Dom w stylu rustykalnym z wykorzystaniem drewnianej okładziny

Dom w stylu rustykalnym z wykorzystaniem drewnianej okładziny


Aby mieszkać w domu w stylu rustykalnym, nie trzeba do jego budowy wykorzystywać tylko samego drewna. Coraz modniejsze i częściej spotykane jest stawianie domów murowanych, których elewacje są uzupełnione rustykalną elewacją w postaci drewnianej okładziny. Zobacz, na przykładzie dwóch projektów powstałych w pracowni Dobre Domy, jak stworzyć rustykalny dom z wykorzystaniem naturalnego surowca.

Z tekstu dowiesz się:

Zobacz, w jaki sposób wykorzystaliśmy drewniany motyw, aby stworzyć projekt Ametyst i jego rozbudowaną o garaż jednostanowiskowy wersję Ametyst II – domy, które harmonijnie łączą tynk elewacyjny z drewnem. Sprawdź, jak może wyglądać projekt wiejskiego domu w stylu rustykalnym, czyli inspirowanym naturą, rękodziełem i prostotą formy.

Ametyst i Ametyst II – elewacja domów w stylu rustykalnym

Tynk elewacyjny i drewno to materiały, z których stworzysz efektowną, nowoczesną elewację. Takie połączenie idealnie pasuje do domów rustykalnych, które od lat cieszą się dużą popularnością.

Drewno na budynkach wizualnie ociepla jasny tynk, urozmaica prostą bryłę budynku, a dodatkowo nadaje budowli przytulny charakter. Drewniane elementy sprawdzają się w sąsiedztwie tynku cienkowarstwowego ułożonego na wełnie lub styropianie, cegieł, płytek ceglanych oraz płyt elewacyjnych.

W przypadku projektów wiejskich domów, takich jak Ametyst II, elewacje na wizualizacji są pokryte okładziną drewnianą, a także tynkiem strukturalnym i okładziną kamienną. Na pokrycie dachu w danym projekcie można wybrać dachówkę ceramiczną albo cementową.

Przeczytaj także, jak może wyglądać elewacja z drewnem.

Projekty domów w stylu wiejskim Ametyst i Ametyst II – wykorzystanie drewna

Ametyst jest niedużym, ale bardzo funkcjonalnym domem o przemyślanym układzie. Aby zapewnić mieszkańcom przestrzeń do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, uwzględniono w projekcie wyłożoną drewnem werandę – charakterystyczny element projektu domu w stylu rustykalnym. Można ją zaadaptować na zewnętrzną jadalnię lub po prostu cieszyć się urokiem wypoczynkowym tej klimatycznej przestrzeni. Żeby nadać jej jeszcze bardziej swojski charakter, pomiędzy dużymi przeszkleniami prowadzącymi na zewnątrz uwzględniono miejsce na kominek. Dzięki zastosowaniu naturalnej okładziny drewnianej i drewnianych konstrukcji weranda dobrze komponuje się z przestrzenią ogrodową. Rustykalne zadaszenie wspierające się na drewnianych filarach z wyeksponowanymi drewnianymi belkami stropowymi stanowi efektowny akcent, który nawiązuje do wiejskich zabudowań.

Weranda to nie jedyne miejsce przeznaczone do relaksu, które może znaleźć się w projektach wiejskich domów. Po przeciwnej stronie, przy drzwiach wejściowych, dom w rustykalnym stylu Ametyst posiada ganek o drewnianej podłodze, urozmaicony innymi drewnianymi elementami (np. balustradą). Ustawiona na nim ławka podkreśli sielski urok zabudowania, podobnie jak umieszczona na podwórku huśtawka.

Na górnym poziomie domu zaplanowano antresolę, z której rozciąga się widok na strefę dzienną, czyli przestronny, wysoki salon połączony z kuchnią i jadalnią. Z zewnątrz górna kondygnacja jest wyróżniona na elewacji ciepłą, drewnianą okładziną, której kolor współgra z materiałem ram okiennych, drewnianym pasem stanowiącym przedłużenie przestrzeni okiennej na wejściowej elewacji oraz z zewnętrznymi ścianami wykonanymi z bloczków wapienno-piaskowych.

Dzisiejsze domy w stylu wiejskim pod względem funkcjonalności nie ustępują modernistycznym budynkom, dlatego poza strefą dzienną na parterze mieści się łazienka, dwie sypialnie i kotłownia. W ofercie znajduje się również projekt domu z garażem Ametyst II.

Możliwa aranżacja domu w stylu rustykalnym Ametyst II
Dobre Domy, projekt Ametyst II

Dom w stylu wiejskim – rustykalna przestrzeń na wyciągnięcie ręki

Jeśli planujesz budować dom rustykalny, projekt zewnętrznej części stanowi dopiero połowę sukcesu. Warto także zatroszczyć się o obecność drewnianych elementów w pomieszczeniach, żeby podkreślić zamierzony efekt. Rustykalne domy powinny posiadać akcenty kojarzone z sielską atmosferą wsi.

Do salonu łatwo jest wprowadzić drewniane elementy, chociażby w formie masywnego stołu i drewnianych krzeseł. W wysokich pomieszczeniach doskonale sprawdzą się ozdobne belki stropowe, a nawet filary obłożone drewnianą boazerią.

Inspirowane naturalnym drewnem belki dekoracyjne i deski na podłodze połączone z białymi płytkami doskonale podkreślą stylizację rustykalną w projekcie domu. Dodaj do tego szafki łazienkowe w stylu kolonialnym, a uzyskasz efekt, który zachwyci niejednego gościa tego domu!

Wyspa kuchenna obudowana deskami jest wyróżniającym się elementem, który na dodatek dobrze dzieli przestrzeń. Jeśli w sąsiadującym z jadalnią salonie znajdzie się kominek na kamiennej ścianie, efekt wiejskiego domu zostanie dodatkowo wzmocniony.

Fronty szafek utrzymane w wiejskim stylu i drewniany blat powinny jasno określić styl aranżacji kuchennej. Drewniana bielona boazeria będzie stanowić urocze tło rustykalnych mebli.

Projekt wiejskiego domu uzupełnij o drewniane drzwi barn doors (czyli stylizowane na wiejskie drzwi od stodoły), żeby uzyskać efekt zbliżony do tego, jaki da się oglądać w starych wiejskich chatach.

Podobają Ci się wiejskie domy? Projekty z rustykalnym potencjałem, ale jednocześnie nowoczesną funkcjonalnością to jedna z naszych specjalności! Poznaj bliżej Ametyst, Ametyst II oraz inne propozycje domów rustykalnych.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje