Dom z ogrodem na dachu – o czym pamiętać?

Dom z ogrodem na dachu – o czym pamiętać?


Ogrody dachowe – tak popularne w Skandynawii – stają się coraz modniejsze także w Polsce. Miłośnicy zieleni i życia w zgodzie z zasadami ekologii zachwalają trwałość tego typu dachów, ich właściwości izolacyjne oraz wpływ na samopoczucie domowników. Należy jednak pamiętać, że ogrody dachowe wymagają specjalnych przygotowań. Sprawdź, jak urządzić ogród na dachu.

Ogrody na dachu dzielą się na ekstensywne i intensywne. Te ostatnie wymagają dużo więcej pracy – znajdują się w nich duże rośliny i tradycyjny trawnik, który potrzebuje dość grubej warstwy podłoża. W ogrodzie ekstensywnym królują rośliny sucholubne, niewymagające specjalnej pielęgnacji. Są odporne na działania niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak duże opady deszczu, wiatr czy susza.

Ogrody ekstensywne okażą się również mniej kosztowne, także ze względu na mniejsze wymagania dotyczące dachów. Takie ogrody mogą być wykonane również na budynkach o stropach ze spadkiem nawet do 35°.

Zalety zielonego dachu:

Ogród na dachu – wady

Zorganizowanie ogrodu zielonego wymaga sporych umiejętności i dużego zaangażowania. Konieczna jest znajomość lub dobre rozpoznanie roślin, które będą odpowiednie do tego typu przedsięwzięcia. Modne są wszelkiego rodzaju rozchodniki, sukulenty, a także minimalistyczne trawniki. Jeśli chcesz wypróbować mniej standardowe rośliny, powinieneś skonsultować się z ogrodnikiem lub architektem krajobrazu.

Barierą niekiedy nie do przejścia dla miłośników podniebnych ogrodów są koszty. Zielony dach to niemały wydatek – szacuje się, że jest to przynajmniej podwojona cena standardowego dachu. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na konieczność wykorzystania mocniejszej konstrukcji dachowej.

Zobacz też: Jak zbudować taras na gruncie?

Wykonanie – jak stworzyć ogród ekstensywny na dachu?

Krok 1: Ekspertyza i wzmacnianie dachu

Na początek trzeba dowiedzieć się, jakie występują obciążenia konstrukcji użytkowej struktury dachu (i konstrukcji kratownicy dachowej). W naszym klimacie dachy budowane są standardowo do przyjęcia określonego obciążenia, który może spowodować m.in. śnieg. Takie ograniczenia wprowadzane są przede wszystkim przy projektach domów z dachami płaskimi, w których pozbywanie się nadmiaru wody z opadów atmosferycznych jest utrudnione.

Zielony dach gromadzi mokrą glebę i rośliny, która przy dużych powierzchniach może ważyć nawet powyżej tony. Z tego względu trzeba zapytać specjalisty, jakie obciążenia są akceptowalne przy określonym budynku czy jego projekcie.

Najpewniej okaże się, że konieczne jest podparcie dachu. Wzmacnianie jego struktury to nie tylko umieszczenie podpór pod dachem – to także umieszczenie podpór bocznych.

Krok 2: Hydroizolacja i przygotowanie podłoża

Jeśli zdecydowałeś się na dach spadzisty, konieczne jest ustawienie siatki lub kratownicy. Umieszcza się ją nad pokryciem, co zabezpiecza grunt na dachu przed zsunięciem. W przypadku dachu płaskiego lub płaskiej części dachu nie ma takiego obowiązku.

Niezbędna jest hydroizolacja dachu – specjaliści polecają położenie warstwy z EPDM-u. Mniej wytrzymałą, ale za to tańszą opcją okaże się wykorzystanie papy termozgrzewalnej. W dalszej kolejności należy położyć warstwę ochronną (geowłókna), które zapobiegają przerastaniu korzeni na zielonym dachu.

Kolejnym etapem jest wyłożenie drenażu, czyli np. żwiru, który umożliwi prawidłowy odbiór wody z warstwy roślinnej ku odpływom. Na to należy umieścić warstwę filtrującą zabezpieczającą drenaż przed zanieczyszczeniem i warstwę wegetacyjną z substancji pochodzenia mineralnego – stanowi ona podłoże dla rozwoju roślin.

Krok 3: Wybór i posianie lub zasadzenie roślin

W zależności od tego, czy warunki pozwalają Ci na stworzenie ogrodu intensywnego, czy ekstensywnego, możesz dobrać odpowiednie gatunki roślin. Tę kwestię najlepiej uzgodnić z architektem ogrodu lub ogrodnikiem. Warto pamiętać, że im bardziej ozdobne rośliny, tym więcej Twoich czasu i energii będą potrzebować. Z kolei polne kwiaty mogą przyciągnąć ptaki i motyle, których obecność może utrudnić Ci porządki.

Wiesz już, jak stworzyć wymarzony ogród na dachu? Sprawdź teraz, jak zadbać o tradycyjny ogród przed nadejściem wiosny.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje