Czyszczenie rynien na zimę – dlaczego jest tak ważne?

Czyszczenie rynien na zimę – dlaczego jest tak ważne?


Zadaniem rynien jest odprowadzanie wody opadowej i zabezpieczanie dachu i elewacji przed zawilgoceniem oraz zaciekami. Odpowiednie orynnowanie, a także jego regularna konserwacja pozwala więc ochronić budynek przed skutkami wilgoci i opadających resztek organicznych. Na czym polega czyszczenie rynien? Czy rodzaj rury ma wpływ na jej przepustowość? Zobacz, co warto wiedzieć o systemach rynnowych i ich pielęgnacji.

Czyszczenie rur należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku – pod koniec listopada lub w grudniu. Ważne, aby zrobić to przed intensywnymi opadami śniegu i mrozami, ale po opadnięciu wszystkich liści. Jeśli bowiem pozostaną one w rynnach, mogą zablokować przepływ wody, przeciążyć rury i doprowadzić do ich pęknięcia, złamania czy oderwania od dachu bądź elewacji.

W zatkanych rurach będzie się także gromadził lód przyczyniający się do rozszczelnienia rynien. Aby do tego nie dopuścić, trzeba jeszcze przed nadejściem mrozów oczyścić rynny.

Czyszczenie rynien – usunięcie materiału organicznego

Materiał organiczny zalegający w rynnach najwygodniej usuniesz za pomocą szczotki. Co ważne, musi ona być wykonana z miękkiego materiału, który nie zarysuje wnętrza rynny. Nie należy więc używać szczotki drucianej. Mogłaby ona bowiem pozostawić zbyt duże wgłębienia, w których później gromadziłaby się woda, a nawet poważnie uszkodzić wewnętrzną strukturę rury.

Aby wygodnie wyczyścić rynny, warto użyć miękkiej szczotki osadzonej na długim kiju. W sklepach budowlanych i centrach gospodarstwa domowego produkty tego typu mają zazwyczaj składane rączki, które umożliwiają ustalenie idealnej wysokości szczotki. Dzięki temu nie będziesz musiał wspinać się na drabinę, nawet jeśli rynny są osadzone bardzo wysoko.

Czyszczenie rynien – płukanie wodą

Po usunięciu z rynien liści, igliwia, żołędzi, błota i innych elementów przepłucz rury wodą. Potrzebny będzie Ci do tego wąż ogrodowy działający pod dość wysokim ciśnieniem. Dzięki wodzie z rur wydostaną się resztki zabrudzeń. Dodatkowo pozwoli ona ocenić szczelność całego systemu. Jeśli bowiem zobaczysz, że w którymś miejscu woda zaczyna przeciekać (najczęściej na złączeniach rynien) oznacza to, że musisz dokręcić bądź wymienić uszczelkę.

Skuteczność systemów rynnowych a rodzaje rur

Na poprawny sposób działania systemu rynnowego ma wpływ materiał, z którego są wykonane rury. Na przykład rury PCW będą w mniejszym stopniu zatykały się liśćmi niż rynny cynkowe lub miedziane, ponieważ mają dużo gładszą strukturę. Są natomiast znacznie mniej trwałe. Rynny z metalu wytrzymają znacznie dłużej niż rynny PCW, które będą sprawne przez około 30–50 lat.

Porównaj wady i zalety różnych systemów rynnowych >>

W większości rynien można także zamontować specjalne siatki lub koszyczki o drobnych oczkach, które zabezpieczą rynny przed materiałem organicznym. Zastosowanie elementu tego typu warto jednak uwzględnić już na etapie projektu domu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).