Jak dobrać rodzaj elewacji do warunków otoczenia?

Jak dobrać rodzaj elewacji do warunków otoczenia?


Elewacja budynku to jego wizytówka. Podczas budowy domu zazwyczaj skupiamy się jej kolorze. Musimy jednak pamiętać, że wybrana przez nas barwa nie przetrwa, jeśli użyjemy nieodpowiednich materiałów. Warstwa ochronna powinna być też dostosowana do warunków otoczenia. Podpowiadamy, jakie elewacje budynków wybrać, by były trwałe i piękne jednocześnie.

Tynk to najbardziej powszechny materiał elewacyjny dzięki atrakcyjnej cenie i bogatej kolorystyce. W niektórych sytuacjach klasyczny tynk może jednak wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Poznaj lokalizacje, w których wybór materiału na elewację budynku ma największe znaczenie.

Ruchliwa ulica – elewacja odporna na kurz

Jeżeli Twój dom jest położony przy głównej drodze, pomyśl przede wszystkim o zabezpieczeniu go przed kurzem i smogiem. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku tynk silikonowy, z którego można łatwo zmyć pył i brud. Jeśli natomiast chcesz wzbogacić elewację budynku o modne ostatnio drewno, postaw na panele drewnopodobne – łatwiejsze w utrzymaniu niż panele drewniane. Wykonuje się je fabrycznie ze styropianu elewacyjnego. Gotowe elementy są powlekane dowolnym wzorem i odcieniem drewna z oferowanej przez producenta palety barw. Łatwo je umyć i utrzymać w dobrym stanie. Możesz pozwolić sobie na panele drewniane, jeśli Twój dom jest nieco oddalony od centrum. Pamiętaj przy tym, by wybierać lokalne odmiany drewna, które dobrze zniosą panujący w naszym kraju klimat.

Las – ochrona elewacji budynku przed wilgocią

Duża wilgotność i sąsiedztwo roślinności mogą spowodować osiadanie zielonego nalotu na ścianach. W takich warunkach, w których występują dodatkowo częste opady, dobrze sprawdzi się tynk silikonowy. Oprócz łatwego czyszczenia ten materiał odznacza się także wysoką odpornością na porastanie algami i grzybami. Pod uwagę możesz wziąć również tynk akrylowy wzbogacony o środek zabezpieczający przed korozją biologiczną. Do odpornych na wilgoć materiałów należą także klinkier i kamień – ochronią elewację nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, lecz także uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto nie osiadają na nich mchy i porosty.

Teren o dużym nasłonecznieniu – elewacja odporna na słońce

Duże nasłonecznienie nie sprzyja stosowaniu drewnianych elewacji. Podobnie szybko jak drewno płowieją modne ostatnio ciemne kolory. Nie sprawdzi się w tym przypadku także odporny na opady tynk akrylowy. Duże nasłonecznienie zniesie natomiast tynk mineralnybardzo wytrzymały na zmiany temperatury. Na słonecznym terenie możesz zdecydować się też na kamień i klinkier, które są odporne na wnikanie w nie brudu i nie blakną. Elewacja budynku pokryta takimi materiałami zachowa nienaganny wygląd przez wiele lat.

Ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi terenu, na którym znajdzie się Twój dom, warto zapoznać się jeszcze przed zamówieniem projektu. Bryła budynku powinna także odpowiadać swojej lokalizacji. Dzięki temu dom będzie współgrał z otoczeniem, a jego elewacja będzie Ci służyć przez lata.

Zobacz również:

Elewacja budynku – rodzaje, materiały i najczęstsze błędy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje