Płyta fundamentowa czy fundamenty tradycyjne — co wybrać?

Płyta fundamentowa czy fundamenty tradycyjne — co wybrać?


Budujesz dom od podstaw? Stoisz zatem przed wyborem odpowiedniego rodzaju fundamentów. Sprawdź, czym różnią się fundamenty tradycyjne od płyty fundamentowej.

Każdy lubi korzystać ze znanych i sprawdzonych sposobów budowy domu – zarówno inwestorzy, jak i firmy budowlane – dlatego zmiana technik budowlanych w budownictwie indywidualnym zachodzi wolno. Mimo to zapotrzebowanie na nowoczesne płyty fundamentowe wzrasta – zwłaszcza podczas budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Dlaczego?

Fundamenty tradycyjne czy płyty fundamentowe?

Fundamenty tradycyjne – oparte na ławach i ścianach fundamentowych – powodują uciekanie ciepła przez ziemię. Z tego względu domy energooszczędne i pasywne stawia się wyłącznie na płytach fundamentowych. Charakteryzują się one skuteczniejszą termoizolacją, okazują się także odporniejsze przy podwyższeniu wód gruntowych. Dlatego płyty fundamentowe osadzane są dosyć płytko – nie ma potrzeby kopania głębokich rowów i wywozu ziemi.

Jeśli zdecydujesz się na płytę fundamentową, zyskasz też nieco czasu. Czas schnięcia betonu to zaledwie 5 dni, po których ekipa budowlana może wracać do pracy nad kolejnymi etapami budowy. Fundamenty tradycyjne powstają znacznie dłużej. Czas pełnego schnięcia wynosi około 3 tygodni. W tym czasie budowa stoi w miejscu.

Płyta fundamentowa sprawdza się lepiej na gruntach o słabej nośności, dlatego jest powszechnie stosowana w Skandynawii. Fundament taki nie odkształca się, a ponieważ siły rozkładają się na całej jej powierzchni, jest także lepszą podporą dla budynku. Minimalizuje to ryzyko pękania ścian, jeżeli dom powstaje na trudnym terenie.

Płyta fundamentowa – zalety i wady

Sprawą do której inwestorzy podchodzą nieufnie jest to, że w momencie wylewania płyty fundamentowej zaplanowane muszą być wszelkie przyłącza. Wynika to z tego, że fundament taki staje się jednocześnie podłogą parteru domu. Ma to małe wady i duże zalety. Przede wszystkim oszczędzasz czas i unikasz kolejnych prac posadzkowych. Dodatkowo – kiedy wylewasz fundament, możesz wykonać jednocześnie ogrzewanie podłogowe.

Fundamenty tradycyjne – zalety i wady

Fundamenty tradycyjne można wykonać samodzielnie metodą gospodarczą. Taka podstawa domu nie wymaga zaprawy wysokiej jakości. Do wylania ław fundamentowych wystarczy beton mieszany na placu budowy. Jest to jednak czasochłonne rozwiązanie i odchodzi się od niego na rzecz gotowego betonu z wytwórni. W przypadku płyty fundamentowej konieczne jest zamówienie betonu przemysłowego w klasie – C20/25. Jakość betonu określa projektant na podstawie konkretnych wymagań powstającego budynku. Wytwórnia dostarcza beton na miejsce budowy i wylewa go przy pomocy pompy.

Wybrałeś już idealny projekt domu? Sprawdź gotowe propozycje domów parterowych Dobre Domy.

dobredomy.pl, projekt Nela
dobredomy.pl, projekt Nela

Płyta fundamentowa – krok po kroku

Izolację termiczną przy budowie płyty fundamentowej można umieścić pod fundamentem lub nad nim. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie izolacji pod płytą. Dzięki temu posadzka zachowuje właściwości przenikania temperatury – czyli stopniowego oddawania ciepła zimą i chłodzenia pomieszczenia latem.

Jeżeli po odkryciu wierzchniej warstwy ziemi zauważysz, że podłoże zmienia objętość pod wpływem zamarzania – tzw. grunty wysadzinowe (gliny, iły) – konieczne będzie wyłożenie dodatkowej, zagęszczonej warstwy z piachu i żwiru.

Na tym etapie na planie domu rozmieszcza się instalację podposadzkową, czyli grube rury kanalizacyjne. Następnie całość pokrywa się chudym betonem.

Na tak przygotowany podkład kładzie się izolację termiczną – może to być styropian o minimalnej grubości 20 cm. W trudniejszych warunkach gruntowych stosuje się polistyren ekstrudowany. Materiał ten jest mało nasiąkliwy, odporny na zmiany temperatur oraz nacisk.

Zbrojenie płyty musi przebiegać zgodnie z planem konstrukcyjnym budynku. Każdy fundament zostaje dostosowany do wymagań siłowych powstającego domu. Zbrojenie może być mieszane – dzięki czemu będzie mniej kosztowne.

Kolejnym krokiem jest już betonowanie. Obwód fundamentu deskujemy i przy pomocy pompy wylewamy beton na zbrojeniu. Beton koniecznie musi posiadać zaznaczoną w projekcie klasę.

Budowa fundamentów tradycyjnych

Fundamenty tradycyjne powinny znajdować się od 0,5 do 1,4 m pod ziemią. Głębokość podstawy domu jest zależna od rodzaju podłoża i warunków klimatycznych – sięga dalej tam, gdzie panują niższe temperatury. Przyjmuje się, że fundament musi zostać osadzony poniżej strefy przemarzania.

Tradycyjny fundament składa się z betonowych ław oraz ścian fundamentowych. Ławy są zbrojone podłużnie stalowymi prętami, podnosi to ich odporność na ściskanie i rozciąganie. Beton do ław wylewa się po zabezpieczeniu ich deskami i cienkim betonem lub folią budowlaną.

Ściany fundamentowe stawia się najczęściej przy użyciu bloczków betonowych i odpornej na wilgoć zaprawy cementowej. Alternatywami są:

Wszystkie rodzaje ścian fundamentowych stają się oparciem dla ścian nadziemnych.

Izolacja przebiega pionowo i poziomo na zewnątrz fundamentu. W tym celu stosuje się papę termozgrzewalną lub masę bitumiczną. Ściany fundamentowe przykrywa się warstwą twardego styropianu EPS 100 lub bardziej wytrzymałego polistyrenu ekstrudowanego. Dodatkowe osłonięcie folią tłoczoną wzmocni izolację i uchroni fundament przed gryzoniami. Całość wokół zasypuje się drenażem zwanym opaskowym.

Koszt budowy fundamentów

Może się wydawać, że płyta fundamentowa jest droższym rozwiązaniem. Przy jej budowie zużywa się więcej materiałów, ale pamiętajmy o tym, że jednocześnie powstaje posadzka parteru. Koszt dodatkowej budowy podłogi wraz z hydroizolacją znacznie podbija cenę budowy fundamentów tradycyjnych. Gęstsze zbrojenie płyty fundamentowej również nie przekłada się na wyższe koszty i nie może być argumentem w sporze o wysoką cenę płyty fundamentowej. Okazuje się, że w ostatecznym rozrachunku nowoczesna technologia, poza tym, że łatwiejsza, jest również tańsza i pozwala na przeprowadzenie kilku etapów budowlanych jednocześnie. Dzięki lepszej izolacji generuje również oszczędności podczas użytkowania domu.

Od odpowiednio postawionych fundamentów zależy trwałość i energooszczędność przyszłego budynku. Jeżeli lubisz, gdy wszystko idzie jak z płatka, a efekty widoczne są szybko, zdecyduj się na płytę fundamentową. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które odpowiada na potrzeby naszych czasów. Jeśli natomiast chcesz skorzystać z usług ekipy budowlanej i mieć pewność, że zrobią fundamenty profesjonalnie – wybierz fundamenty tradycyjne.

 

To również może Cię zainteresować:

Budowa domu systemem gospodarczym – najważniejsze wskazówki

Organizacja placu budowy jesienią i zimą – jak zabezpieczyć teren?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje