Jeśli zapytamy kobietę, czym jest dla niej „ciepły dom”, to jej odpowiedź najpewniej będzie dotyczyć wicia rodzinnego gniazda. Jeśli jednak to samo pytanie zadamy mężczyźnie, to on z kolei skoncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej temperatury panującej w domu. I właśnie do tego celu służy m.in. pompa ciepła. To energooszczędne urządzenie stanowi prosty sposób na ciepło w domu. Poznaj rodzaje pomp ciepła i dowiedz się najważniejszych informacji na temat ich montażu.
Pompa ciepła to po prostu maszyna, której działanie sprawia, że ciepło z obszaru o niższej temperaturze przenosi się do obszaru o wyższej temperaturze. Najważniejsze jest tu jednak to, że pompy ciepła są oszczędne! A to przecież właśnie na ogrzewanie przeznaczamy ponad połowę wszystkich kosztów utrzymania budynku. Nowoczesne pompy ciepła są:
- oszczędne,
- niezawodne,
- przyjazne środowisku.
Obecnie już w większości domów znajdziemy właśnie pompy ciepła, które szturmem zajmują miejsca kotłów kondensacyjnych.
Pompa ciepła nie wytwarza ciepła, ale jej mechanizmy sprawiają, że może ona je pobierać z otoczenia: ziemi, wody lub powietrza. Od rodzaju źródła zależy więc rodzaj wybranej pompy. Na jej budowę składają się 3 elementy:
- źródło dolne (instalacja na zewnątrz),
- pompa właściwa,
- źródło górne (instalacja wewnątrz).
Rodzaje pomp ciepła
- Pompa ciepła powietrze/powietrze lub powietrze/woda
Ciepło pobierane na zewnątrz z powietrza jest ogrzewane i wtłaczane bezpośrednio do pomieszczenia lub do zbiornika z gorącą wodą. Tutaj temperatura wody sięgnie najwyżej 40°C.
- Pompa ciepła woda/woda
Dolnym źródłem ciepła jest tu woda gruntowa, która nawet zimą ma temperaturę ok. 10°. Aby instalacja mogła działać, potrzebujesz dwóch studni głębinowych (jednej czepnej, z której pompa będzie pobierać wodę, oraz jednej zrzutowej, do której woda będzie odprowadzana).
Jest to rzadko wybierany tym pompy, ponieważ w efekcie może zanieczyszczać wodę.
- Pompa ciepła grunt/woda
Ten rodzaj pompy ciepła jest chętniej widziany w domach energooszczędnych. Nie tylko nie zanieczyszcza środowiska, lecz także wbrew pozorom temperatura gruntu w głębokich warstwach jest bardziej stabilna. Dodatkowo taki układ dobrze współpracuje z większością układów grzejnych, więc nie będzie problemu z montażem czy eksploatacja. W pompie tego typu woda grzejna może mieć nawet 60°C.
Zalety pompy ciepła w domu jednorodzinnym
Zaliczamy do nich:
- oszczędność na budowie – pompa ciepła nie potrzebuje komina czy miejsca na przechowywanie węgla czy drewna;
- oszczędność czasu – już nie musisz szukać dobrego drewna na opał;
- łatwość obsługi – wystarczy ustawić regulator i dopasować instalację do potrzeb Twojej rodziny, reszta dzieje się automatycznie;
- długa żywotność – pompy ciepła pracują nawet do 50 lat;
- tanią eksploatację – koszty instalacji zwrócą Ci się po ok. 5 czy 7 latach;
- ochronę środowiska – w ramach dbania o ekologię, łatwo możesz uzyskać dofinansowanie na instalację pompy ciepłą (jedynie do 2020 roku);
- samowystarczalność – czyli pompa ciepła może być jedynym urządzeniem służącym do ogrzania domu;
- cicha praca – możesz zamontować pompę w ogrodzie i zapomnieć o tym! Zupełnie nie będzie Ci przeszkadzać podczas relaksu na świeżym powietrzu.
Jak działa pompa ciepła?
Już wiesz, jakie są rodzaje pomp ciepła i jakie są ewentualne źródła ciepła. Na czym jednak polega działanie pompy ciepła, jakie zachodzą tam procesy…
Otóż uruchomienie sprężarki, czyli włączenie urządzenia, sprawia, że czynnik roboczy znajdujący się w powietrzu, wodzie lub gruncie rozpoczyna przepływ ciepła. Czynnik zienia stan, odbiera ciepło i roznosi je dalej. Wtedy temperatura rośnie. Następnie para wydostająca się ze sprężarki skrapla się, oddając ciepło, i temperatura spada. I tak w kółko, pompy ciepła działają bowiem w systemie zamkniętym.
O czym pamiętać podczas montażu pompy ciepła?
Tylko w takich instalacjach może funkcjonować pompa ciepła. A raczej – tylko w takich instalacjach pompa ciepła będzie wystarczająco wydajna.
- Wybór odpowiedniej instalacji ogrzewania
W tej roli najlepiej sprawdzi się niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Zasilanie go nie przekracza najczęściej 35°C.
- Zapewnienie termoizolacyjności
Czyli ograniczenie mostków termicznych oraz ocieplenie elewacji, np. wełną mineralną. Jeśli ciepło nie ucieka, to pompa pracuje wydajniej nawet przy mniejszych nakładach energii.
- Znalezienie miejsca na wewnętrzne elementy pompy
Przypominają one lodówkę, więc wystarczy nawet zwykły kąt w kotłowni czy piwnicy.
Przeczytaj też: