworząc estetyczną i spójną całość.
Poznaj także odpowiedź na pytanie co lepsze – garaż połączony z domem czy w oddzielnym budynku?