Jak zbudować dom i uniknąć problemów finansowych?

Jak zbudować dom i uniknąć problemów finansowych?


Perspektywa budowy domu zawsze bywa trochę przerażająca. Wiąże się to zarówno z czasem, jaki należy na to poświęcić, liczbą decyzji do podjęcia, ale również, a może przede wszystkim, z niemałą kwotą, którą trzeba zainwestować w ten proces. Właśnie dlatego do budowy lepiej podejść z rozsądkiem oraz dobrym planem. Pomoże to uniknąć przykrych niespodzianek już w trakcie.

Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, aby nie stracić na budowie domu.

Wydaj na budowę domu tyle, ile masz

Pierwszym, mogłoby się wydawać najbardziej podstawowym i oczywistym krokiem, jest dokładne sprawdzenie, ile wynosi nasz budżet na postawienie domu. Warto przygotować kilka jego wariantów zakładających, jak dużo chcemy wydać, ale też na jakie dodatkowe i niespodziewane wydatki mamy jeszcze pieniądze. Kluczowe jest ustalenie górnej kwoty, której absolutnie nie możemy przekroczyć, ponieważ wpędzi nas w to w kłopoty finansowe. Jeśli jesteś ciekawy, od czego zależy koszt budowy domu jednorodzinnego, zerknij do tekstu.

Wybierz dobrą ekipę budowlaną

Jeśli budujesz dom z podwykonawcą, dowiedz się, jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną. Bardzo duża część dodatkowych kosztów związanych z budową wymarzonego domu wiąże się z naprawianiem szkód wyrządzonych przez nieprofesjonalnych pracowników. Nie oszczędzaj na tym, ponieważ problem może powrócić do Ciebie jak bumerang, narażając na znacznie wyższe wydatki. Specjaliści proponują również, żeby rozłożyć prace związane z budową i nie powierzać ich wszystkich jednej ekipie, ponieważ zwiększa to koszty. Można także próbować negocjować warunki. To, przed czym jesteśmy niezmiennie ostrzegani, to zatrudnianie ekipy bez umowy. W przypadku komplikacji możemy naprawdę dużo stracić. Wielu inwestorów bazuje na rekomendacjach od rodziny i znajomych – w tym przypadku można samemu ocenić efekty wykonanej przez fachowców pracy.

Materiały budowlane

Kosztownym etapem budowy domu jest zakup materiałów budowlanych. Tutaj oczywiście warto szukać korzystnych opcji przede wszystkim przez skrupulatne porównywanie ofert i producentów. Nie należy jednak rezygnować z jakości na rzecz niższej ceny. To tylko pozorny zysk, ponieważ w przyszłości kiepskie materiały mogą się okazać powodem problemów znacznie bardziej kosztownych niż zakup lepszej jakości produktów. Jednym z rozsądnych sposobów oszczędzania jest kupowanie materiałów budowlanych poza sezonem. Aby utrzymać płynność finansową, firmy często przygotowują specjalne obniżki w okresie zimowym, w trakcie którego klienci mogą liczyć na naprawdę wysoką jakość w znacznie niższej cenie.

Wybierz powierzchnię domu

Przed przystąpieniem do budowy warto dokładnie zastanowić się, jakiej wielkości domu potrzebujemy. Bardzo często dodatkowe oszczędności można znaleźć właśnie tutaj. Nierzadko inwestorzy stanowczo przeceniają powierzchnię niezbędną domownikom. Może tak naprawdę dodatkowa łazienka nie jest potrzebna, a dom o mniejszej liczbie metrów kwadratowych będzie tak samo funkcjonalny? Planowanie przestrzeni „na wszelki wypadek” to syndrom wielu osób budujących dom. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście istnieje taka konieczność.

Wiesz już, jak uniknąć problemów finansowych? Koniecznie przeczytaj również o tym, na czym nie warto oszczędzać w trakcie budowy domu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje