Odprowadzanie deszczówki – jaki zbiornik na deszczówkę?

Odprowadzanie deszczówki – jaki zbiornik na deszczówkę?


Efektywne odprowadzanie i magazynowanie deszczówki może zmniejszyć rachunki za wodę pobieraną z miejskiej kanalizacji. Tym bardziej, że średnie opady deszczu w Polsce wynoszą 600 mm/m2

W zależności od regionu roczna ilość opadów deszczu może się różnić. Zwykle większe opady są odnotowywane na północy i południu kraju, co jest uwarunkowane klimatyczne. Stąd też w górach i nad morzem może spaść nawet 1000 mm/m2 rocznie. Oznacza to, że w przypadku dachu o powierzchni 200 m2 – czyli średniej wielkości domu – zbierzesz nawet 200 m3 deszczówki w ciągu roku. Taka ilość wody przyda się np. do podlewania ogrodu w suchym okresie.

Deszczówka – sposób na oszczędzanie

Ogród w naszych warunkach klimatycznych podlewa się przez około 120 dni w roku  magazynowanie deszczówki może być zatem niezwykle opłacalne. Zwłaszcza, że średnie dzienne zapotrzebowanie trawnika na wodę wynosi 0,005 m3/m2. Podlewając 200-metrowy trawnik wodą, zużyjesz ok. 1 m3. Jeśli więc zmagazynujesz 200 m3 deszczówki, będziesz mógł codziennie podlewać trawnik, a wody wystarczy także do innych czynności, np. umycia samochodu. To oczywiście teoretyczne wyliczenia, gdyż w praktyce rzadko udaje się przechwycić 100 proc. wody spływającej z dachu. Niemniej jednak do efektywnego magazynowania będzie potrzebny pojemny zbiornik na wodę opadową.

Jaki zbiornik na deszczówkę?

Wybór zbiornika nie powinien być uwarunkowany tylko jego pojemnością, lecz także miejscem montażu. Na rynku są dostępne zbiorniki wykonane z różnych materiałów. Najbardziej poleca się te z polietylenu. Nie zaleca się natomiast używania zbiorników metalowych, gdyż zawarte w deszczówce kwasy sprzyjają korozji oraz powodują zażelazienie wody.

Gdzie zamontować zbiornik?

Niewiele osób myśli o magazynowaniu deszczówki na etapie projektowania lub budowania domu, przez co większość zbiorników to modele naziemne. W takim przypadku należy pamiętać, aby zbiornik był umieszczony w zacienionym miejscu lub dodatkowo zacieniony i przykryty. W innym razie mogą się w nim rozwijać glony, co zdyskwalifikuje deszczówkę do wykorzystania w celach sanitarnych.

Optymalna pojemność zbiornika?

Zbiorniki naziemne są dostępne w kilku pojemnościach – 300, 750, 1100, 1500, 2000 l, natomiast podziemne – 2000 i 3000 l. Ilość wody, jaką zbiornik będzie przechowywał, jest proporcjonalna do wielkości powierzchni, z której zbiera się deszczówkę. Podczas planowania wielkości zbiornika powinieneś uwzględnić przede wszystkim dwa czynniki: ilość wody deszczowej, którą jesteś w stanie maksymalnie zgromadzić, oraz wielkość przewidywanego zużycia. Zbyt mały zbiornik sprawi, że woda będzie się przelewać, natomiast zbyt duży przyczyni się do „zastania” wody, ponieważ nie będzie wylewana.

Więcej porad dotyczących budowy i eksploatacji domów znajdziesz na stronie poradnika Dobre Domy: https://www.dobredomy.pl/poradnik/

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).