Izolacja akustyczna – zabezpiecz ściany i stropy

Izolacja akustyczna – zabezpiecz ściany i stropy


Dom powinien być oazą spokoju. Oczekujemy tego, jednak cisza w dużym stopniu zależy od nas samych. Nie chodzi o to, by mówić do siebie wyłącznie szeptem, ale by dźwięki z zewnątrz i powstające wewnątrz nie przeszkadzały domownikom w odpoczynku.

Każdy z nas inaczej odczuwa dźwięki, które napływają z otoczenia. Dla jednych uciążliwy będzie odgłos przejeżdżających niedaleko posesji samochodów, inni mogą być wyczuleni na dźwięk kroków po schodach. Do ochrony przed większym i mniejszym hałasem w domu niezbędna jest izolacja, na której nie warto oszczędzać podczas budowy, gdyż – jak wiadomo – spokój jest bezcenny.

Rodzaje dźwięków w domu

Wyróżnia się dwie kategorie dźwięków, jakie słyszymy. Pierwsza to dźwięki powietrzne, czyli takie, które powstają wewnątrz domu (np. rozmowy domowników oraz dźwięki z instalacji) oraz dźwięki komunikacyjne generowane na zewnątrz. Druga to dźwięki uderzeniowe – odgłosy kroków czy spadających przedmiotów. Oba rodzaje są przenoszone przez przegrody (ściany) i stropy.

Izolacja ścian – masa i wełna mineralna

Jeśli miałeś kiedyś okazję odwiedzić znajomych, którzy kupili mieszkania w bardzo atrakcyjnej cenie w nowym budownictwie, mogłeś się przekonać, że w takich domach ściany są cienkie jak z papieru i wszystko przez nie słychać. Dlatego też jeżeli chcesz, żeby ściany w Twoim domu jak najlepiej izolowały od dźwięków, zadbaj o ich odpowiednią masę. Co to znaczy? Im ściana cięższa (zbudowana z ciężkich materiałów), tym cichsza. Do budowy warto zatem wybrać cegły klinkierowe, bloczki silikatowe lub beton komórkowy. Ważna jest też grubość i liczba warstw. Ściana trójwarstwowa będzie z izolacją z wełny mineralnej (min. 15 cm) najlepiej chroniła przed hałasem.

Ciężkie stropy – ciche stropy

Podobnie jak w przypadku ścian, stropy również powinny mieć odpowiednią masę. Wybieraj te, które należą do ciężkich, czyli takie których 1 m² ma wagę wyższą niż 350 kg. Do ciężkich stropów należą chociażby te żelbetonowe monolityczne. Stropy betonowe (gęstożebrowe) wyróżniają się słabszą izolacją akustyczną, a stropy drewniane – szczególnie efektownie wyglądające na poddaszu – mają najsłabszą izolację. Jednak oprócz wagi stropu liczy się także dodatkowe zabezpieczenie w postaci warstwy wyciszającej położonej nad lub pod stropem. Podobnie jak w przypadku ścian sprawdza się wełna mineralna, styropian natomiast zapewnia izolację, ale tylko przed dźwiękami uderzeniowymi.

Zobacz też, jakie są właściwości stropów tutaj.

Dekoracja i izolacja – panele akustyczne

Jeżeli marzy Ci się pokój niczym sala kinowa albo uwielbiasz muzykę klasyczną i nie chcesz, by jakiekolwiek dźwięki z otoczenia zakłócały odbiór, możesz powiesić na ścianach panele akustyczne. Zapewnią nie tylko lepszą akustykę pomieszczenia i izolację od hałasu, ale również będą stanowić oryginalną dekorację w Twoim ulubionym kolorze, a dzięki wykonaniu z miękkiej pianki poliuretanowej mogą przybierać różne kształty.

rihanna red carpet dresses

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).