Czy warto wybudować dom?

Czy warto wybudować dom?


Decyzja o budowie tak dużej inwestycji, jaką jest dom z ogródkiem, musi być poprzedzona głębokim namysłem – jest to bowiem przedsięwzięcie wymagające od nas sporych nakładów finansowych i logistycznej zręczności. Na co powinieneś zwrócić uwagę, rozważając budowę domu?

Dom czy mieszkanie?

Jeśli chcemy już mieszkać na swoim, stajemy przed kluczowym wyborem – dom czy mieszkanie.

Budowa domu to przede wszystkim:

Kupno mieszkania wiąże się z ograniczeniem przestrzeni życiowej (niewielki metraż), brakiem ogrodu czy z bliskim sąsiedztwem. Z drugiej strony panuje przekonanie, że mieszkanie w bloku to tańsza inwestycja niż budowa domu. Czy na pewno?

Budowa domu – czy to się opłaci?

Wielu z nas odnosi wrażenie, że budowa domu wiąże się z wielkimi wydatkami i stać na nią jedynie zamożnych ludzi. Jeśli jednak przeanalizujemy ceny za metr kwadratowy mieszkania i domu, odkryjemy, że ten stereotyp niekoniecznie pokrywa się z prawdą.

Jak podaje Narodowy Bank Polski, średnia cena transakcyjna mieszkania na rynku pierwotnym w 2015 roku w Warszawie wyniosła 7500 zł za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o budowę domu – to szacuje się, że metr kwadratowy domu doprowadzonego do stanu deweloperskiego kosztował ok. 2250 zł.

W obu przypadkach należy więc dodać koszty wykończenia, w przypadku zaś domu – również cenę działki budowlanej. Wysokość tych dodatkowych wydatków na szczęście zależy w dużej mierze od nas samych. Wybierając tańsze materiały, biorąc na siebie ciężar remontu (tzw. metoda gospodarcza, w której rezygnuje się z ekipy remontowej), a także kupując ziemię w odpowiedniej lokalizacji – możemy znacznie ograniczyć wydatki.

Budowa domu jednorodzinnego – formalności

Jeszcze niedawno załatwianie formalności przy budowie domu trwało bardzo długo. Na szczęście sytuacja prawna – dzięki nowym regulacjom – znacznie się poprawiła. Nie musimy bowiem ubiegać się o pozwolenie na budowę, a jedynie zgłosić ten fakt w urzędzie.

Niemniej jednak wciąż należy sprawdzić wiele elementów – oto najważniejsze z nich:

Do zgłoszenia dołączamy:

Starosta ma 30 dni na ewentualny sprzeciw – jeśli w tym czasie nie dostaniemy żadnego pisma, możemy rozpoczynać budowę (tzw. milcząca zgoda).

Budowa domu – o czym jeszcze powinniśmy myśleć?

Wybierając lokalizację naszego domu, musimy wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych kwestii. Im działka bardziej oddalona od miasta, tym tańsza – zasada ta obowiązuje i w przypadku metropolii, i mniejszych miast. Za działkę oddaloną od centrum o 20 km zapłacimy znacznie mniej niż za działkę w obrębie miasta.

Jeśli zdecydujemy się na budowę domu poza miejscem pracy, musimy brać pod uwagę dojazd. Samochód, kolejka podmiejska czy autobusy? A może rower? Transport do pracy lub szkoły to rzecz kluczowa podczas codziennego życia i – jeśli będzie nieprzemyślana – może się okazać na dłuższą metę męcząca.

Wybierając lokalizację pod budowę wymarzonego domu jednorodzinnego, warto także zwrócić uwagę na infrastrukturę. Jakość dróg dojazdowych, obecność sklepów, szkół czy przychodni zdrowotnych – to tylko z pozoru drobne elementy, które jednak w codziennym życiu mają duże znaczenie. Warto więc decyzję o budowie domu poprzedzić rzetelną analizą.

 

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).