ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWANIE Z WIĄZARAMI

ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWANIE Z WIĄZARAMI


W ostatnich latach coraz większego znaczenia w budownictwie mieszkaniowym nabiera energooszczędność. Może być przy tym bardzo pomocna technologia prefabrykacji wiązarów łączonych płytkami kolczastymi.

ŁATWOŚĆ INSTALOWANIA I PÓŹNIEJSZEJ REWIZJI SYSTEMÓW REKUPERACJI

Nowoczesne domy energooszczędne stosują odzysk ciepła z wentylacji w systemach rekuperacji. Dla ich funkcjonowania niezbędne jest rozprowadzenie w budynku wielu przewodów. Mają one znaczne przekroje. Stąd też nie jest łatwo je umieścić w stropach i konstrukcji dachu. Znakomitym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii płytek kolczastych. Wiązary pozwalają na umiejscowienie instalacji w wolnej przestrzeni pomiędzy krzyżulcami.

Technologia płytek kolczastych pozwala na poprowadzenie instalacje nie tylko w konstrukcji dachowej czy też w stropach pomiędzy wiązarami. Przewody można łatwo poprowadzić również w kierunku poprzecznym. Jest to proste przy zastosowaniu wiązarów o pasach równoległych – belkach stropowych. Mają one krzyżulce drewniane lub też są wykonane ze specjalnymi łącznikami stalowymi w kształcie litery „V” („posi-joists”).

Belki stropowe umozliwiają łatwe i szybkie montowanie instalacji rekuperacji

Belki stropowe mogą być zarówno oddzielnym elementem konstrukcyjnym jak też pasem dolnym wiązarów. Jest to stosowane zwłaszcza przy więźbie na poddasza mieszkalne. Stosowanie tego typu belek stropowych ma wiele zalet w stosunku do belek ze średnikiem z płyt OSB czy metalowym:

1. Nie ma potrzeby wycinania otworów.
2. Nie ma przeszkód aby nawet duże przewody umieszczać tuż przy podporze.
3. Instalacje mogą być umiejscawiane w całej przestrzeni krzyżulców (maksymalne, nieograniczone wykorzystanie).

Ważne jest, że przy konstrukcji wiązarowej w czasie użytkowania jest łatwy dostęp rewizyjny do instalacji. Nie można wykluczyć, że może zachodzić np. potrzeba naprawy uszkodzonego przewodu.

Domy energooszczędne to ograniczanie strat ciepła. Aby to osiągnąć należy zastosować grubsze niż tradycyjnie warstwy izolacyjne np. wełny mineralnej. Najpopularniejszy sposób ocieplenia dachów stromych to ułożenie izolacji między krokwiami.

Wiązary z płytkami kolczastymi pozwalają na łatwe ich umiejscowienie w konstrukcji dachowej bez zbędnego ponoszenia kosztów. Jednym z takich sposobów jest miejscowe zwiększenie grubości krokwi przez tzw. ekstrapas. Dzięki nakładce „ekstrapas” nie musimy zwiększać grubości całych krokwi dla umieszczenia warstwy wełny.

Izolowanie stropu przy konstrukcjach wiązarowych jest proste, tanie i efektywne. Układanie wełny mineralnej przy stropodachach jest nieskomplikowane a grubość warstwy może być bardzo znaczna.Wiązary są również łatwe do stosowania izolacji natryskowej.

Warto dodać, że strop drewniany dużo lepiej izoluje niż strop żelbetowy. W spółczynnik przewodności cieplnej drewna wynosi 0,2 W/(m*K) podczas gdy żelbetu 1,7.

Przestrzeń nad dolnym pasem wiązarów przygotowana do układania wełny mineralnej

PROSTA BRYŁA DACHU – IDEALNA DLA PREFABRYKACJI KONSTRUKCJI DACHOWEJ

Domy energooszczędne (a zwłaszcza tzw. pasywne) są tak projektowane aby miały zwartą bryłę oraz jak najmniejszą liczbę wystających elementów. Tego typu kształty dachów czynią prefabrykację elementów dachowych najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje