Zamieszkałeś w swoim domu i z niecierpliwością czekasz razem z rodziną na pierwsze Boże Narodzenie? Chociaż pogoda często płata figle, warto być gotowym na śnieg i poznać swoje obowiązki dotyczące odśnieżania terenów wokół posesji.
Jako właściciel domu jednorodzinnego oprócz codziennych spraw związanych z utrzymaniem domu i ogrodu powinieneś też pamiętać o kilku nieco mniej przyjemnych rzeczach.
Podpowiadamy, na co w okresie zimowym zwrócić szczególną uwagę.
Obowiązki inwestora – podstawa prawna
Jakie przepisy regulują odśnieżanie chodników przy? Kto odpowiada za sprzątanie w zimie dróg? Wszystkie informacje o odpowiedzialnościach właścicieli nieruchomości wynikają z ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z obowiązującym prawem inwestor jest zobowiązany do:
uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (art. 5 pkt 1. 4).
Ustawodawca określa chodnik jako wydzieloną część drogi publicznej, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości i służącą pieszemu ruchowi.
Usunięcie śniegu, lodu i błota, które sprzątnąłeś z chodnika przylegającego do drogi publicznej, należy do zarządu dróg.
Co jeśli nie odśnieżyłeś chodnika?
Jak wynika z art. 117 § 1 Kodeksu wykroczeń za nieodśnieżenie terenu przy nieruchomości jako jej właściciel musisz liczyć się z karą grzywny do 1500 zł lub naganą.
A co jeżeli ktoś spoza Twojej rodziny poślizgnie się na Twoim nieuprzątniętym chodniku i złamie rękę lub nogę?
Jak wtedy wygląda odpowiedzialność właściciela nieruchomości?
Poszkodowany może domagać się zadośćuczynienia lub odszkodowania. Oczywiście musi on udowodnić, że nie odśnieżyłeś chodnika czy też zrobiłeś to niewłaściwie. Jeżeli zdecydowałeś się na wynajęcie firmy, która sprząta chodniki, wówczas odpowiedzialność spoczywa na przedsiębiorcy, ponieważ nie wywiązał się ze swoich obowiązków lub wykonał je niedokładnie.
Odśnieżanie dróg dojazdowych do posesji
- Jeżeli jesteś właścicielem drogi dojazdowej do swojej posesji, odśnieżasz ją samodzielnie.
- W sytuacji, kiedy jest kilku właścicieli, każdy z nich musi odśnieżać kawałek drogi przy swojej posesji lub mogą ustalić między sobą kolejność odśnieżania.
- Natomiast w przypadku służebności koniecznej (którą ustanowiono, ponieważ właściciel drogi nie chciał dobrowolnie wyrazić zgody na umożliwienie przejazdu innym inwestorom) właściciel drogi odpowiada za utrzymanie porządku i odśnieżanie (jeżeli inna umowa nie stanowi inaczej).
- Drogi należące do gminy i miasta odśnieża ich zarządca.