Dom z pompą ciepła. Jakie urządzenie wybrać i o czym pamiętać przy montażu?

Dom z pompą ciepła. Jakie urządzenie wybrać i o czym pamiętać przy montażu?


Jeśli zapytamy kobietę, czym jest dla niej „ciepły dom”, to jej odpowiedź najpewniej będzie dotyczyć wicia rodzinnego gniazda. Jeśli jednak to samo pytanie zadamy mężczyźnie, to on z kolei skoncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej temperatury panującej w domu. I właśnie do tego celu służy m.in. pompa ciepła. To energooszczędne urządzenie stanowi prosty sposób na ciepło w domu. Poznaj rodzaje pomp ciepła i dowiedz się najważniejszych informacji na temat ich montażu.

Pompa ciepła to po prostu maszyna, której działanie sprawia, że ciepło z obszaru o niższej temperaturze przenosi się do obszaru o wyższej temperaturze. Najważniejsze jest tu jednak to, że pompy ciepła są oszczędne! A to przecież właśnie na ogrzewanie przeznaczamy ponad połowę wszystkich kosztów utrzymania budynku. Nowoczesne pompy ciepła są:

Obecnie już w większości domów znajdziemy właśnie pompy ciepła, które szturmem zajmują miejsca kotłów kondensacyjnych.

Pompa ciepła nie wytwarza ciepła, ale jej mechanizmy sprawiają, że może ona je pobierać z otoczenia: ziemi, wody lub powietrza. Od rodzaju źródła zależy więc rodzaj wybranej pompy. Na jej budowę składają się 3 elementy:

Rodzaje pomp ciepła

  1. Pompa ciepła powietrze/powietrze lub powietrze/woda

Ciepło pobierane na zewnątrz z powietrza jest ogrzewane i wtłaczane bezpośrednio do pomieszczenia lub do zbiornika z gorącą wodą. Tutaj temperatura wody sięgnie najwyżej 40°C.

  1. Pompa ciepła woda/woda

Dolnym źródłem ciepła jest tu woda gruntowa, która nawet zimą ma temperaturę ok. 10°. Aby instalacja mogła działać, potrzebujesz dwóch studni głębinowych (jednej czepnej, z której pompa będzie pobierać wodę, oraz jednej zrzutowej, do której woda będzie odprowadzana).

Jest to rzadko wybierany tym pompy, ponieważ w efekcie może zanieczyszczać wodę.

  1. Pompa ciepła grunt/woda

Ten rodzaj pompy ciepła jest chętniej widziany w domach energooszczędnych. Nie tylko nie zanieczyszcza środowiska, lecz także wbrew pozorom temperatura gruntu w głębokich warstwach jest bardziej stabilna. Dodatkowo taki układ dobrze współpracuje z większością układów grzejnych, więc nie będzie problemu z montażem czy eksploatacja. W pompie tego typu woda grzejna może mieć nawet 60°C.

Zalety pompy ciepła w domu jednorodzinnym

Zaliczamy do nich:

Jak działa pompa ciepła?

Już wiesz, jakie są rodzaje pomp ciepła i jakie są ewentualne źródła ciepła. Na czym jednak polega działanie pompy ciepła, jakie zachodzą tam procesy…

Otóż uruchomienie sprężarki, czyli włączenie urządzenia, sprawia, że czynnik roboczy znajdujący się w powietrzu, wodzie lub gruncie rozpoczyna przepływ ciepła. Czynnik zienia stan, odbiera ciepło i roznosi je dalej. Wtedy temperatura rośnie. Następnie para wydostająca się ze sprężarki skrapla się, oddając ciepło, i temperatura spada. I tak w kółko, pompy ciepła działają bowiem w systemie zamkniętym.

O czym pamiętać podczas montażu pompy ciepła?

  1. Wybór projektu domu energooszczędnego

Tylko w takich instalacjach może funkcjonować pompa ciepła. A raczej – tylko w takich instalacjach pompa ciepła będzie wystarczająco wydajna.

  1. Wybór odpowiedniej instalacji ogrzewania

W tej roli najlepiej sprawdzi się niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Zasilanie go nie przekracza najczęściej 35°C.

  1. Zapewnienie termoizolacyjności

Czyli ograniczenie mostków termicznych oraz ocieplenie elewacji, np. wełną mineralną. Jeśli ciepło nie ucieka, to pompa pracuje wydajniej nawet przy mniejszych nakładach energii.

  1. Znalezienie miejsca na wewnętrzne elementy pompy

Przypominają one lodówkę, więc wystarczy nawet zwykły kąt w kotłowni czy piwnicy.

Przeczytaj też:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!