Odśnieżanie podwórka i dróg dojazdowych od A do Z

Odśnieżanie podwórka i dróg dojazdowych od A do Z


Zamieszkałeś w swoim domu i z niecierpliwością czekasz razem z rodziną na pierwsze Boże Narodzenie? Chociaż pogoda często płata figle, warto być gotowym na śnieg i poznać swoje obowiązki dotyczące odśnieżania terenów wokół posesji.

Jako właściciel domu jednorodzinnego oprócz codziennych spraw związanych z utrzymaniem domu i ogrodu powinieneś też pamiętać o kilku nieco mniej przyjemnych rzeczach.

Podpowiadamy, na co w okresie zimowym zwrócić szczególną uwagę.

Obowiązki inwestora – podstawa prawna

Jakie przepisy regulują odśnieżanie chodników przy? Kto odpowiada za sprzątanie w zimie dróg? Wszystkie informacje o odpowiedzialnościach właścicieli nieruchomości wynikają z ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z obowiązującym prawem inwestor jest zobowiązany do:

uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (art. 5 pkt 1. 4).
Ustawodawca określa chodnik jako wydzieloną część drogi publicznej, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości i służącą pieszemu ruchowi.

Usunięcie śniegu, lodu i błota, które sprzątnąłeś z chodnika przylegającego do drogi publicznej, należy do zarządu dróg.

Co jeśli nie odśnieżyłeś chodnika?

Jak wynika z art. 117 § 1 Kodeksu wykroczeń za nieodśnieżenie terenu przy nieruchomości jako jej właściciel musisz liczyć się z karą grzywny do 1500 zł lub naganą.

A co jeżeli ktoś spoza Twojej rodziny poślizgnie się na Twoim nieuprzątniętym chodniku i złamie rękę lub nogę?

Jak wtedy wygląda odpowiedzialność właściciela nieruchomości?

Poszkodowany może domagać się zadośćuczynienia lub odszkodowania. Oczywiście musi on udowodnić, że nie odśnieżyłeś chodnika czy też zrobiłeś to niewłaściwie. Jeżeli zdecydowałeś się na wynajęcie firmy, która sprząta chodniki, wówczas odpowiedzialność spoczywa na przedsiębiorcy, ponieważ nie wywiązał się ze swoich obowiązków lub wykonał je niedokładnie.

Odśnieżanie dróg dojazdowych do posesji

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).