Wszystko, co chcesz wiedzieć o drzwiach przesuwnych

Wszystko, co chcesz wiedzieć o drzwiach przesuwnych


Drzwi przesuwne nie są nowym wynalazkiem. Ich powstanie wiąże się z przemysłem meblarskim, w którym pierwotnie miały zastosowanie jako przesuwne drzwi w szafkach i regałach. Dopiero potem pojawiły się w większym formacie jako zamknięcia otworów drzwiowych. Co dzisiaj mogą zaoferować nam drzwi przesuwne w nowoczesnym domu?

Początkowo drzwi przesuwne stosowano przede wszystkim tam, gdzie skrzydła drzwiowe mocowane na zawiasach nie miały zastosowania ze względu na brak miejsca. Były to głównie pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, magazynki. Wraz z rozwojem przemysłu budowlanego drzwi przesuwne zaczęły nabierać coraz większego znaczenia i pojawiały się już nie tylko jako drzwi wewnętrzne drewniane, lecz także jako drzwi zewnętrzne, również takie o dużych powierzchniach przeszkleń.

Drzwi przesuwne jako element nowoczesnego wnętrza

Na wstępie przyjrzyjmy się bliżej drzwiom przesuwnym stosowanym wewnątrz budynków. Znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, gdy brakuje miejsca na pełne otwarcie typowego skrzydła drzwiowego, przez co może się ono okazać niewygodne w użyciu. W tym wypadku mamy do wyboru jeden z dwóch typów drzwi przesuwnych.

Uwzględniając sposób przesuwania skrzydeł, możemy wyróżnić następujące modele:

Inny podział, jaki nasuwa się przy opisywaniu tego typu drzwi, uwzględnia sposób zawieszenia i prowadzenia skrzydła. W tym przypadku wyróżniamy drzwi przesuwane na prowadnicach mocowanych u góry, na których skrzydło drzwiowe jest zawieszane, oraz drzwi z dodatkowymi prowadnicami umieszczonymi w posadzce, w których skrzydło drzwiowe jest dodatkowo mocowane i ustabilizowane.

Różnorodność drzwi przesuwnych

Obecnie nie ma ograniczeń materiałowych co do wykonania drzwi przesuwnych. Początkowo były to drzwi drewniane pełne, wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak nie tylko znacznie większe wymiary skrzydeł, lecz także np. drzwi szklane, które ze względu na cechy materiału, jakim jest szkło (ciężar, konieczność hartowania i klejenia tafli), wymagają specjalnej technologii przesuwania skrzydła.

Drzwi przesuwne zewnętrzne

Drzwi przesuwne zewnętrze muszą spełniać znacznie wyższe wymagania ze względu na to, że stanowią fragment przegrody zewnętrznej budynku. Po pierwsze powinny zapobiegać stratom ciepła, a także wykazywać odpowiednią szczelność zarówno pod względem przenikania wilgoci, jak i akustyki. Wykonanie tych elementów jest zatem bardziej skomplikowane i wymaga zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Drzwi przesuwne a efektowny ogród

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. We współczesnych rozwiązaniach architektonicznych modne jest przenikanie zieleni z zewnątrz do wnętrza budynku. Pojawiają się coraz większe płaszczyzny przeszkleń o coraz lepszych właściwościach izolacyjności termicznej.

Przeszklona ściana od strony ogrodu, która daje możliwość podziwiania widoku bez ograniczeń, sprawdzi się w każdym wnętrzu. W tym wypadku zastosowanie znajdują również drzwi przesuwne stanowiące element takiej ściany. W pewnych przypadkach całą ścianę może tworzyć zestaw dowolnie przesuwanych przeszklonych elementów otwierających się w dowolną stronę.

Tego rodzaju rozwiązania są niezwykle kosztowne, a gdy zdecydujemy się na ich zastosowanie, najlepiej wybierać propozycje renomowanych producentów.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje