Od 2014 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomił program „Mieszkanie dla Młodych”, który dofinansowuje zakup domu lub mieszkania przez młode małżeństwa oraz umożliwia zwrot kosztów zakupu materiałów budowlanych. Czy w 2017 r. w programie zaszły jakieś zmiany? Jak można uzyskać wsparcie finansowe pomagające w zmniejszeniu kosztów realizacji projektu domu? Sprawdź nasz tekst.
Bank Gospodarstwa Krajowego w kwietniu 2017 r. poinformował, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” z limitu na 2018 r. Kolejne wnioski będzie można składać od stycznia przyszłego roku, jednak zdaniem specjalistów, biorąc pod uwagę dotychczasowe zainteresowanie programem, środki rozejdą się w niecały miesiąc…
„Mieszkanie dla Młodych” – z czego możesz skorzystać w 2017 r.?
Na szczęście limity „MdM” dotyczą jedynie zakupu mieszkań lub domów. Nadal możliwe jest uzyskanie dofinansowania do budowy domu, a konkretniej: zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać pomoc z programu „MdM”?
- Dom jednorodzinny nie może przekraczać 100 m2 powierzchni użytkowej. W przypadku rodzin wychowujących 3 dzieci lub więcej – 110 m2. Warto więc sprawdzić projekty domów jednorodzinnych o powierzchni mniejszej niż 120 m2;
- Osoba ubiegająca się o zwrot nie ukończyła 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę;
- Począwszy od dnia złożenia wniosku osoba ubiegająca się o zwrot części kosztów (a w przypadku małżeństwa: oboje małżonków) nie może być właścicielem/współwłaścicielem innego budynku/lokalu mieszkalnego;
- Budowa domu jest realizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 r.
Wniosek o zwrot części podatku VAT trzeba złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym do końca roku, w którym dom jednorodzinny (np. z projektu Nela) został oddany do użytku. Z jakimi dokumentami należy zwrócić się do urzędu?
- Wniosek, dostępny na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
- Kopia pozwolenia na budowę/zgłoszenia budowy.
- Faktury stanowiące dowód poniesionych wydatków.
Niestety, zwrot części podatku VAT to obecnie jedyne dostępne dofinansowanie do budowy domu, jakie można w relatywnie szybkim czasie otrzymać od państwa. Pod koniec 2016 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamknął program dopłat do budowy domów energooszczędnych, gdyż inwestorzy w ciągu 3 lat od jego uruchomienia wykorzystali zaledwie 6 mln z przeznaczonych na program 600 mln zł.
Na szczęście pracownia projektowa Dobre Domy oferuje projekty domów nowoczesnych na każdą kieszeń, łatwe i tanie w realizacji.