Choć wybudowanie ogrodzenia działki nie jest obligatoryjne, wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Ogrodzenie zapewnia większa prywatność i zwiększa ochronę przed złodziejami. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi materiałami ogrodzeniowymi były siatki oraz metalowe i drewniane płoty. Obecnie coraz częściej można spotkać bardziej nowoczesne rozwiązania. Zobacz, które z nich zyskują największą popularność i jakie są wymagania prawne związane z budową ogrodzenia.
Zgodnie z przepisami polskiego prawa:
- wykonanie ogrodzenia, które ma więcej niż 2,2 m trzeba zgłosić w starostwie powiatowym;
- musi znajdować się w granicach działki jej właściciela;
- może znajdować się na styku dwóch gruntów, jeżeli ich właściciele wyrazili na to zgodę.
Należy również pamiętać, że choć ogrodzenie gruntu nie jest obowiązkowe, każdy właściciel musi zabezpieczyć teren, na którym trwa budowa. Można to zrobić za pomocą taniego tymczasowego materiału, np. siatki lub prostego płotu. Gdy budowa domu zostanie zakończona, ogrodzenie można wymienić na nowe, trwalsze i bardziej reprezentacyjne. Przedstawiamy kilka nowoczesnych propozycji, którymi warto się zainteresować.
Ogrodzenie domów – drewno w nowoczesnym wydaniu
Prosty, drewniany płot z desek kojarzący się z sielskimi krajobrazami nadal jest chętnie wybierany przez sporą część właścicieli domów, ale to nie jedyny sposób na wykorzystanie drewna. Ten materiał może występować pod wieloma postaciami, dzięki czemu dopasujesz go nawet do nowoczesnych budynków.
Ogrodzenie domu wykonane z drewna to między innymi:
- poziomo ułożone przęsła kompozytowe inspirowane drewnem – mogą występować w różnych kolorach, dzięki czemu łatwo będą pasować do elewacji budynku lub dachu;
- naturalne deski ułożone dwurzędowo – zapewniają większą prywatność niż tradycyjny płot i dobrze komponują się z domami inspirowanych stylem rustykalnym. Tego typu rozwiązanie dobrze komponuje się z kamiennymi słupkami ogrodzeniowymi;
- długie, poziome lub pionowe deski zamontowane do stalowych ram – zastosowana na nich bejca wydobywa głęboki kolor i podkreśla usłojenie drewna. Takie rozwiązanie pasuje zarówno dla klasycznych, jak i nowoczesnych domów jednorodzinnych. Bardzo dobrze współgra także z naturalnym terenem wokół działki.
Nowoczesne ogrodzenia domów – betonowy płot
Choć beton kojarzy się głównie z materiałem służącym do ogrodzenia domu w trakcie budowy, może być stosowany także jako nowoczesne i trwałe rozwiązanie. Zobacz, w jaki sposób można go wykorzystać, aby był ozdobą domu.
- Ogrodzenie wykończone betonem architektonicznym – może przybierać najróżniejsze formy i kolory. Pozwala także stworzyć dowolną strukturę, np. kamienia. Tego rodzaju ogrodzenie jest chętnie wykorzystywane w domach inspirowanych nowoczesnym stylem japońskim.
- Ogrodzenia betonowe z podświetleniem – nawet zwykły beton nabierze eleganckiego wyglądu, jeśli w jego górnej lub dolnej części zostanie zamontowane oświetlenie. Dzięki niemu cały teren będzie bardzo dobrze prezentował się z daleka. Do nowoczesnych aranżacji ogrodu i domu pasują zwłaszcza podłużne pasy LED emitujące zimne lub neutralne światło.
- Ogrodzenie betonowe połączone z drewnem – w tym przypadku z betonu wykonuje się jedynie słupki ogrodzeniowe. Razem z drewnianymi przęsłami całe ogrodzenie pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych domów jednorodzinnych.
Zobacz projekty domów nowoczesnych >>
Ogrodzenia nowoczesne – płoty z metalu
Nowoczesne metalowe ogrodzenia są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym możne je łatwo dopasować do każdego budynku. Odpowiedni dobór kolorów, zestawienie z innymi materiałami, a nawet oryginalny sposób ułożenia przęseł, sprawi, że płot z metalu stanie się prawdziwą ozdobą całej działki. Nowoczesne ogrodzenia metalowe to np.:
- ogrodzenie palisandrowe – charakteryzuje się prostym, klasycznych i geometrycznym kształtem. Aby uzyskać nowoczesny efekt, warto wybrać ogrodzenie w kolorze czarnym. Będzie się ono dobrze prezentować z ciemnym dachem lub stolarką okienną bądź drzwiową w tej samej barwie;
- metalowe słupki przypominające żaluzje – wyglądają nietypowo, a dodatkowo zapewniają bardzo dużo prywatności. Metalowe przęsła ustawione pod kątem można łączyć ze betonowymi lub kamiennymi słupkami ogrodzeniowymi;
- ogrodzenie kute – to dosyć drogi zakup, który wygląda bardzo efektownie. Jest dostępne w wielu różnych kształtach. Pojedynczy metalowy panel może być zakończony grotem lub innym ozdobnym motywem.
Inne materiały do nowoczesne ogrodzenia domów – co jeszcze warto wybrać?
Poza drewnem, betonem i metalem na rynku można spotkać znacznie więcej materiałów ogrodzeniowych. Większość z nich doskonale komponuje się z każdym nowoczesnym domem jednorodzinnym, a jednocześnie bardzo dobrze współgra z naturalnym krajobrazem. Do takich rodzajów ogrodzeń należą m.in. gabiony i ogrodzenia murowane.
- Gabiony – to prostopadłościenne elementy budowlane składające się z kosza (prętów siatki) i kamiennego wypełnienia. Wewnątrz prętów mogą znaleźć zwykłe czarne lub szare skały, otoczaki, kostki granitowe bądź kamień z kory gnejsowej.
- Ogrodzenia murowane – w zależności od upodobań właściciela ogrodzenie z murowanych cegieł może mieć dowolny kolor.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodzeniach? A może interesują Cię tematy związane z pracami w ogrodzie po zakończonej budowie domu? Zobacz poradnik Wokół domu autorstwa Dobre Domy, dzięki któremu znajdziesz praktyczne wskazówki, jak dbać o działkę o każdej porze roku.