Jak ocieplić dach płaski?

Jak ocieplić dach płaski?


Domy z płaskim dachem to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród tych inwestorów, którzy chcą iść z duchem czasu i jak najbardziej zmniejszyć straty energii w mieszkaniu. Niestety bez odpowiedniego ocieplenia dach płaski nie spełni swojej funkcji i jedynie przyśpieszy uciekanie ciepła. Jak skutecznie zaizolować dach płaski, aby czuć się komfortowo w nowoczesnym domu? Przekonaj się sam.

Czy wiesz, że dach płaski tak naprawdę… nie jest zupełnie płaski? Bezpieczeństwo nie pozwala na budowanie dachów o zerowym kącie nachylenia do powierzchni, dlatego dachem płaskim w budownictwie nazywa się dach o kącie 2–25°, który umożliwia spływanie deszczówce lub śniegowi.

Dom z dachem płaskim daje inwestorom możliwość np. zamontowania kolektorów słonecznych, dzięki którym zaoszczędzisz na energii. Jednak zanim to zrobisz, musisz zadbać o właściwą izolację dachu. Oto 2 sprawdzone sposoby na ocieplenie dachu płaskiego, dzięki którym nie będziesz musiał się martwić o straty ciepła.

Ocieplenie dachu płaskiego – metoda odwróconego dachu

Warstwy izolacji na standardowych dachach ze spadkiem układa się w następującej kolejności: termoizolacja idzie pod pokrycie dachu, pełniące funkcję hydroizolacyjną. Natomiast tzw. odwrócony dach to wyjątkowy sposób na ocieplenie dachu płaskiego, który polega na odwróceniu tej kolejności warstw.

Układ warstw oraz użytych materiałów w ociepleniu typu „odwrócony dach” wygląda zatem tak (od góry):

Czemu służy takie ocieplenie na dachu płaskim? Otóż izolacja termiczna położona na izolacji wodnej chroni tę drugą przed uszkodzeniami, które zagrażałyby przeciekiem. Materiał ekstrudowany, dzięki bardzo wysokiej odporności na wilgoć i korozję (termiczną, mechaniczną, biologiczną…), w połączeniu z geowłókniną zapewnia minimalizację straty ciepła w np. projekcie domu Mia.

Niestety – warstwy dachy odwróconego nie nadają się na wszystkie płaskie domy – konstrukcja budynku musi mieć bowiem odpowiednią wytrzymałość. Obciążenie konstrukcji można zmniejszyć poprzez rezygnację z warstwy pozwalającej na chodzenie po dachu, a to z kolei utrudnia dbanie o jego stan.

Co ciekawe, ten sposób ocieplenia pozwala zbudować ogród na dachu – sprawdź, od czego zacząć jego przygotowanie.

Izolacja dachu płaskiego z tradycyjnym układem warstw

Jeśli Twój dom z płaskim dachem nie pozwala na odwróconą izolację, trzeba poprzestać na tradycyjnym układzie ocieplenia (patrząc od góry):

Przy tym sposobie ocieplenia dachu płaskiego należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu izolacji na krawędziach, tak aby zmniejszyć szansę na jej uszkodzenie. Dokonuje się tego przy użyciu desek o wysokości mniejszej o 1 cm niż grubość izolacji, na które wywija się brzegi papy przymocowywane następnie za pomocą listwy.

A na koniec – poznaj 10 najczęstszych błędów popełnianych przy budowie dachu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje