Projekt domu powinien uwzględniać ukształtowanie terenu i usytuowanie działki. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu.
Wielkość działki
Przede wszystkim postaraj się dostosować projekt do wielkości działki. Na małej działce sprawdzają się tylko domy piętrowe. Jeśli dysponujesz dużym terenem, dobrym rozwiązaniem jest dom parterowy, który wymaga więcej miejsca niż dom piętrowy o tej samej powierzchni użytkowej. Ze względu na brak balkonów, warto mu zapewnić atrakcyjną przestrzeń ogrodową. Weź również pod uwagę otoczenie działki. Futurystyczny dom dwupiętrowy nie będzie pasował do dzielnicy, w której dominują domy parterowe w stylu dworkowym.
Północ czy południe?
Zwróć również uwagę na położenie działki względem stron świata. Dom jest zawsze najbardziej nasłoneczniony od strony południowej. Powinien być więc tak usytuowany, by jak najwięcej światła wpadało do pomieszczeń dziennych. Dzięki temu będzie w nich panowała przyjemna, radosna atmosfera. Planując położenie ogrodu, weź pod uwagę nie tylko jego nasłonecznienie, ale także odległość od ulicy. Najlepiej, gdy działka ma dojazd od północy. Teren po stronie południowej możesz wówczas przeznaczyć na przestrzeń rekreacyjną. Jeśli jednak ogród sąsiaduje z ulicą, pomyśl o zasłonięciu go pasem roślinności. Funkcję parkanu mogą również pełnić takie środki architektoniczne, jak trejaż czy krata. Od północnej strony warto z kolei usytuować obiekty, które nie wymagają nasłonecznienia: sień, kuchnię, pomieszczenia gospodarcze, garaż, spiżarnię, składzik czy pracownię.
Ukształtowanie terenu
Ważną rolę odgrywa też ukształtowanie terenu. Czy Twoja działka jest płaska? A może mieści się w pobliżu dużego wzniesienia? Wybierając projekt, zastanów się, czy część ogrodowa nie wypada w miejscu sporego spadku. Sprawdź, czy z balkonu, który miał wychodzić na piękny las, nie będzie widać tylko stromej ściany wzgórza. Pamiętaj również, że dom powinien być położony w wyższej części działki. Dzięki temu będziesz miał zapewnione lepsze widoki z piętra i zminimalizujesz ryzyko zalewania domu przez wodę. Niskie usytuowanie domu może też utrudniać odprowadzanie ścieków do kanalizacji. I jeszcze jedno: grunt. Jeśli Twoja działka położona jest na gruncie gliniastym albo w miejscu o wysokim poziomie wód gruntowych, budowa domu może się okazać skomplikowana i kosztowna.
Co i jak rozplanować?
Potraktuj swoją działkę jak dziewiczą przestrzeń i daj upust swojej wyobraźni. Projektuj, rozstawiaj i planuj, ale… przede wszystkim miej na uwadze funkcjonalność. Jeśli garaż usytuujesz z dala od bramy wjazdowej, może się okazać, że musisz dojeżdżać do niego przez środek ogrodu. Czy niedzielny grill będzie udany, jeśli przez większą część dnia taras pozostaje w cieniu? Dobry projekt powinien uwzględniać zarówno specyfikę geologiczną terenu, jak i jego układ urbanistyczny. Ważną rolę pełni też zadrzewienie i roślinność. Tylko od Ciebie zależy, czy Twój ogród będzie przypominał zielone pole golfowe, czy raczej bujny, kolorowy zagajnik.
Wybór projektu
Jeśli już znalazłeś wymarzony projekt domu, zastanów się, czy na pewno pasuje do terenu, na którym chcesz go zbudować. Na naszej stronie znajdziesz ponad 400 gotowych projektów, uwzględniających bardzo różne rodzaje działek.
„Dobre Domy Flak & Abramowicz” Sp. z o.o. Spółka komandytowa to autorska pracownia projektowa z siedzibą we Wrocławiu. Spółka istnieje na rynku od 2003 roku, a jej zespół tworzą doświadczeni architekci. Pracownia współpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i deweloperami. Jej oferta obejmuje ponad 400 gotowych projektów. Firma oferuje również bezpłatne konsultacje z architektami pod numerem 71 352 04 40 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.
www.dobredomy.pl
kontakt: info@dobredomy.pl