Rozwiązania projektowe, dzięki którym optycznie powiększysz małe pomieszczenia w domu

Rozwiązania projektowe, dzięki którym optycznie powiększysz małe pomieszczenia w domu


Przy wykańczaniu wnętrz czasem okazuje się, że dotychczas przestronne pomieszczenia po wstawieniu do nich mebli i dodatków sprawiają wrażenie ciasnych. Aby optycznie powiększyć mieszkanie, można zastosować różnego rodzaju tricki aranżacyjne. Niektóre z nich warto uwzględnić już na etapie budowy domu, co pozwoli uniknąć późniejszych remontów.

Istnieje wiele sposobów na to, aby pomieszczenia w domu wydawały się większe. Najłatwiejszy i najpopularniejszy z nich to pomalowanie ścian na jasny kolor, a także wyposażenie wnętrz w meble o podobnym odcieniu. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby optycznie powiększyć wnętrza.

Okna na całą ścianę – rola dużych okien w pomieszczeniach

Duże okna zajmujące powierzchnię niemal całej ściany mogą powiększyć nawet niewielkie pomieszczenie. Jeśli Twój przyszły salon nie będzie zbyt przestronny, warto pomyśleć o tym rozwiązaniu na etapie dostosowywania projektu. Możesz też wybrać jeden z gotowych projektów domów autorstwa pracowni projektowej Dobre Domy, które uwzględniają duże okna w pokoju dziennym.

Duże przeszklenia stworzą wrażenie otwartej przestrzeni, która stanowi integralną część z zewnętrznym krajobrazem. Aby wzmocnić ten efekt, nie wieszaj w oknach ciężkich zasłon – lepszym rozwiązaniem będą tiulowe, zwiewne firanki, które dodadzą wnętrzu lekkości. W ten sposób do środka dostanie się duża ilość światła, przez co pomieszczenia wydadzą się większe.

Duża liczba luster i odpowiednio dobrane meble

Przy aranżacji małego wnętrza duże znaczenie ma design mebli, które planujesz umieścić w pokoju. Bogato zdobione i masywne meble zastąp prostymi i jasnymi, które nie będą dominować w pomieszczeniu i zbytnio kontrastować z kolorem ścian. Meble w kolorze zbliżonym do koloru ścian dobrze wtopią się w aranżację, a pomieszczenie nie będzie sprawiało wrażenia zagraconego.

Aby pokój wydawał się większy, zrezygnuj z wielu małych szafek – zamiast tego zastąp je jedną, ale dużą i pojemną. Pojedynczy mebel jest bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, ponieważ zajmie mniej miejsca w pokoju. W małych wnętrzach sprawdzą się szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi, które można dobrze wkomponować w trudną do zaaranżowania przestrzeń. Dodatkowo drzwi przesuwne rozsuwają się na boki, dlatego nie trzeba zostawiać przed nimi pustego miejsca, potrzebnego do otwarcia drzwi tradycyjnych.

Jeżeli zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie dużej liczby luster, które odbijają światło, przez co pomieszczenie wydaje się większe. Można zastosować je na dwa sposoby:

Dobrym rozwiązaniem może być też szafa z lustrem – dzięki temu umieścisz w pomieszczeniu lustro, a równocześnie zaoszczędzisz miejsce na ścianie.

Podwieszany sufit zamiast żyrandola

Aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu było jak najwięcej światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. W celu powiększenia wnętrza warto zrezygnować z żyrandoli i małych lampek nocnych. Zwisające z sufitu oświetlenie sprawia, że sufit wydaje się niższy, a duża liczba niewielkich lampek niepotrzebnie zajmie miejsce w pokoju.

Lepszym sposobem na oświetlenie niewielkiego pomieszczenia będzie ustawienie lamp stojących – idące ku górze światło dodatkowo da efekt podniesionego sufitu. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie sufitu podwieszanego ze światłami LED. To sprawi, że pomieszczenie będzie równomiernie oświetlone, a wbudowane w sufit światła optycznie podwyższą strop.

Dzięki zastosowaniu wymienionych rozwiązań możesz sprawić, że małe pomieszczenia wydadzą się większe i bardziej przestronne. W ofercie pracowni projektowej Dobre Domy znajdziesz wiele gotowych projektów domów, które zostały stworzone z myślą o tym, aby zapewnić jak najwięcej przestrzeni w domu, nawet przy niewielkim metrażu.

Zobacz też:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje