Zastanawiasz się, o co należy się zatroszczyć przed zakupem działki pod budowę domu? Sprawdź już teraz – to naprawdę bardzo ważne!
Wielu inwestorów twierdzi, że najtrudniejszym etapem budowy domu jest wybór najlepszego projektu. Niektórzy bardziej boją się formalności – tych związanych z uzyskaniem pozwolenia, wycinką drzew, a także samym zakupem działki. Dopilnowanie tego jest bardzo ważne, od rodzaju gruntu zależy przebieg późniejszej budowy. Decyzja jest poważna, warto więc odpowiednio wcześnie poznać wszystkie procedury związane z tą inwestycją.
Wizyta w urzędzie gminy
Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości to coś, co obowiązkowo musisz zrobić przed zakupem działki budowlanej. Dzięki temu nie będziesz narażony na nieprzewidziane wydatki. Kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza.
Jeśli chcesz budować dom, musisz sprawdzić, czy teren, który wybrałeś jest przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne. Jak można się tego dowiedzieć? Odwiedzając wydział architektury urzędu gminy lub miasta. Tam powinieneś uzyskać informację, czy dla gruntu został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania. Co zawiera taki dokument? Przede wszystkim możliwości zabudowy terenu, czyli wiedzę, która będzie Ci bardzo potrzebna. Więcej na jego temat przeczytasz na stronie https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/co-to-jest-miejscowy-plan-zagospodarowania-przestrzennego/ Jeżeli dokument nie został uchwalony – nic straconego. Odpowiednia będzie też decyzja o warunkach zabudowy, o którą występuje sprzedający bądź kupujący. Czas oczekiwania jest jednak nieco dłuższy niż w przypadku miejscowego planu zagospodarowania – wynosi około miesiąca.
Stan prawny budynku
Zbieranie danych dotyczących stanu prawnego działki to kolejny punkt na liście czynności do zrobienia. Interesuje Cię to, czy sprzedający znajduje się w jej oficjalnym posiadaniu (tzn. czy jest użytkownikiem wieczystym) oraz czy z zakupem terenu nie wiąże się obciążenie hipoteką lub prawami osób trzecich. Dokument, który będzie Ci potrzebny tym razem nazywa się księgą wieczystą, a rozdziały, na które musisz zwrócić uwagę to II, III i IV. Można je przejrzeć w sądzie rejonowym lub sprawdzić, czy nie znajdują się w sieci, w formie elektronicznej – ten drugi sposób może być znacznie wygodniejszy.
Umowa przedstępna
Co dalej? Porównanie informacji uzyskanych od właściciela działki na temat jej wielkości z tymi, które znajdują się w wypisie oraz wyrysie z ewidencji gruntów i budynków. Zapłacisz za to ok. 120 zł, cena samego wypisu to 12 zł.
Następny krok to umowa przedwstępna. Nie jest to obligatoryjny etap załatwiania formalności, ale na pewno warto to zrobić. Dlaczego? Ten dokument pozwala na zarezerwowanie działki, nie wykraczając poza ustalone wcześniej koszty. Jej forma może być pisemna lub notarialna. Przygotowanie tej drugiej jest nieco droższe, jednak daje Ci gwarancję zakończenia transakcji (lub uzyskania odszkodowania finansowego).
Finalizacja – niezbędne dokumenty
Ostatni etap to oczywiście podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Tutaj obowiązkowa będzie współpraca z notariuszem. Ważny staje się stan cywilny. Małżeństwo powinno pojawić się tam razem, a jeśli teren sprzedaje rozwodnik, konieczne będzie ustalenie, czy ziemia nie należy do wspólnoty majątkowej.
Na koniec – jakie dokumenty musi mieć ze sobą sprzedający?
- wypis z księgi wieczystej (bądź inny dokument, który potwierdza prawa do przedmiotu sprzedaży);
- wypis z rejestru gruntów;
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni.
Dokładne zapoznanie się z wszystkimi formalnościami pomoże zabezpieczyć się przed ewentualnymi niedopatrzeniami i niepotrzebnymi kosztami finansowymi. Zrób to jak najszybciej. O przygotowaniu niezbędnej dokumentacji przeczytasz tutaj https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/formalnosci-przed-budowa-domu/.