Nieszczelne okna – jak sobie radzić?

Nieszczelne okna – jak sobie radzić?


Czujesz zimno w swoim domu pomimo tego, że instalacja grzewcza działa prawidłowo? Prawdopodobnie będzie potrzebne uszczelnianie lub naprawa okien. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy dom jest narażony na wpływ zmiennych warunków pogodowych i atmosferycznych. Jak sprawdzić szczelność okien? Jak zadbać o uszczelnienie okien różnego typu? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Nieszczelność okien może być niezauważalna w okresie letnio-wiosennym, kiedy to nie odczuwamy znaczącej różnicy między temperaturą w domu a temperatura na zewnątrz. Jednak wraz z pierwszymi przymrozkami jasne staje się, że nieszczelne okna wiążą się ze stratą nie tylko ciepła w domu, lecz także pieniędzy przeznaczonych na jego ogrzewanie.

Właśnie dlatego pracownia projektów Dobre Domy przygotowała dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu uszczelnianie okien będzie łatwe i tanie.

Jak rozpoznać, że okno jest nieszczelne?

Na początku warto wspomnieć, że żadne okno nie powinno być w stu procentach szczelne. Jedną z funkcji, jaką spełniają okna, jest bowiem przepuszczanie powietrza z zewnątrz, dzięki czemu m.in.:

Jednak w momencie, w którym straty ciepła w domu zaczynają być bardzo odczuwalne, należy upewnić się co do tego, czy w konstrukcji okna nie doszło do zbyt poważnego rozszczelnienia. Aby zlokalizować szczelinę zazwyczaj wystarczy przyłożyć rękę do

Inną domową metodą na określenie, czy okna są dostatecznie szczelne, jest włożenie paska papieru gazetowego między framugę a skrzydło okna, a następnie zamknięcie go. Jeśli da się go łatwo wyjąć, to właśnie zlokalizowałeś źródło straty ciepła.

W niektórych przypadkach (np. wówczas, gdy istnieją podejrzenia co do błędów w izolacji ścian) jest konieczne przebadanie okna za pomocą kamery termowizyjnej, która określi również powstawanie mostków cieplnych, działających niszcząco na stolarkę okienną.

Przy realizacji nowoczesnych projektów domów energooszczędnych, takich jak Justynian II, wspomniane badanie wykonuje się po doprowadzeniu budowy do stanu surowego zamkniętego. Samodzielne wynajęcie kamery na dzień to koszt od 250 do 500 zł, ale znacznie lepiej jest zlecić ekspertyzę profesjonalistom – cena takiej usługi może wynieść nawet 1200 zł.

Określanie typu nieszczelności okna i sposoby na uszczelnianie okien

Niekontrolowane rozszczelnienie się okien jest najczęściej efektem nieprawidłowego montażu lub zużycia się elementów stolarki okiennej. Ze względu na to, w których miejscach powstaje zbyt duża szczelina, okna mogą być nieszczelne:

  1. zużycie się uszczelek do okien – tę usterkę łatwo naprawić samodzielnie, wystarczy usunąć starą uszczelkę i wypełnić szparę nową uszczelką samoprzylepną (silikonową lub gumowo-silikonową);
  2. zużycie się/nieodpowiednia regulacja okuć okiennych – okucia w np. nowoczesnych oknach dachowych pozwalają na wyregulowanie siły docisku skrzydła do ramy. Należy również pamiętać o regularnym zabezpieczaniu okuć wazeliną techniczną.
  1. wypaczenie ramy;
  2. niewłaściwy montaż ramy/szyby;
  3. pęknięcia szyb.

W przypadku wszystkich tych usterek konieczne jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, a w najpoważniejszych przypadkach wymiana okna. Dowiedz się więcej o wyborze okien w domu.

Jeśli okna w Twoim domu są użytkowane od wielu lat i co sezon pojawiają się podobne problemy ze szczelnością, to bardzo możliwe, że nie warto już inwestować w ich naprawę. Choć wymiana stolarki okiennej to spory wydatek, jest to i tak tańsze rozwiązanie niż regularnie powtarzające się uszczelnianie starych, zużytych okien.

Jak zabezpieczyć się przed powstawaniem nieszczelności w oknach?

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie naprawy okien jest zadbanie o prawidłowy montaż stolarki okiennej, umożliwiający jej dostateczne uszczelnienie. Warto wtedy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

Innym rozwiązaniem jest kupno okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, mniejszym od standardowego 1,6 W/(m2·K). Tu również należy uważać na to, aby nie popełniać błędów przy montażu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie nieszczelności w oknach jest po prostu budowa nowoczesnego, energooszczędnego domu, który od samego początku jest przygotowywany do minimalizowania strat ciepła oraz zapewnia jak najlepsze uszczelnienie tak okien, jak i drzwi.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).