Ogrzewaj dom z głową

Ogrzewaj dom z głową


Sezon grzewczy dla właścicieli domów oznacza zazwyczaj dodatkowe – często spore – koszty, a nawet nadszarpnięcie domowego budżetu. Ceny energii z roku na rok rosną, dlatego większość inwestorów zastanawia się, w jaki sposób oszczędzić na kosztach ogrzewania domu zimą. Ważne, aby już na etapie planowania budowy domu uwzględnić kilka rozwiązań, które w naturalny sposób pozwolą uniknąć sezonowych tarapatów finansowych.

Rozsądna inwestycja na etapie budowy to oszczędność podczas eksploatacji. Ta zasada dotyczy między innymi izolacji termicznej i ma wpływ na późniejsze koszty ogrzewania domu. Prezentujemy 10 sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie zimą.

  1. Kominek we wnętrzu

Posiadanie kominka to nie tylko przyjemność i dodatkowy walor estetyczny, lecz także możliwość ogrzewania budynku tanim i dostępnym paliwem odnawialnym, czyli drewnem. Ogrzewanie domu kominkiem wymaga od domowników sporego zaangażowania, jednak rekompensatą może być możliwość skutecznego ogrzewania całego domu. Optymalne rozwiązanie to budowa kominka z zamkniętym wkładem, dzięki któremu do ogrzewania budynku wykorzystuje się blisko 70% ciepła ze spalonego drewna. System DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza, kanały do rozprowadzania ciepłego powietrza lub kominek z płaszczem wodnym pozwalają ogrzać cały dom oraz wodę (podobnie jak centralne ogrzewanie). Taki kominek należy podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Plusem kominków z wkładem jest możliwość regulacji spalania, panowania nad ogrzewaniem i temperaturą powietrza w domu oraz ograniczenie spalania drewna.

Sprawdź projekty domów z kominkiem i wybierz swój typ.

  1. Ogrzewanie podłogowe

Koszty ogrzewania domu można skutecznie zmniejszyć dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Jego efektywność zależy od tego, czy na podłodze umieszczono materiał dobrze przewodzący ciepło. Ogrzewanie podłogowe umożliwia zmniejszenie zużycia energii nawet o 30%.

  1. Nowoczesne kaloryfery

Nowoczesne kaloryfery nagrzewają się zdecydowanie szybciej i szybciej ulegają wychłodzeniu. Ich masa zwiększa efektywność wymiany ciepła w budynku. Termostaty służące do regulacji temperatury pozwalają domownikom zapanować nad zużyciem ciepła i ustawić optymalną temperaturę w danym momencie.

  1. Energia słoneczna

Ekologiczne, praktyczne i drogie – takie są kolektory słoneczne coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania domu. Minusem ich wykorzystania może być fakt, że funkcjonowanie kolektorów zależy od pogody, plusem – darmowa energia. Najczęściej kolektory płaskie umieszcza się na dachu domu, w najbardziej nasłonecznionym miejscu.

  1. Do czego dopasować temperaturę grzejnika?

Temperaturę grzejnika w pomieszczeniu należy dopasować do częstotliwości przebywania domowników w danym miejscu (w salonie spędzamy więcej czasu niż w garderobie, zaś łazienka winna być cieplejsza niż sypialnia) i rodzaju wnętrza. Optymalna temperatura we wnętrzu nie powinna przekraczać 20°C, zaś podczas nieobecności domowników warto zmniejszyć natężenie ogrzewania. 1°C mniej odpowiada aż 6% zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku.

  1. Izolacja

Bez odpowiedniej izolacji ścian, dachu i podłogi trudno o oszczędność. Zgodnie z prawem budowlanym warstwa izolacyjna nie może być cieńsza niż 10-15 cm dla ścian zewnętrznych, 5-10 cm dla podłóg i 20-30 cm dla dachu. Jeśli inwestor zdecyduje się na grubszą izolację, nic nie stoi na przeszkodzie. Koszty drastycznie nie wzrosną, ale rachunki za ogrzewanie za każdym razem będą zdecydowanie mniejsze. Warto zatem zainwestować raz i móc spokojnie oczekiwać zimy.

  1. Dobry projekt to energooszczędny projekt

Już na etapie wyboru projektu i planowania należy przyjrzeć się projektom energooszczędnym ze szczególną uwagą. Nowoczesne rozwiązania i koncepcje architektoniczne pozwalają zdecydowanie zmniejszyć rachunki w przyszłości. Szczególnie ważny okazuje się tutaj współczynnik Uw informujący o przenikaniu ciepła – im jest niższy, tym lepiej dla inwestorów. Na fakt, że dom jest pasywny i energooszczędny wpływają następujące czynniki:

Sprawdź projekty domów energooszczędnych: https://www.dobredomy.pl/projekty/domy-energooszczedne/. Specjaliści z pracowni Dobre Domy pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

  1. Zainwestuj w nowoczesny kocioł i pompę ciepła

Pompa ciepła – ekologiczny sposób ogrzewania – pobiera energię ze środowiska naturalnego (wody, powietrza, gruntu) i wykorzystuje ją do ogrzewania budynku. To nawet 70% oszczędności ciepłej wody i ogrzewania. Pompa ciepła wykorzystuje zjawisko pobierania ciepła w trakcie odparowywania płynu (w niskiej temperaturze), a po sprężeniu pary wykorzystuje zjawisko skraplania z oddaniem ciepła. Nowoczesny kocioł z automatyczną regulacją temperatury pozwoli oszczędzić nawet do 30% energii. Jaki kocioł warto wybrać?

Kocioł na biomasę – spala biopaliwa, emituje niewiele zanieczyszczeń;

Sprawdź tutaj, jak zadbać o ciepło w domu z przeszkleniami.

  1. Dobre okna, szczelne drzwi

Dobór okien i drzwi ma ogromny wpływ na utrzymanie ciepła w domu. Warto dokładnie sprawdzić parametry drzwi i okien oferowanych przez producentów. Dzięki świadomemu wyborowi droższych i lepszych produktów ciepło, za które płacisz, nie będzie wywiewane na zewnątrz.

  1. Rekuperator

 Nie każdy może zdecydować się na często kłopotliwą i dość drogą instalację, chociaż rekuperator zdecydowanie obniża koszty ogrzewania. Takie urządzenie składa się z filtrów powietrza, dwóch wentylatorów w jednej obudowie (nawiewowego oraz wyciągowego) oraz wymiennika ciepła. Zastosowanie systemu pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 30% dzięki odzyskaniu ciepła z powietrza wywiewanego i ogrzaniu nim świeżego powietrza. Domy, w których stosuje się rekuperator, powinny być wyjątkowo szczelne, zaś powietrze zewnętrzne może dopływać do budynku wyłącznie specjalnym kanałem już bezpośrednio do rekuperatora.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zminimalizować rachunki za ogrzewanie?

 

Printed Cheap Vinyl Backdrops Backgrounds for Photography

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje