Dom z pompą ciepła. Jakie urządzenie wybrać i o czym pamiętać przy montażu?

Dom z pompą ciepła. Jakie urządzenie wybrać i o czym pamiętać przy montażu?


Wykorzystywanie odnawialnych zasobów energii do ogrzewania domu stało się coraz bardziej popularne. Dzięki temu możemy bowiem stworzyć energooszczędną instalację, która nie tylko pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i podgrzewanie c.w.u., ale także pozytywnie wpłynie na środowisko, nie zanieczyszczając go. Jednym ze sposobów korzystania z odnawialnych zasobów energii jest instalacja pompy ciepła w domu. Dowiedz się, jak działa to urządzenie oraz jaki rodzaj pompy możesz wybrać.

Z tekstu dowiesz się:

Pompa ciepła jest urządzeniem, które samodzielnie nie wytwarza ciepła, ale pobiera je w postaci energii z otoczenia – z powietrza, wody lub gruntu. Podczas wyboru odpowiedniej pompy ciepła należy zwrócić uwagę na wiele czynników, o których przeczytasz w tym tekście.

Jaka pompa ciepła do domu? Poznaj rodzaje urządzeń

Pompy ciepła dzielimy przede wszystkim ze względu na czynnik, z którego pozyskuje ona energię, czyli tzw. źródło dolne. Istnieją 3 takie rodzaje źródeł:

Każdy rodzaj pompy ma swoją specyfikację. Pompy gruntowe są bardzo efektywne i mogą z powodzeniem ogrzewać cały dom oraz dostarczać c.w.u., jednak wymagają wykonania odwiertów na dość sporej głębokości (100 m) lub dużej powierzchni działki (jeśli energia będzie czerpana w sposób poziomy, a nie pionowy). Dlatego też warto przygotować projekt pompy ciepła dla domu jednorodzinnego, który uwzględni wykonywanie niezbędnych przyłączeń.

Pompy wodne mogą się charakteryzować jeszcze wyższą wydajnością energetyczną niż gruntowe, jednak koszt ich instalacji jest wysoki ze względu na konieczność wykopania zbiornika wodnego – studni bądź stawu – a następnie wykonania przyłączenia. Pompa powietrzna jest natomiast wydajna tylko w odpowiednich warunkach pogodowych – gdy temperatura powietrza na zewnątrz ulega znacznemu obniżeniu, do jego ogrzania potrzeba znacznie więcej energii, przestaje więc być wydajna. Dlatego rekomenduje się łączenie tego systemu np. z fotowoltaiką.

Jak działają pompy ciepła w domu?

Każdy rodzaj pompy ciepła, niezależnie od źródła energii, jest zbudowany z dolnego źródła, wymiennika ciepła, sprężarki i zaworu rozprężnego, skraplacza oraz górnego źródła.

Energia, która pobierana jest ze źródła (w zależności od rodzaju pompy) przechodzi w urządzeniu proces przemiany w ciepło, które przekazywane jest do źródła górnego, czyli właściwego ogrzewania – podłogówki bądź grzejników.

Projekty domów z pompą ciepła – na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy?

Pompa ciepła może być zamontowana w każdym nowo budowanym domu. Jeśli jednak planujesz montaż pompy ciepła, zwróć uwagę na termoizolację budynku. Aby zminimalizować moc pompy ciepła, Twój dom powinien być jak najlepiej zaizolowany, aby ciepłe powietrze pozostawało w środku.

Pompę ciepła należy dobrać także do powierzchni domu – dzięki temu zapewnisz największą sprawność i wydajność urządzenia. Optymalną mocą grzewczą, która posłuży zarówno do ogrzania domu jednorodzinnego, jak i przygotowania c.w.u., będzie 8-10 kW.

Warto również zwrócić uwagę na instalację, z którą ma współpracować pompa ciepła. Najlepiej zaplanować ją już na etapie projektu. Urządzenie to bowiem najlepiej współpracuje z instalacją niskotemperaturową, jak ogrzewanie podłogowe.

Wady i zalety pomp ciepła

Największą zaletą pompy ciepła jest jej ekologiczny charakter. Działanie tego urządzenia nie generuje bowiem szkodliwego CO2, a także wykorzystuje do pracy odnawialne źródła energii. Koszty eksploatacyjne samego urządzenia również są niewielkie, należy wziąć pod uwagę jedynie cenę corocznego serwisu oraz energię potrzebną do zasilania. Jeśli natomiast połączysz pompę ciepła z fotowoltaiką, ta energia będzie generowana przez słońce. Co równie istotne, większość nowoczesnych pomp ciepła może pracować także w funkcji chłodzenia, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie ich nie tylko do ogrzewania i przygotowania c.w.u., ale też do schładzania pomieszczeń.

Należy sobie jednak zadać pytanie, ile kosztuje założenie pompy ciepła w domu. I jest to niestety niemały wydatek, rzędu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto natomiast podkreślić, że oszczędności, które będzie generować ta inwestycja, sprawią, że może się ona zwrócić już po kilku latach.

Przeczytaj też: 5 zasad, które warto przestrzegać, jeśli chcesz zbudować dom energooszczędny

Pompa ciepła to ekologiczne źródło ogrzewania, możesz więc starać się o dofinansowanie do jej zakupu, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto więc wybrać projekt domu energooszczędnego z bogatej oferty Dobrych Domów, który dzięki dobrej izolacji i ogrzewaniu dostosowanego do pompy ciepła będzie wyborem ekonomicznym i przynoszącym oszczędności w eksploatacji.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje