Kiedy możesz skorzystać ze zgłoszenia budowy?

Kiedy możesz skorzystać ze zgłoszenia budowy?


1 stycznia 2017 roku zmieniły się przepisy w zakresie prowadzenia budowy domu – w przypadku niektórych robót budowlanych nie ma już obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak z obawy o niewłaściwą interpretację zapisów prawnych z tego rozwiązania nadal korzysta niewiele osób. Wyjaśniamy więc, kto może skorzystać ze zmian.

Zmiany w prawie budowlanym 2017 zostały wprowadzone za pomocą nowelizacji z dnia 16 grudnia 2016 roku. Sama sprawa przeszła jednak bez większego echa w mediach, a wiele osób rozpoczynających właśnie budowę domu nadal nie korzysta z nowych zapisów. A dotyczą one między innymi zgłoszenia budowy – nowego rozwiązania dla inwestorów indywidualnych.

Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego

Ze zgłoszenia można skorzystać przy budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wolnostojących, których obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której są budowane. Co to oznacza?

Obszar oddziaływania obiektu (w tym przypadku domu) to teren w jego otoczeniu, wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych – określanych najczęściej przez starostę każdorazowo dla danego projektu. Obszar oddziaływania budynku określa w dokumentacji architekt, który zajmował się projektem domu bądź dokonał jego adaptacji. Chodzi tu m.in. o odległość od sąsiednich nieruchomości, generowanie hałasu/zapachu, zacienienie nieruchomości, zagrożenie dla pomników przyrody itp. Jeśli obszar mieści się w granicach działki, na której ma stanąć dom jednorodzinny, wtedy wystarczy złożyć wniosek zgłoszenia budowy. W innym przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie budowy lub uzyskanie pozwolenia na budowę są konieczne – w innym przypadku dom zostanie uznany za samowolę budowlaną.

Zgłoszenie budowy – co dzięki niemu zyskujesz?

Zgłoszenie przede wszystkim znacznie skraca czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy – do jedynie 30 dni (na pozwolenie na budowę trzeba było czekać nawet 65 dni). By go dokonać, wypełnij wniosek zgłoszenia budowy i dołącz do niego:

Nie są tu wymagane zaświadczenia o mediach i dostępie do drogi. Dokumenty złóż w odpowiednim wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa lub urzędu miasta.

Zgłoszenie budowy a zmiany w prawie budowlanym 2017

Nowe przepisy pozwalają również na uproszczenie postępowania administracyjnego w innych przypadkach. Nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, a wystarczy samo zgłoszenie budowy w 2017 roku, jeśli przy budowie domu jednorodzinnego inwestor chce postawić również:

Szczegóły sprawdź w naszym tekście: Zmiany w prawie budowlanym w 2017 roku.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje