Kalendarzowa jesień oraz spadająca temperatura dają się coraz bardziej odczuć. Jeżeli niedawno wybrałeś projekt domu, pewnie zastanawiasz się, czy lepiej zaczekać z rozpoczęciem budowy do przyszłego roku, czy wykorzystać ostatnie chwile przed zimą i zacząć pracę na działce. W tekście znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
W szczycie sezonu budowlanego, który przypada na wiosnę i lato, trudno znaleźć dobrą i zaufaną ekipę budowlaną. Poza tym fachowcy podnoszą ceny, obserwując większe zainteresowanie inwestorów. Rozwiązaniem może się okazać przesunięcie terminu rozpoczęcia pierwszych prac na jesień, które wcale nie muszą sprawiać większych problemów wykonawcom.
Zobacz, które prace budowlane możesz wykonać poza sezonem, a jakie warto odłożyć na moment, gdy zrobi się cieplej.
Już nie trzeba pozwolenia na budowę! Sprawdź, jak zmieniło się prawo budowlane i co możesz zyskać.
Zacznij na jesień i wprowadź się szybciej do nowego domu
Co jest najważniejsze w przypadku rozpoczynania budowy w czasie chłodów? To, żeby z najcięższymi pracami zewnętrznymi zdążyć przed nadejściem mrozów. Najbezpieczniej jest doprowadzić inwestycję do jednego z trzech etapów:
- stanu surowego (tzw. zerowego) – wylane fundamenty, postawione ściany piwnicy (z izolacją),
- surowego otwartego – zbudowane ściany nośne i dach,
- surowego zamkniętego – dom z zamontowaną stolarką okienno-drzwiową oraz ścianami działowymi.
O ile latem można nieraz pozwolić sobie na drobne opóźnienia na budowie, o tyle jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na dochowanie terminów harmonogramu prac. Niskie temperatury mogą niekiedy pokrzyżować budowlane plany, więc maksymalnie wykorzystaj dobre warunki pogodowe panujące we wrześniu i październiku, ponieważ w czasie ujemnych temperatur nie wylejesz już fundamentów.
Jeśli wszystkie etapy ukończysz przed nastaniem zimy, z nastaniem wiosny szybciej wznowisz prace wykończeniowe domu oraz montaż instalacji. Dzięki temu, kiedy inni będą dopiero wylewać fundamenty, Ty zaczniesz się szykować do przeprowadzki.
Jeśli nie zdążysz z budową przed zimą…
… to lepiej odłóż do wiosny kładzenie tynków i wylewanie posadzek tj. „prace mokre”, które lepiej przeprowadzić w czasie temperatur powyżej 5°C. Ostatecznie w przypadku domu w stanie surowym otwartym uda się przeprowadzić prace murarskie po zabezpieczeniu okien i włączeniu źródeł ciepła. Oczywiście niezbędna jest wtedy regularna wentylacja pomieszczeń.
Zanim zaczną się chłody możesz również korzystać z mieszanek mrozoodpornych przy budowie fundamentów. Dzięki nim ograniczysz ryzyko powstania wysadzin gruntowych, które niszczą fundamenty.
Na szczęście niektóre prace budowlane wykonasz bez większych problemów, gdy przyjdą mrozy. Koniecznie pamiętaj wtedy o doborze materiałów dostosowanych do temperatur poniżej 0°C. Jeśli zastosujesz materiały do prac zimą, możesz wtedy nawet ocieplić dom (przy użyciu zaprawy cementowej przeznaczonej do ujemnych temperatur, klejów do styropianu czy dodatków przeciwmrozowych). W stanie surowym zamkniętym natomiast postawisz ściany działowe, położysz tynki i glazurę. Nie stosuj jednak materiałów z dużą ilością wody, jak np. zaprawy wapienne – pod wpływem niskich temperatur mogą one pękać i odpadać od ściany.
Pamiętaj, że bez względu na porę roku, zawsze jest odpowiedni czas na wybór dobrego projektu domu. Zobacz jesienne nowości w naszej pracowni.