Dom w mieście – jak uchronić się przed hałasem z zewnątrz?

Dom w mieście – jak uchronić się przed hałasem z zewnątrz?


Marzenie o budowie domu z ogrodem w cichej okolicy, najlepiej za miastem, w praktyce najczęściej okazuje się niewygodnym rozwiązaniem dla osób aktywnych zawodowo. Decydując się na budowę na działce miejskiej, należy pamiętać, że odpowiednia izolacja akustyczna budynku zapewni domownikom spokój. Jakich materiałów należy użyć, aby zabezpieczyć dom przed przenikaniem hałasu i jakie technologie budowlane są najskuteczniejsze?

Izolacja akustyczna ma ogromne znaczenie w przypadku lokalizacji domu w bliskim sąsiedztwie obiektów będących źródłem hałasu: często uczęszczanej ulicy, drogi szybkiego ruchu, fabryki, centrum handlowego, lotniska, linii kolejowej lub tramwajowej. Ponad 40% mieszkańców dużych miast i blisko 35% osób zamieszkujących mniejsze miasta jest narażonych na negatywne skutki hałasu. O ile w miejscach publicznych trudno o rozwiązanie tego problemu, o tyle dom powinien być ostoją ciszy i miejscem odpoczynku.

Zagęszczanie zabudowy na terenach zurbanizowanych przybliża mieszkańców miast do źródeł hałasu, dlatego ochrona budynku przed miejskim gwarem ma wpływ na jakość użytkową domu. Chociaż możliwie najskuteczniejsze wyciszenie budynku to często kwestia pomijana przez inwestorów, warto przed planowaniem budowy zorientować się, czy hałas nie zburzy domowego spokoju. Warto pamiętać, że nie tylko hałas miejski wpływa na nasz komfort. Pasje niektórych domowników, na przykład melomanów głośno słuchających muzyki lub praktykujących grę na instrumentach muzycznych, również wymagają odpowiedniej ochrony wewnętrznej budynku przed hałasem.

Oznacza to, że planując budowę domu, zwracamy uwagę na ochronę wewnętrzną budynku i mieszkańców przed:

Sprawdź tutaj, jak skutecznie ocieplić dom na zimę i zadbaj o odpowiednią izolację budynku.

W jaki sposób izolować dźwięki zewnętrzne (pomijając rozwiązania stosowane wewnątrz budynku)? Oto kilka sposobów:

Ochrona przed hałasem – kilka zasad

Dźwięki docierają do wnętrza budynku najczęściej przez te miejsca, przez które z domu ucieka ciepło. Oznacza to, że mostki cieplne pokrywają się z mostkami akustycznymi wokół drzwi, okien, w punktach zbiegu ścian czy pod stropami kolejnych kondygnacji. Należy zatem zadbać o szczelność stolarki okiennej i drzwiowej. Oprócz wykorzystania dźwiękoszczelnych okien dobrym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne dodatkowo tłumiące dźwięki z zewnątrz. Kluczowe podczas budowy domu okazuje się zadbanie o izolaję w miejscu styku elementów (np. ścian i stropów) oraz przegrodach. Ponadto należy wykonać przegrody akustyczne między stropem a okładziną podłogi, co wpływa na zatrzymanie fal dźwiękowych i zapobieganie ich dalszemu rozprzestrzenianiu się. Wykorzystanie pianki polipropylenowej (pod podwaliny ścian działowych) czy mat z tej samej pianki (pod legarami podłogowymi) sprawia, że dźwięki koszystających z budynku domowników są wygłuszane i nie przenoszą się na konstrukcję stropu. Inne materiały niwelujące hałasy to wełna mineralna czy gumy montowane na legarach. Skuteczne może się okazać wykonanie podłogi na elementach izolujących ją od głównego stropu (tzw. „podłoga pływająca”). Co ważne, prawidłowo wykonana izolacja cieplna budynku z powodzeniem spełni zadania izolacji akustycznej.

Kolejną zasadą ochrony budynku przed hałasem jest zastosowanie miękkich materiałów budowlanych o dużej gęstości zestawionych z materiałami o mniejszej gęstości:

Warto pamiętać, że na poziom ochrony przed hałasem ma wpływ także wilgoć – ściany suche izolują hałas lepiej niż ściany wilgotne.

W jaki sposób ograniczyć hałas pociągów, tramwajów i samochodów?

Okna dźwiękoszczelne oraz odpowiednie drzwi zdecydowanie stłumią hałasy tego rodzaju, jednak warto zniwelować wpływ drgań na budynek przez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych. Izolatory na pionowych podziemnych częściach budynku to technologia dostosowana do rodzaju gruntu czy konstrukcji. Specjaliści pomogą określić rozmiar przegród, wybrać materiały oraz scharateryzować rodzaj gruntu pod budynkiem. Do tego rodzaju izolacji wykorzystywane są najczęściej płyty lamelowe z włóknami ułożonymi prostopadle do powierzchni izolowanej (jest to jeden z rodzajów wełny mineralnej).

Dlaczego okna i przestrzeń mają znaczenie?

Poziom hałasu we wnętrzu w dużym stopniu zależy od szczelności i rodzaju okien. Na izolację akustyczną mają wpływ: grubość szyb, odległość między nimi, rodzaj szkła i zastosowanie gazu w zestawie szybowym. Aranżacja wnętrza również wpływa na rozprzestrzenianie się dźwięków. W obszernych, pustych pokojach dźwięki rozchodzą się lepiej, dlatego dywany, wykładziny, obrazy, firanki czy zasłony to jednocześnie elementy dekoracyjne i izolacyjne.

Jednakowo oszklone okna w tym samym systemie różnią się właściwościami akustycznymi zależnie od producenta. Należy zatem zwrócić uwagę, czy producent posiada dokumenty potwierdzające przestrzeganie parametrów akustycznych. Aby okno skutecznie chroniło mieszkańców przed hałasami zewnętrznymi, powinno charakteryzować się tłumieniem o wartości około 32 dB. Wskaźniki izolacyjności akustycznej mogą być różne, zaś wybór okien zależy również od oddalenia budynku od źródeł hałasu oraz łącznej powierzchni okien w stosunku do powierzchni budynku.

Co ważne, szyby w kształcie wydłużonego prostokąta posiadają zdecydowanie lepszą izolację niż te w kształcie kwadratu. W oknach z szybami o zwiększonej izolacyjności mają także znaczenie właściwości tłumiące ramy (szczególnie w oknach aluminiowych). Okna nie powinny być całkowicie szczelne, prowadzi to bowiem do powstawania we wnętrzu grzybów i pleśni, wkraplania pary wodnej. Rozszczelnienie okien to rzecz konieczna, jednak – co oczywiste – wpływa na pogorszenie izolacyjności akustycznej budynku. Zastosowanie najlepszego rodzaju szyb i ram nie przyniesie efektu przy sporym rozszczelnieniu, dlatego kluczem do sukcesu jest wybór optymalnego sposobu rozszczelnienia w postaci uszczelek perforowanych, płaskich i labiryntów rozszczelniających. Nawiewniki powietrza zapewniają stały napływ powietrza i są chętnie stosowanym zamiennikiem rozszczelnienia przylgi. Mogą być one umieszczone w ścianie budynku lub bezpośrednio w oknie. W przypadku zastosowania nawiewnika powietrza w inny sposób oblicza się wypadkową izolacyjności akustycznej okna bądź ściany z nawiewnikiem.

Specjaliści pracowni Dobre Domy pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Sprawdź projekty domów i zapytaj specjalistę o szczegóły.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje