HARMONOGRAM BUDOWY DOMU KROK PO KROKU

HARMONOGRAM BUDOWY DOMU KROK PO KROKU


Nie masz pojęcia o poszczególnych etapach budowy domu i czujesz, że nie panujesz nad sytuacją? Spokojnie, harmonogram budowy domu rozjaśni Ci umysł i zasugeruje, czego możesz się spodziewać, kiedy sam zabierasz się za budowanie domu. Dobrze przygotowany, indywidualny harmonogram jest nieocenioną pomocą przy realizacji inwestycji.

Na początkowym etapie budowy domu wszystko wydaje się być niemożliwym do pokonania chaosem. Często trudno jest uwierzyć, jak ze słów „budujemy dom” przechodzi się do faktycznego postawienia budynku gotowego do zamieszkania. Bez obaw! Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Kluczem w tej sytuacji jest zaznajomienie się z dobrze przygotowanym planem, to pozwoli na uniknięcie niespodzianek i zawodów związanych z przeciągającą się budową. Pamiętaj, że dom to potężna inwestycja, a jego budowa wymaga czasu i cierpliwości. Chcąc pomóc Ci w realizacji, przygotowaliśmy krótki poradnik skoncentrowany wokół kwestii rozplanowania budowy w czasie. Harmonogram to dokument, którego przykłady bez problemu znajdziesz w internecie – warto się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, z czym będziesz mieć do czynienia. Przygotowuje go, w zależności od sposobu budowy domu, kierownik budowy, inspektor nadzoru lub firma budowlana, która realizuję Twój projekt.

Harmonogram budowy domu do stanu zerowego

 1. Pierwszym krokiem na budowie jest wyrównanie terenu zakupionej przez Ciebie działki. Te prace trwają zazwyczaj 1-2 dni, oczywiście wszystko zależy od jakości sprzętu, którego zdecydujesz się użyć. Teren wyrównuje się przy pomocy koparko-ładowarki.
 1. Jeden dzień należy przeznaczyć na pracę geodety. Ważne jest tutaj zatrudnienie sprawdzonego profesjonalisty. Spotkanie z nim powinno odbyć się już na etapie zakupu działki. W precyzyjny sposób określi on granice działki, wytycza na niej, jak powinien zostać usytuowany budynek. Sporządzony na podstawie tego dokument – mapa sytuacyjno-wyjściowa jest wymagany przy wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę. Pamiętaj, że jedynie geodeta z uprawnieniami ma prawo dokonywać pomiarów!
 1. Kolejnym etapem jest zdjęcie warstwy humus, czyli urodzajnej części gruntu, a następnie wykonanie wykopu pod fundamenty. Czas jest uzależniony od sposobu, w jaki zdecydujemy się to zrobić. Kopanie ręczne zajmuje około tygodnia, użycie sprzętu mechanicznego skraca ten czas do 1-2 dni.
 1. 1 dzień zajmie Ci ułożenie warstwy betonu podkładowego, która na późniejszych etapach ułatwi układanie kostki brukowej.
 1. Około 3 dni należy przeznaczyć na kwestię ław fundamentowych. Należy wykonać deskowanie, a następnie ułożyć ich zbrojenia i wybetonować.
 1. Profesjonalne wykonanie przejść izolacyjnych oraz murowanie ścian fundamentalnych łącznie powinno Ci zająć około tygodnia.
 1. Bardzo ważnym etapem budowy domu jest zadbanie o dobrze wykonaną izolacje fundamentów. Izolacji przeciwwilgociowej i termicznej poziomej i pionowej wymagają ściany i ławy budynku. Musisz przygotować się na to, że prace izolacyjne trwały będą jakieś 2 dni.
 1. Ostatni tydzień budowy, który ma doprowadzić dom do stanu zerowego obejmuje prace takie jak wyprowadzenie instalacji podposadzkowych, obsypanie ścian gruntem oraz wybetonowanie płyty posadzki.

Stan zero to dopiero pierwsza część prac budowlanych, kończy się on na poziomie podkładu pod podłogę na parterze budynku. Kolejny etap to doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego.

Harmonogram budowy domu do stanu surowego otwartego

 1. Drugi etap rozpoczyna się izolacją poziomą ścian parteru, która trwa ok. 1 dnia.
 1. Kolejne prace trwają trochę dłużej, bo aż 1-2 tygodnie, jednak są bardzo ważne przy budowie domu. Chodzi o murowanie wewnętrznych i zewnętrznych ścian nośnych parteru łącznie z elementami konstrukcyjnymi, które wykorzystasz przy wstawianiu drzwi i okien. Pamiętaj, że zatrudnienie dobrej ekipy budowlanej oszczędzi Ci wielu niepotrzebnych zmartwień!
 1. Aż miesiąc należy przeznaczyć na szalowanie zbrojenie i wybetonowanie podciągów, słupów oraz wieńców i stropów nad parterem. Samo wykonanie wieńców i stropów powinno zająć 1-2 dni.
 1. Marzysz o domu piętrowym lub z poddaszem? Potrzebujesz schodów! Szalowanie, zbrojenie i wykonanie zajmuje ok. 4-5 dni.
 1. Pielęgnacja stropu trwa od 2 do 7 dni. Po niej następuje murowanie ścianek kolankowych poddasza oraz szalowanie, zbrojenie i wykonanie wieńca pod murłatę. Na te prace należy poświęcić mniej więcej tydzień.
 1. Po odczekaniu 14 dni zamontujesz więźbę dachową, po czym zaizolujesz i ocieplisz dach. To też czas na obróbki blacharskie. Całość zajmuje ok. 3 tygodni.

Kolejny etap: stan surowy zamknięty

Brawo! Doprowadziłeś swój dom do stanu surowego otwartego, to już naprawdę coś. Stan surowy zamknięty to kolejny, tym razem nieco dłuższy etap, który trwa od 3 do 5 miesięcy. Obejmuje zamontowanie okien i drzwi oraz ułożenie docelowego pokrycia dachu. Po tym etapie czekają Cię już tylko pracę wykończeniowe, które doprowadzą dom do tak zwanego stanu deweloperskiego. Nie warto ich zaniedbywać! Dobrze wykończony dom nie będzie sprawiał problemów przez długie lata. Życzymy powodzenia w budowie!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).