Mimo że zima coraz częściej bywa łagodna, to jednak rozpoczęcie prac na budowie lepiej pozostawić na wiosnę, gdy temperatury nie spadają poniżej zera. Dzięki sprzyjającej pogodzie i odpowiednim rozplanowaniu prac, będziesz mógł wprowadzić się do nowego domu nawet pod koniec roku. Zobacz, jak przygotować się do budowy domu po ustaniu pierwszych mrozów.
Naturalną rzeczą po wyborze gotowego projektu domu jest rozpoczęcie planowania budowy. Do prac można przystąpić praktycznie o każdej porze roku, jednak zima wymaga od inwestorów poniesienia większych nakładów finansowych, które są związane zarówno z izolacją i zabezpieczeniem murów oraz stropów przed przemarzaniem, jak również zastosowaniem materiałów o podwyższonej odporności na niskie temperatury. Zdecydowanie lepszym okresem jest wiosna, a dokładniej druga połowa marca, kiedy pogoda nie ogranicza w żaden sposób prac, a minimalna temperatura w ciągu doby wynosi 5 °C.
Pracownia projektowa Dobre Domy pokaże Ci, o co zadbać, aby budowa domu na wiosnę sprawiała jak najmniej kłopotów.
Budowa domu wiosną – zakup materiałów budowlanych zimą
Koniec zimy to sprzyjający czas, żeby pomyśleć o kupnie materiałów niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Przed wiosennym sezonem ceny w hurtowniach i sklepach internetowych będą atrakcyjniejsze, warto więc z tego skorzystać.
Zgromadzenie potrzebnych produktów pozwoli od razu rozpocząć pracę bez niepotrzebnych przestojów, ponieważ należy liczyć się z tym, że czas oczekiwania na sprowadzenie niektórych materiałów budowlanych może wynosić kilka miesięcy. Z tego powodu dobrze jest złożyć zamówienie wcześniej.
Pamiętaj jednak, że zakupione materiały będziesz musiał przechować do wiosny, co wiąże się z ich zabezpieczeniem nie tylko przed wpływem czynników zewnętrznych, ale również przed ewentualną kradzieżą. Rozwiązaniem mogą być składy budowlane, które oferują przechowanie zakupionego towaru we własnych magazynach.
Jakie materiały budowlane kupić zimą:
- materiały do przygotowania placu budowy – tymczasowe ogrodzenie posesji, żwir, piasek etc.,
- materiały do wznoszenia murów – sznur murarski, kotwy płaskie do łączenia ścian wewnętrznych i drabinki zbrojeniowe,
- pręty zbrojeniowe (stal budowlana),
- materiały ścienne – beton komórkowy, bloczki fundamentowe betonowe, silikatowe lub keramzytobetonowe; materiały na ściany zewnętrzne i wewnętrzne,
- papa, lepiki, folie do termoizolacji i hydroizolacji,
- materiały do wykonania więźby dachowej i pokrycia dachu,
- przyłącza instalacyjne – rury, złączki i trójniki, kable,
- urządzenia grzewcze, elementy do instalacji sanitarnych, wentylacyjnych i wodnych.
Czy wszystkie materiały budowlane warto kupować wcześniej? Produkty zaliczające się do chemii budowlanej, czyli cement, gips, kleje w proszku oraz wełna mineralna i styropian w razie nieodpowiedniego przechowania mogą być narażone na wilgoć, która spowoduje utratę ich właściwości. W tym wypadku lepiej więc kupować je dopiero w momencie, gdy będą potrzebne.
Zimą podpisz umowę z ekipą budowlaną
Jako inwestor masz do wyboru dwa sposoby na budowanie domu:
- metodę gospodarczą,
- zlecenie robót zewnętrznemu wykonawcy.
Pierwsza opcja wymaga przeprowadzenia prac własnym sumptem, co pozwala na oszczędności, jednak wiąże się z poświęceniem własnego czasu, jak również wymaga wiedzy budowlanej. Druga natomiast jest kosztowniejsza, ale znacznie wygodniejsza.
Jeżeli jeszcze nie podjąłeś decyzji, zobacz projekty domów z kosztorysem – dzięki temu porównasz koszy i lepiej zaplanujesz budżet.
Bez względu na to, czy ekipa budowlana przeprowadzi całość, czy tylko niektóre prace na Twojej budowie, chcąc mieć pewność, że wszystko rozpocznie się zgodnie z harmonogramem, zimą poświęć czas na to, jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną. Podpisanie umowy z wyprzedzeniem daje możliwość negocjacji niższych stawek oraz, co równie ważne, spokój, ponieważ bez obaw, w wyznaczonym terminie ekipa wejdzie na budowę i rozpocznie wykopy pod fundamenty.